A színház az együttmunkálkodás lehetőségét nyújtja

A színházi világnapot az ITI kezdeményezésére 1962 óta tartják meg március 27-én, annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a színházművészet – és tágabb értelemben a kultúra – fontosságára, tisztelegjen a színészek, a színházi dolgozók előtt, kérje a közönség szeretetét és támogatását.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 03. 27. 16:03
Balkáni gerle fotóspróba
20220322 budapest balkani gerle c eloadasn havran zoltan magyarnemzet Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ITI minden évben a színházi világ egy jelentős személyiségét kéri fel, hogy fogalmazza meg üzenetét a művészek és a közönség számára. Legelőször Jean Cocteau szövege hangzott el 1962-ben több mint húsz ország színpadain.
Az idei színházi világnapon Peter Sellars, aki klasszikus és kortárs művek, elsősorban operák színpadra állításával vált világhírű rendezővé, fogalmazta meg üzenetét, amelyet az előadások előtt a színházakban felolvasnak.

Miközben a világ óráról órára, percről percre a napi híradásokon csüng, hadd kérjem meg a világ színházcsinálóit arra, hogy a történelmi változások és a történeti idő, történeti reflexió, történeti tudatosság tükrében fogalmazzuk meg a saját céljainkat

 – olvasható a művész színházi világnapra küldött üzenetében.
Mint írja, történelmi időket élünk. Mélyreható változások zajlanak az ember önmagához, másokhoz és a nem emberi világhoz fűződő viszonyában, amit szinte lehetetlen megragadni, formába önteni, kifejezni.
A színház a tapasztalat művészete.

Amikor sajtókampányok, megállapíthatatlan hitelességű hírek, félelmetes jóslatok árasztják el a világot, hogyan léphetünk túl a számok végtelen ismétlésén, hogy megtapasztalhassuk az élet, az idő, a természet, a barátság, vagy akár csak az ég különös színeinek szentségét és végtelenségét?

– teszi fel a kérdést az amerikai rendező.
A két év óta tartó Covid-járvány összezavarta az embereket, eltompította az érzékeinket, beszűkítette sokak életét, kapcsolatok szakadtak meg, vagyis az emberiséget, az emberi életközösséget egyfajta nullpontra taszította – hangsúlyozza, hozzátéve:

nem arra van szükségünk, hogy szórakozzunk, hanem arra, hogy összegyűljünk.

Védett terekre van szükségük ahhoz, hogy meghallgathassuk és megérthessük egymást.
Itt az idő, hogy elménket, érzékeinket, képzeletünket, a történelmünkről és a jövőnkről formált gondolatainkat megújítsuk. Ezt egymástól elszigetelt, egyedül dolgozó emberek nem tudják megvalósítani. A színház épp az együtt munkálkodás lehetőségét nyújtja nekünk

– írja Peter Sellars.
A világnap alkalmából több színház bemutatóval, rendhagyó programokkal várja a közönséget. A Szegedi Nemzeti Színház kulisszák mögötti körsétát szervezett, a miskolci színészmúzeum zenés színházi felvételek vetítésével és színházi tárgyú játékokkal, rejtvényekkel várja a vendégeket.
 

 

A 6SZÍN az Amikor találkoztam Barisnyikovval című monodráma premierjét tartja a színházi világnapon, a darabot különleges helyszínen, egy táncstúdióban mutatja be a teátrum.
A Déryné Társulat március 27-én tűzi műsorra Sütő András Balkáni gerle című darabját a Déryné Központban. A budapesti bemutatót követően a társulat márciusban Derecskén és Létavértesen, áprilisban Siklóson és Alsópáhokon is előadja a darabot.
Erdélyben is programokkal készülnek a színházi világnapra. Az utóbbi két évben a járványügyi korlátozások arra kényszerítették a színházakat, hogy online ünnepeljék meg a színházi világnapot, idén viszont újra fizikai térben ünnepelhetjük a színházat mint közösségi teret – olvasható a Kolozsvári Állami Magyar Színház honlapján. Mint írják, ehhez kapcsolódva március 27-én változatos programokkal várják a közönséget. Vasárnap a nézők színházi nevelési programban, kulisszajáráson és színházi plakátkiállítás megnyitóján is részt vehetnek, este megnézhetik a Silviu Purcarete rendezte Macbett című előadást.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház két sikeres előadást, sétát a színfalak mögött és A műsor című színházi beszélgetéssorozat ingyenes megtekintését kínálja nézőinek a világnap alkalmából. A nagyváradi Szigligeti Színházban Az öngyilkos című előadás nyílt próbáját láthatja a közönség. Az abszurd komédiát április 1-jén mutatja be a társulat.


A színházi világnap alkalmából a Hevesi Sándor-díjat is odaítélik.
A Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) Magyar Központja által alapított elismerést minden évben három olyan művész, kultúraközvetítő kapja, aki sokat tett a magyar nyelvű színházi kultúra nemzetközi elismertetéséért.
A színházak és színházi szervezetek által javasoltak közül az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az ITI Magyar Központja képviselőiből álló kuratórium dönti el, hogy az adott évben kik részesülnek az elismerésben.
Az idén a Hevesi Sándor-díjat Ágh Márton díszlet-, jelmez- és látványtervező, Molnár Levente operaénekes, valamint Tapasztó Ernő kultúraközvetítő, az Aradi Kamaraszínház társulatának tagja, színész, rendező, igazgató kapja.
Borítókép: Jelenet a Balkáni gerle című darabból (Fotó: Havran Zoltán)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.