- Röplabda -
A szünnapra is edzést rendelt el Demeter György szövetségi kapitány, és városnézés helyett délelőtt, majd délután is tréningezett a csapat.
– A jugoszlávok ellen kezdtem érezni, hogy játékba lendültünk, s mivel az ellenfeleknél jóval kevesebbet dolgozhattunk együtt, minden közös edzéslehetőséget ki kell használni – magyarázta a két tréning okát a kapitány. – Míg a riválisaink tucatnyi mérkőzést vívtak a Világligában, addig mi csupán két edzőmérkőzést tudtunk játszani felkészülés gyanánt a románokkal.
Mindenki reménykedik, hogy a keddi lendület tovább tart, hiszen a nyolc közé jutás kiharcolásához le kellene győzni a németeket és a lengyeleket. Gond persze akkor sincs, ha a németektől szoros, ötszettes küzdelemben kikap a válogatott, ám az utolsó fordulóban a lengyelek ellen mindenképpen nyerni kellene, hogy körbeverés esetén legyen esély a továbblépésre.
Mészáros Dömötör a jugoszlávok elleni találkozó után meglepően bosszús volt, mert nem sikerült felülmúlni az olimpiai bajnokot, s meg kellett elégedni az apró sikerrel. Az effajta maximalizmus még akkor is jó, ha a plávik vitathatatlanul más kategóriába tartoznak. Ám a magyar válogatott teljesítménye még az ellenfelet is meglepte.
– Könnyebb mérkőzésre számítottunk, és nagyon össze kellett magunkat szedni, hogy fordíthassunk – mondta a találkozót követően a plávik centere, Mester Gyula, aki Karch Kiraly után a második magyar származású játékosként olimpiai aranyérmet szerzett.
– Milyen érzésekkel készülődött a mérkőzésre? – kérdeztük a vajdasági születésű játékostól.
– Arra gondoltam, hogy ha rosszul játszom, akkor a csapattársaim azt mondhatják, odahúz a szívem. Ha viszont túl jó leszek, akkor felmerülhet, miért éppen a magyarok ellen játszom kirobbanó formában. Aztán úgy zártam le a kérdést, hogy profi röplabdázó vagyok, mindig a legjobbra kell törekednem.
– A pályán sem volt zavarban?
– A Himnusz alatt nagyon. Ösztönösen elkezdtem énekelni, s megijedtem, hogy mások is észrevehetik, ha jár a szám. A második sortól már csak magamban énekeltem.
– Az olimpiai aranyérem után a Világligában gyengébben szerepelt a jugoszláv válogatott, elégedetté vált a csapat?
– Remélem, nem erről van szó. A nyár elején többen különböző sérülésekkel küszködtünk. Most viszont nagyon rossz a sorsolásunk, mert ha simán kikapunk az olaszoktól, akkor az utolsó fordulóban Sartorettiék a franciákat juttathatják az elődöntőbe. Nagy a tét, de az olaszokat Sydneyben már sikerült legyőzni.
Érdemes még egy-két gondolat erejéig visszatérni a jugoszlávok elleni találkozóra, mert az ottani teljesítménynek köszönhetően a csapat statisztikai mutatói alaposan feljavultak.
A legeredményesebb pontszerzők listáján a 8. helyen áll Veres Péter, aki a legjobban szerválók között is az előkelő 6. helyet foglalja el. Ám még az ő teljesítményén is túltesz a dunaújvárosi Szabó Gábor, a néhány éve már a visszavonulást fontolgató röplabdázó, aki csak a libero poszt bevezetése miatt gondolta meg magát. Ehhez képest Szabó pazar módon fogadja a nyitásokat, a jugoszlávok ellen 70 százalékos teljesítményt nyújtott, és ezzel 9. az összesítésben. De még ezen is túltesz a mezőnymunkája, hiszen a 2. csoportot figyelembe véve a 2. legjobb, ráadásul egyetlen libero sem tudta felülmúlni. Ha a németek és a lengyelek ellen hasonlóan játszik, akkor ezen a poszton kihagyhatatlan lesz az Eb All Star csapatából. Erre utoljára 20 éve volt példa, amikor Buzek László kapott helyet az álomcsapatban. Igaz, 18 éve arra sem volt példa, hogy magyar válogatott Eb-döntőn győzzön. Remélhetően mától már erről is csak múlt időben beszélhetünk.
Az ukrán hatóságok szerint saját magát verte meg egy fiú a kényszersorozás során - videó
