Azt hitték, hogy Leonardo da Vinci szobra, pedig csak másolat

A párizsi Nemzeti Tudományos Kutatóközpont tudósai végleg pontot tettek a berlini Bode Múzeum Flóra-szobrának eredetét övező vitákra: szénizotópos vizsgálattal kimutatták, hogy a műalkotást bizonyosan nem Leonardo da Vinci készítette, hanem a XIX. században született – írja az Origó.

Forrás: origo.hu2021. 04. 19. 17:41
null
Flóra szobor Forrás: Flickr
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Machináció, félrevezetés – mondta Wilhelm Bode, a berlini Királyi Múzeumok igazgatója, amikor azzal vádolták meg, hogy hamisítvány az általa 1909-ben Londonban vásárolt szobor, amelyről azt feltételezte, hogy Leonardo da Vinci egy addig ismeretlen műve.

A szoborról ugyanis 1910-ben kiderült, hogy egy angol szobrász, Richard Cockle Lucas készítette.

A The Times angol napilap akkori cikke szerint Lucas egy reneszánsz festmény alapján megrendelésre készítette a művet.

Flóra szobor
Fotó: Flickr

Több mint száz év alatt a tudományos vizsgálatok nem jutottak egyértelmű eredményre a viaszból készült szobor korának meghatározásában. A párizsi CNRS kutatóit tettek pontot a kérdésre, akik egyszer s mindenkorra bizonyították, hogy Wilhelm Bodénak nem volt igaza.

Szénizotópos kormeghatározásuk szerint a XIX. században készítették a szobrot, majdnem háromszáz évvel Leonardo da Vinci halála után.

Mivel a szobor cetfaggyúból, egy a bálnákból kivont viaszfajtából készült, a kutatóknak egy új hitelesítési módszert kellett kidolgozniuk, hogy pontosan meg tudják határozni korát.

A Scientific Riport folyóiratban ismertetett közleményükben a kutatók bemutatták, hogy a C–14 szénizotópos kormeghatározást alkalmazni lehet szokatlan anyagok esetében is.

Az eredeti cikket ITT érheti el.

Kiemelt kép: Flickr

Így hangzottak híres emberek utolsó mondatai

Marie Antoinette – A francia királyné kivégzésén véletlenül rálépett hóhérjának lábára a guillotine árnyékában, ezért utolsó mondata így hangzott: Kérem, bocsásson meg, uram!

Leonardo da Vinci – A híres művész 1519-ben a halálos ágyán összegezte munkásságát, amellyel minden bizonnyal nem volt elégedett: Megsértettem az Urat és az emberiséget, mert a munkám nem ütötte meg azt a mércét, amit kellett volna.

Frank Sinatra – A XX. század egyik legnagyobb tehetségének tartott énekese 82 évesen hunyt el 1998-ban. Utolsó szavai ezek voltak: Elveszítem.

Tovább

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.