H.G. Wells kultikus regényét már több alkalommal filmvászonra adaptálták, az első feldolgozást, az 1932-es Elveszett lelkek szigetének a bemutatóját még megélte az író és szívből utálta, az 1977-es, szintén nem túl acélos Dr. Moreau szigetét pedig Richard Stanley rendező még kölyökként látta, és annyira felháborította, miként dolgozták fel az általa oly kedvelt könyvet, hogy már akkor a fejébe vette, egyszer majd ő maga filmesíti meg. Nem sejtette, hogy az álma megvalósítása végül rémálomba torkollik, miként a Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's Island of Dr. Moreau című dokumentumfilmben elmondta, az egyik első és legnagyobb hibát akkor követte el, amikor felkereste Val Kilmert.

Az alkotónak igencsak határozott, vagány és extravagáns elképzelései voltak az adaptáció kapcsán, olyannyira, hogy enyhén szólva sem volt könnyű meggyőznie a producereket, hogy nyúljanak a zsebükbe a nem éppen Hollywooddal kompatibilis merész víziójának finanszírozása kapcsán. A történet már önmagában bizarr, egy hajótöröttről szól, aki egy messzi, a civilizációtól elzárt szigeten találja magát, ahol egy zseniális, de megtébolyodott és mindenki által halottnak hitt tudós emberek és állatok keresztezésén kísérletezik, majd idővel a torz lények fellázadnak ellene.
Marlon Brandót viszonylag hamar sikerült leszerződtetni a főszerepre és papíron telitalálatnak is tűnt,
hiszen a zakkant, önhatalmú doktor karaktere sok szempontból emlékeztet az Apokalipszis most Kurtz ezredesére, viszont bár a színész rangot adott a filmnek, nem számított olyan névnek, aki miatt a fiatalok is csoportosan váltanának rá jegyet. Kellett tehát egy aktuális sztár; felmerült Bruce Willis is, de ő épp válófélben volt Demi Moore-ral, a bonyolult jogi procedúra miatt pedig nem hagyhatta volna el az Egyesült Államokat, hogy elutazzon Ausztráliába a forgatásra.
Menet közben viszont képbe került Val Kilmer, aki azonban cseppet sem az a visszafogott, önironikus, humoros és kedves figura volt akkoriban, mint ahogyan a róla szóló Val című dokumentumfilmben megismerhettük, ekkortájt a karrierje abszolút csúcsán volt, körülrajongták a Mindörökké Batman kapcsán és igencsak lekezelően érzékeltette, hogy az ő ideje túl értékes ahhoz, hogy túl sokat fecséreljen el belőle a Dr. Moreau szigetére, így csak fele annyi forgatási napot vállalt, mint amennyi szükséges lenne.
Stanley nem ereszthette el a kezét, mert tudta, az egész projektet dobja a New Line Cinema ez esetben, így a hajótörött helyett az őrült tudós jobbkezének karakterét osztotta rá. A megjelenésével rögvest háromszorosára nőtt a tervezett költségvetés, ekkor azonban még senki nem sejtette, milyen anyagi katasztrófa felé száguldanak, miként a rendező sem, hogy négy nappal a forgatás megkezdése után kirúgják a filmből.