Milliókat készül költeni a kibervédelemre az osztrák kormány

Az osztrák felsőoktatási intézmények egyre nagyobb kihívásokkal néznek szembe a digitális térben. A kormány ezért 45 millió eurós csomaggal támogatja az egyetemek kibervédelmi fejlesztéseit, amelyek részeként új protokollokat, képzéseket és szimulációkat is bevezetnek. A programban az összes állami egyetem részt vesz, a cél a közös fellépés és az egységes védekezés kialakítása.

2025. 07. 16. 5:05
Eva-Maria Holzleitner
Eva-Maria Holzleitner Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közelmúltban bekövetkezett hekkertámadások nyomán az osztrák kormány 45 millió eurós keretet különített el az egyetemek kibervédelmének megerősítésére. A támogatással 2027-ig számos intézkedést hajtanak végre a felsőoktatásban, köztük új irányelvek kidolgozását, technikai fejlesztéseket, stresszteszteket és biztonsági szimulációkat. A kezdeményezés az innsbrucki és salzburgi egyetemeket ért támadásokra adott válaszként született, de szakértők szerint ezek csak a jéghegy csúcsát jelentik.

Osztrák egyetemek közösen lépnek fel a kibertámadások ellen. A kibervédelem fejlesztésére 45 millió eurót különített el a kormány.
Osztrák egyetemek közösen lépnek fel a kibertámadások ellen. A kibervédelem fejlesztésére 45 millió eurót különített el a kormány. Fotó: AFP

Egységes fellépés a kibervédelem érdekében

A program keretében mind a 22 állami egyetem részt vesz a közös védekezés kialakításában. Minden intézmény külön feladatot kapott: egyesek az oktatásokért, mások a szoftverfejlesztésért vagy a biztonsági tesztekért felelnek. A szaktárcát vezető Eva-Maria Holzleitner hangsúlyozta: az egyetemek kiemelt célpontjai a hekkereknek, mivel óriási mennyiségű személyes és kutatási adatot tárolnak. 

Ezek a támadások természetesen az előadótermek ajtaján sem állnak meg

– figyelmeztetett a miniszter. A cél az, hogy az intézmények közösen, összehangoltan reagáljanak a fenyegetésekre. A minisztérium szerint a digitális biztonsági rendszerek fejlesztése különösen összetett feladat, hiszen az egyetemeknek nemcsak zártaknak kell lenniük a támadásokkal szemben, hanem nyitottnak is a világ felé. 

Eva-Maria Holzleitner kiemelte: az is elvárás, hogy például egy Ázsiában tanuló hallgató zavartalanul hozzáférjen saját hazai tanrendjéhez. 

A rendszeres hozzáférés és a globális adatáramlás biztonságos biztosítása a kibervédelem egyik legnagyobb kihívása az oktatásban.

A kibervédelem jó gyakorlatait más intézmények is átvehetik

A közös kiberreziliencia-terv nemcsak a jelenlegi 22 egyetemre korlátozódik. Amennyiben az új rendszer beválik, Holzleitner szeretné, ha más felsőoktatási intézmények is átvennék a modellt. 

A különböző feladatköröket megosztva, az egyetemek egymással együttműködve hajtják végre az egyes projekteket. 

Ezek között szerepelnek szimulált hekkertámadások, oktatások, szoftverfejlesztések, valamint irányelvek kidolgozása is. A miniszter a digitális biztonsági intézkedések kapcsán a társadalmi egyenlőség fontosságára is kitért. Holzleitner szerint a kibervédelem nem válhat ürüggyé a szociális szelekcióra. 

A felsőoktatásnak nyitottnak kell maradnia, függetlenül attól, hogy milyen háttérből érkezik egy hallgató

– jelentette ki. Éppen ezért elutasította azokat az elképzeléseket, amelyek szerint csak költséges felkészítők révén lehetne teljesíteni bizonyos felvételi követelményeket.

Borítókép: Eva-Maria Holzleitner (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.