„A folk mindig élményt fog generálni” – fogalmazott Horváth László, a Fonó igazgatója, fesztiváligazgató a pénteki budapesti sajtótájékoztatón. Idén a Fonó mellett a rendezvény társrendezője a Hagyományok Háza, amely egy európai pályázat megnyerésével, a Kisebbségek Hangjai projekt keretében számos rangos külföldi előadót hívott meg a Budapest Folk Festre.
A Budapest Folk Fest május 22-én szerdán hagyományosan a Fonó Szerda táncházzal indul a Bazseva és a Dalinda zenekarral, tánctanítással és táncházzal. A következő napokban koncertet ad a Belgiumból érkező Refugees for Refugees (Menekültek a menekültekért) formáció, Szlovéniából a Goran Bojcevski Quartet és Klarisa Jovanovic + Della Segodba, a francia Juan De Lerida, az olasz SuRealistas, a szerb Marko Markovic Brass Band, valamint a máltai Tribali.
Lesz görög és török est is. Görög muzsika május 23-án a Fonóban hallható, fellép a Meybahar, Kirjakosz Tapakisz, Nikosz Paraulakisz és Lukasz Metakszasz. A török esten 25-én (szintén a Fonóban) játszik a Canlar Együttes, Erdal Salikoglu, Guessous Majda Mária, Vardan Hovanissian és Emre Gültekin. A hazai világzenei színtér fontos előadói sorában koncertet ad az Erdőfű Kamarazenekar, Pásztor Hóra, új lemezét mutatja be Vaszi Levente, Balogh Melinda, a Meszecsinka és a Babra.
Horváth László szólt arról, hogy a fesztivál költségvetése nem éri el a 25 millió forintot. A rendezvény az elmúlt évtizedben mégis olyan produkciók találkozási helyévé vált, amelyek értéket teremtenek, elismerik a népzene ősi hagyományait, ugyanakkor a mai korra is reflektálnak. Mint fogalmazott, az idei fesztiválon a Fonó Budai Zeneház ad otthont a „legszakmaibb” programoknak, a Hagyományok Házában a nemzetközi produkciók kapnak helyet, az óbudai Kobuci pedig a mulatós-bulizós hely lesz.
„A jövő évi, tizenegyedik Budapest Folk Fest biztosan fordulópont lesz, a háttérben zajlanak a megbeszélések arról, milyen irányba menjen tovább a fesztivál” – jelentette be az igazgató.
Tucsni Anna, a Hagyományok Háza szervezési osztályvezetője kitért arra, hogy a Kisebbségek Hangjai projekt az etnikai kisebbségeknek az európai társadalmakra gyakorolt hatására hívja fel a figyelmet, különös tekintettel a zenére. A Kisebbségek Hangjai/Voices of Minorities koncertek az Európai Unió Kreatív Európa programjának társfinanszírozásával valósulnak meg.