A kínai művészet legpompásabb palotájából érkeztek alkotások Budapestre

Kínai Hszie-ji – Mesterművek a Kínai Nemzeti Művészeti Múzeumból címmel a kortárs kínai művészetet bemutató időszaki tárlat nyílt a Magyar Nemzeti Múzeumban. A kiállításnak már a világ több részén is óriási sikere volt, Franciaországban, Görögországban, a Belarusz Köztársaságban, Mexikóban és Dél-Koreában sok műkedvelő volt kíváncsi a modern és kortárs kínai festményekre, szobrokra, valamint akvarellekre.

Forrás: MTI2024. 11. 20. 9:30
kínai
A kortárs kínai művészetet bemutató tárlat nyílt a Magyar Nemzeti Múzeumban Forrás: MTI/Lakatos Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kína és Magyarország közötti partneri kapcsolatok több évtizedes múltra tekintenek vissza, és ebben az évben ünnepeljük a kínai–magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulóját – emlékeztetett a tárlatot megnyitó Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter. 

kínai
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, Kung Tao, a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövete és Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára megtekinti a Kínai Hszie-ji – Mesterművek a Kínai Nemzeti Művészeti Múzeumból címmel a kortárs kínai művészetet bemutató időszaki tárlatot a megnyitó napján a Magyar Nemzeti Múzeumban 2024. november 19-én (Fotó: MTI/Lakatos Péter)

Hozzátette: a két ország közötti kapcsolatok a gazdaság és a politika mellett a kultúra területén is erősek, és a két fél elkötelezett abban, hogy az együttműködések az egyetemi, a kutatási és innovációs kapcsolatokban is még tovább erősödjenek. 

A miniszter kiemelte: Kína és Magyarország partnerkapcsolatára kiemelten büszkék vagyunk, összeköt bennünket a kölcsönös tisztelet és az érdeklődés egymás kultúrája iránt. A kínai–magyar együttműködés a folyamatos, megszakítatlan barátság történetére épül, ennek egyik legerősebb bizonyítéka, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök nemrég Budapesten járt – idézte fel. 

Hankó Balázs rámutatott: Magyarország Közép-Európában a híd szerepét tölti be Kelet és Nyugat között. Magyarország a Nyugat része, de nyitottan fordul Kelet felé is. Erről szól a keleti nyitás, amely a gazdasági élet oldaláról indul, de látható eredményei vannak a kultúra, az egyetemek, az innováció területén is. 

A Kínai Nemzeti Művészeti Múzeum grandiózus gyűjteményéből a Magyar Nemzeti Múzeumban látható tárlat nagyjából az elmúlt 75 évből ad betekintést a kortárs kínai művészeti világába – mondta Zsigmond Gábor, az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója. 

A tárlathoz több kísérő programot terveznek, hogy a kínai kultúrát még átélhetőbbé tegyék – tette hozzá, hangsúlyozva: a múzeum nem csupán kiállítóhely, hanem élettel teli kulturális agora kíván lenni. 

A napokban Pekingben nyílt nagyszabású magyar tárlat – emlékeztetett a főigazgató, kiemelve: azon dolgoznak, hogy a jövőben további közös tudományos, kulturális programokat valósíthassanak meg, a tervek szerint jövőre Attiláról mutatnak be nagyszabású kiállítást mindkét országban. 

A kínaiak számára Magyarország olyan, mint egy régi jó barát – mutatott rá An Jüan-jüan, a Kínai Nemzeti Művészeti Múzeum igazgatóhelyettese, hozzátéve: a két ország kapcsolatrendszere ezer évre nyúlik vissza, és a múlt században Magyarország volt az első, amely diplomáciai kapcsolatot létesített Kínával. 

A tárlatról elmondta, hogy az segíti a két ország művészeti köreinek kapcsolatait, és arra törekszenek, hogy a szolidaritás, az együttműködés, a bizalom, a kölcsönös segítségnyújtás fényes jövőjét teremtsék meg a két nép között a művészeten keresztül. 

A kínai kortárs alkotásokat bemutató kiállításnak három fő témája van

Kung Tao, Kína budapesti nagykövete elmondta, hogy a Kínai Nemzeti Művészeti Múzeum az egyetlen nemzeti szintű képzőművészeti múzeum Kínában, a kínai művészet legpompásabb palotája. 

A tárlat középpontjában látható modern és kortárs kínai festmények, szobrok és akvarellek a legismertebb kínai alkotók munkái – hangsúlyozta, hozzátéve: a tárlat tovább serkenti majd a két ország kultúrája közötti kölcsönhatást, a két nép közti megértést, barátságot, tiszteletet, megbecsülést. 

A Kínai Nemzeti Művészeti Múzeum gyűjteményéből 58 művet mutat be a január 5-ig látogatható kiállítás, amely három fő téma, a Ji (Eszme), a Hszing (Forma) és a Csü (Érdeklődés) köré szerveződik.

A tárlat anyagát bemutatták már Franciaországban, Görögországban, a Belarusz Köztársaságban, Mexikóban és Dél-Koreában. A budapesti kiállítás a Kínai Nemzeti Művészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, valamint az MNB Arts and Culture együttműködésében valósult meg.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.