Beigazolódott, hogy a B csoport volt az erősebb az Európa-bajnokságon, hiszen a folytatásban egyedül az elődöntőről lemaradó, csalódott franciák szenvedtek vereséget a bolgároktól, míg a lengyelek, az olaszok és a jugoszlávok simán legyőzték a másik ágról érkező riválisukat.
Az orosz szövetségi kapitány, Gennagyij Sipulin ugyan a játékvezetőkre panaszkodott a jugoszlávok elleni elődöntőt követően, de a valóságban csapata nem tudott felnőni az olimpiai bajnokhoz. Lehet, hogy a játékvezető a harmadik szettben 27:27-nél valóban tévesen ítélt meg egy labdaérintést, ám az igazsághoz hozzátartozik, hogy Miljkovicsék 13:5-ös vezetésük tudatában kissé könnyelműbben játszottak. Sipulin magyarázkodása azért sem váltott ki egyetértést, mert éppen a csehek elleni gyanús vereségnek köszönhették, hogy a plávikkal kerültek szembe, így az olimpiai döntő Ostravában már a négy között létrejött. Márpedig mostanában éppen a jugoszláv válogatottat jobb elkerülni…
Sydney aranyérmesei, ha tökéletesen odafigyeltek, akkor úgy mentek át a döntőig az ellenfeleken, mintha csak edzőmérkőzéseket játszottak volna. A csapat kimagasló egyénisége a 22 esztendős Miljkovics, aki a legeredményesebb játékosok listáján több mint 40 ponttal előzte meg a második helyezettet, s nem csupán ütésben ellenállhatatlan, de félelmetesen nyit és remekül sáncol. Abban mindenki egyetért, hogy az Eb legjobb játékosa.
Hiába tettek óriási szívességet az olaszok a cseheknek, a házigazdák csak pillanatokra tudták megszorongatni az olaszokat. Már az is csalódást keltett, hogy a vitkovicei nagycsarnok nem telt meg az elődöntőre, s csupán 8000 néző szurkolt a lelátón. Pedig ekkora esélye még sohasem volt a cseh válogatottnak a döntőbe jutásra. De talán a szurkolók is megérezték, hogy együttesük valójában esélytelen.
A kegyelemdöfést a hazaiaknak a saját másodedzőjük adta meg. Jiri Zach a harmadik szett elején rosszul adta meg a pályára lépők listáját, s mivel a másodbíró ezt akkor nem jól ellenőrizte, csak 10:7-es olasz előnynél derült ki: más játszik, mint aki a jegyzőkönyvben szerepel… A csehektől azonnal levonták az addig megszerzett pontokat, s a 10:0-lal lényegében eldőlt a mérkőzés.
Egy apró magyar siker az utolsó napra is maradt, hiszen a döntőn Hóbor Béla volt a vezetőbíró. A korábban olimpiai és Eb-finálén másodbíróként közreműködő játékvezető ezzel pályafutása csúcsára ért.
Az elődöntő után a cseh közönségnél csak az orosz sztárok voltak csalódottabbak, s ez meglátszott a harmadik helyért rendezett mérkőzésen. Még félig telt meg a nézőtér, amikor az oroszok lélektelenül röplabdázva veszítették el az első szettet. Sipulin edző le is cserélte a legjobbakat, s a tartalékok kaptak lehetőséget, akik éltek is ezzel, és látványos, ötszettes öszszecsapásban kiharcolták a bronzérmet.
***
Eredmények.
Az 5–8. helyért: Bulgária–Franciaország 3:1, Lengyelország–Hollandia 3:1. Elődöntő: Olaszország–Csehország 3:0, Jugoszlávia–Oroszország 3:0. A 7. helyért: Franciaország–Hollandia 3:1. Az 5. helyért: Lengyelország–Bulgária 3:2. A 3. helyért: Oroszország–Csehország 3:2. Döntő: Jugoszlávia–Olaszország 3:0.
Az ukrán hatóságok szerint saját magát verte meg egy fiú a kényszersorozás során - videó
