Megalakult a Magyar Összetartozás Intézete

Mit jelent a XXI. század Európájában és globális világrendjében magyarnak lenni és maradni, ez milyen kihívásokkal, feladatokkal jár, és milyen távlatai lehetnek a korszerű magyarságtudatnak? – többek között ezekre a kérdésekre keresik a választ a Mathias Corvinus Collegium (MCC) most megalakult Magyar Összetartozás Intézetében, amely a magyarság történetét évtizedek óta kutató Margittai Gábor és Major Anita vezetésével jött létre.

2023. 10. 27. 18:30
magyar
Fotó: Teknős Miklós
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megnyitóra invitáló közleményükben arra hívták fel a figyelmet, hogy ma csak az olyan nép lehet sikeres, amely ismeri önmagát, történelmét, hagyományait, kultúráját, művészetét, nyelvét. A bizonytalanságok és veszélyek korában élünk. A válságokkal szemben akkor lehetünk ellenállóbbak, ha tudjuk, mi az, ami minket, magyarokat összeköt, megtart és felemel. Az MCC ezen értékek kutatására és népszerűsítésére hozta létre a Magyar Összetartozás Intézetét. A magyar identitás kutatásával, a külhoni magyarság és az anyaországi magyarok kapcsolatának erősítésével foglalkozó intézet kerekasztal-beszélgetéssel és kiállítással várta nyitórendezvényén az érdeklődőket.

magyar
 A Magyar Összetartozás Intézetének megnyitóján ízelítőt adtak kiállításuk anyagából. Fotó: Teknős Miklós

 

A közvetítés a legfontosabb a Magyar Összetartozás Intézete munkájában

 

A Magyar Összetartozás Intézetének igazgatója Margittai Gábor író, dokumentumfilm-rendező, szerkesztő lett, aki hosszú évekig lapunk hétvégi mellékletének, a Lugasnak volt a főszerkesztője, helyettese pedig felesége, Major Anita tanár, szerkesztő, rendező.

Az alkotópár több évtizede foglalkozik a magyar összetartozás kérdéseivel, munkásságukat kutatások, előadások, kiállítások, filmek, könyvek, cikkek hosszú sora fémjelzi.

A megnyitón ízelítőt mutattak be Szamár-sziget szellemkatonái, Hadifogoly magyarok a nagy háborúban, valamint Tiltott kastélyok című kiállításuk anyagából. Major Anita a kerekasztal-beszélgetésen elmondta, hogy 

több mint harminc éve foglalkoznak a határon túli magyarság kutatásával, és a módszerük azóta sem változott. Sok elfeledett, eltitkolt történetet kutattak fel.

 Margittai Gábor lapunk kérdésére válaszolva hangsúlyozta, hogy a közvetítést tartják a legfontosabbnak.

Az általunk összegyűjtött tudást, ismereteket, adatokat, emberi történeteket adjuk át a diákoknak, fiataloknak is. Eddig is ezt tettük, de most szélesebb körben valósulhat meg. Intézményesített keretek között, az MCC oktatási rendszerén belül, a tehetséggondozásban veszünk részt. Projektjeinkkel minél szélesebb közönséget szólítunk meg. Ez az infrastrukturális rendszer kiszélesítheti azt a közvetítő munkát, amit eddig is végeztünk

– foglalta össze az igazgató.

Az intézet első tervei között szerepel a nagykárolyi forgatásuk feldolgozása, Az Erdély és Románia „nagy egyesülése” című dokumentumfilmjük filmszínházi premierje, amely november 27-én lesz az Uránia Nemzeti Filmszínházban és egy török–magyar est szervezése, amely a két nép kulturális párhuzamaira fókuszál.

Borítókép: Kerekasztal-beszélgetés keretében ismertette terveit Margittai Gábor és Major Anita. (Fotó: Teknős Miklós)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.