A jugoszlávoké az arany

A vártnál könnyebben jutott a jugoszláv és az olasz válogatott az elődöntőbe a röplabda Eb-n. Olaszország a házigazda Csehország ellen diadalmaskodott 3:0-ra, míg Jugoszlávia Oroszországot alig több mint egy óra alatt iskolázta le ugyanilyen arányban. A döntőben a jugoszlávok 3:0-ra győztek az olaszok ellen.

Sütõ-Nagy Zsolt
2001. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beigazolódott, hogy a B csoport volt az erősebb az Európa-bajnokságon, hiszen a folytatásban egyedül az elődöntőről lemaradó, csalódott franciák szenvedtek vereséget a bolgároktól, míg a lengyelek, az olaszok és a jugoszlávok simán legyőzték a másik ágról érkező riválisukat.
Az orosz szövetségi kapitány, Gennagyij Sipulin ugyan a játékvezetőkre panaszkodott a jugoszlávok elleni elődöntőt követően, de a valóságban csapata nem tudott felnőni az olimpiai bajnokhoz. Lehet, hogy a játékvezető a harmadik szettben 27:27-nél valóban tévesen ítélt meg egy labdaérintést, ám az igazsághoz hozzátartozik, hogy Miljkovicsék 13:5-ös vezetésük tudatában kissé könnyelműbben játszottak. Sipulin magyarázkodása azért sem váltott ki egyetértést, mert éppen a csehek elleni gyanús vereségnek köszönhették, hogy a plávikkal kerültek szembe, így az olimpiai döntő Ostravában már a négy között létrejött. Márpedig mostanában éppen a jugoszláv válogatottat jobb elkerülni…
Sydney aranyérmesei, ha tökéletesen odafigyeltek, akkor úgy mentek át a döntőig az ellenfeleken, mintha csak edzőmérkőzéseket játszottak volna. A csapat kimagasló egyénisége a 22 esztendős Miljkovics, aki a legeredményesebb játékosok listáján több mint 40 ponttal előzte meg a második helyezettet, s nem csupán ütésben ellenállhatatlan, de félelmetesen nyit és remekül sáncol. Abban mindenki egyetért, hogy az Eb legjobb játékosa.
Hiába tettek óriási szívességet az olaszok a cseheknek, a házigazdák csak pillanatokra tudták megszorongatni az olaszokat. Már az is csalódást keltett, hogy a vitkovicei nagycsarnok nem telt meg az elődöntőre, s csupán 8000 néző szurkolt a lelátón. Pedig ekkora esélye még sohasem volt a cseh válogatottnak a döntőbe jutásra. De talán a szurkolók is megérezték, hogy együttesük valójában esélytelen.
A kegyelemdöfést a hazaiaknak a saját másodedzőjük adta meg. Jiri Zach a harmadik szett elején rosszul adta meg a pályára lépők listáját, s mivel a másodbíró ezt akkor nem jól ellenőrizte, csak 10:7-es olasz előnynél derült ki: más játszik, mint aki a jegyzőkönyvben szerepel… A csehektől azonnal levonták az addig megszerzett pontokat, s a 10:0-lal lényegében eldőlt a mérkőzés.
Egy apró magyar siker az utolsó napra is maradt, hiszen a döntőn Hóbor Béla volt a vezetőbíró. A korábban olimpiai és Eb-finálén másodbíróként közreműködő játékvezető ezzel pályafutása csúcsára ért.
Az elődöntő után a cseh közönségnél csak az orosz sztárok voltak csalódottabbak, s ez meglátszott a harmadik helyért rendezett mérkőzésen. Még félig telt meg a nézőtér, amikor az oroszok lélektelenül röplabdázva veszítették el az első szettet. Sipulin edző le is cserélte a legjobbakat, s a tartalékok kaptak lehetőséget, akik éltek is ezzel, és látványos, ötszettes öszszecsapásban kiharcolták a bronzérmet.
***
Eredmények.
Az 5–8. helyért: Bulgária–Franciaország 3:1, Lengyelország–Hollandia 3:1. Elődöntő: Olaszország–Csehország 3:0, Jugoszlávia–Oroszország 3:0. A 7. helyért: Franciaország–Hollandia 3:1. Az 5. helyért: Lengyelország–Bulgária 3:2. A 3. helyért: Oroszország–Csehország 3:2. Döntő: Jugoszlávia–Olaszország 3:0.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.