A Financial Times Zelenszkijt tekintélyelvűséggel vádolja a „korrupcióellenes razziák” után

Politikusok, aktivisták és diplomaták azzal vádolják a pénzügyi lap szerint Ukrajna vezetőjét, hogy lojális híveinek kedvez, és háborús hatalmat használ a kritikusokkal szemben – írta elemzésében a Tűzfalcsoport.

2025. 07. 19. 13:45
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Fotó: DOMENICO CIPPITELLI Forrás: NurPhoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A prominens ukrán személyiségek ellen indított ún. korrupcióellenes razziák és a lojális személyek vezetői pozíciókba való helyezése olyan vádakhoz vezetett, hogy Volodimir Zelenszkij elnök kormánya a tekintélyelvűség felé csúszik. 

Zelenszkijt és vezető segítőit politikusok, aktivisták és diplomaták azzal vádolják, hogy a statáriális törvény által biztosított rendkívüli jogköröket arra használják, hogy a kritikusokat háttérbe szorítsák, a civil társadalom vezetőit elhallgattassák és megszilárdítsák az irányítást 

– írta elemzésében a Tűzfalcsoport.

A felháborodás azóta nőtt, hogy múlt pénteken az ukrán Állami Nyomozó Iroda (SZBI) álarcos, felfegyverzett emberei behatoltak Vitalij Sabunin ismert korrupcióellenes aktivista otthonába Harkivban, ahol telefonokat, laptopokat és táblagépeket foglaltak le. 

Ugyanebben az időben az SZBI nyomozói és fegyveres ügynökök razziát tartottak Olekszandr Kubrakov volt infrastrukturális miniszter kijevi otthonában, és elvették a mobiltelefonját és más készülékeit. Az ukrán hatóságok szerint a házkutatások korrupciós nyomozással kapcsolatosak.

Sabunin és Kubrakov politikai indíttatásúnak minősítette a razziákat, hozzátéve, hogy az SZBI nem mutatott be bírósági végzést, és nem hagyott időt az ügyvédeiknek, hogy jelen legyenek a házkutatásokon. A hónap elején a Zelenszkij-kabinet úgy döntött, hogy nem nevezi ki Olekszandr Tsivinskijt, a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (Nabu) nyomozóját a gazdasági bűncselekményeket vizsgáló Gazdasági Biztonsági Hivatal élére. Tsivinskij független jelölt volt, de a kabinet azt állította, hogy „nem alkalmas”. 

Az ország leghíresebb korrupcióellenes keresztes lovagja elleni razzia nem történhet meg Zelenszkij elnök legalább csendes jóváhagyása, ha nem is aktív engedélye nélkül

– idézte a Tűzfalcsoport az angol nyelvű Kyiv Independentet, hozzátéve: Az elnök legfőbb politikai riválisai követték a példát. Vitalij Klicsko kijevi polgármester arra figyelmeztetett, hogy „a hatóságok a háború álcája alatt üldözik azokat, akiket kellemetlennek tartanak: politikai ellenfeleket, önkormányzatokat, szakértőket, újságírókat és aktivistákat”. 

A http://censor.net a botrány kapcsán megjegyzi, hogy ukránok […] egy szabad és demokratikus Ukrajnáért véreznek, nem pedig egy autoriter Ukrajnáért – írta a Tűzfalcsoport.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.