Több mint tízezer ősi érmét találtak a közép-kínai Hunan tartományban – közölték szerdán helyi illetékesek.
Az érmékre, amelyek közül számos darab az Északi Szung-dinasztia korszakából (960-1127) származik, egy Ninghszian közelében fekvő falu lakói bukkantak rá. A lelet egy tó alatti pincében rejtőzött, és akkor fedezték fel, amikor a falusiak az iszapot kotorták ki a tó fenekéről január 7-én.
A szakértők az érmék feliratai alapján állapították meg, hogy a legtöbb érmét az Északi Szung-dinasztia alatt verték. A legősibb darabok a Tang-dinasztia korából (618-907) származnak.
A kép illusztráció
Fotó: Pixabay
A kutatás első eredményei szerint az érméket a Déli Szung-dinasztia korában (1127-1279) temethették a pincébe.
A jó állapotban fennmaradt érmék összsúlya több mint száz kilogramm. A szakértők szerint a lelet fontos adalékokkal szolgál a helyi történelmi kutatásokhoz.
Tömeges fajkihalásra figyelmeztetnek a világ vezető kutatói
Tömeges fajkihalásra és klímaválságra figyelmeztettek a világ vezető kutatói. Legújabb jelentésükben arra hívták fel a figyelmet, hogy a világ nem képes felfogni a biodiverzitás elvesztése és az éghajlati zavarok okozta veszélyek mértékét.
A tanulmányt készítő 17 szakember úgy véli, hogy a bolygó sokkal rosszabb állapotban van, mint ahogyan azt a legtöbben – köztük kutatók is – gondolják – olvasható a The Guardian brit napilap online kiadásában.
„A bioszférát és minden életformáját – beleértve az embereket – érintő veszély mértéke valójában olyan nagy, hogy nagyon nehéz felfogni, akár még a jólinformált szakembereknek is” – írták a Frontiers in Conservation Science című tudományos lapban megjelent jelentésükben, amely több mint 150 korábbi tanulmányt vizsgált.