-FORMULA-1-
Jutalomjáték, gálaelőadás volt a 17. Japán Nagydíj – M. Schumacher szempontjából legalábbis mindenképpen. Az 53 körös versenyen szerzett újabb győzelmével, pontosabban az érte járó tíz ponttal a négyszeres világbajnok újabb két rekordot döntött meg: már 801 pontot gyűjtött pályafutása során, így megelőzte az örökranglista korábbi éllovasát, a francia Alain Prostot (798 pont). A 32 éves sofőrzseni 58 pontos előnnyel nyerte az összetett versenyt Coulthard előtt, ami szintén egyedülálló a szakág történetében. Az eddigi legnagyobb különbség Nigel Mansell nevéhez fűződött, az angol versenyző 1992-ben 52 pontos előnnyel végzett az élen. M. Schumacher kétségtelenül pályafutása legjobb évét tudhatja maga mögött, hiszen negyedszer lett világbajnok, az örökranglista élére ugrott a megnyert nagydíjakat nézve, és kilenc futamon intették le elsőként.
A Japán Nagydíj mellesleg az indianapolisi verseny után maga volt a merő unalom. A szólista, M. Schumacher virtuóz játékához a többiek szolgáltatták a háttérzenét. Már a szombati időmérő edzésen mutatott teljesítménye után sem sokan fogadtak volna másra, ahogyan azonban a rajt után faképnél hagyta a mezőnyt, az Ayrton Senna legsikeresebb időszakát idézte. Csapattársa, Rubens Barrichello is nagyon gyors volt az első néhány körben – bizonyítva a Ferrari műszaki fölényét –, balszerencséjére azonban a második helyen száguldó Montoya az útját állta, így a brazil egyre távolabb került a futamgyőzelemtől, amely viszont az egyetlen reménye lett volna az öszszetett második hely megszerzésére. Talán M. Schumacher is örült kicsit annak, hogy márkatársa képtelen fölkapaszkodni mögé a második pozícióba, hiszen ígéretet tett arra, hogy ha rajta múlik, engedi nyerni Barrichellót. Így azonban nem kellett gyakorolnia ezt a gesztust, nyugodt lélekkel haladhatott a győzelem felé.
A két búcsúzó, Jean Alesi és Mika Häkkinen közül az előbbi távozik keserűbb szájízzel a Formula–1-ből. A francia veterán a 6. körben Räikkönen (Sauber) mögött haladt a tizedik helyen, amikor ifjú kollégája megpördült, és Alesi már nem tudta elkerülni az ütközést. Ezzel zárult az avignoni 1989-ben kezdődött pályafutása. Häkkinen – aki hivatalosan nem vonul vissza, csak kihagyja a jövő évet – ezúttal is úriemberként viselkedett: átengedte a harmadik helyet csapattársának, Coulthardnak, bár annak nem lett volna szüksége erre, tekintve, hogy Barrichello csak az ötödik helyen autózott.
A száguldó cirkusz most néhány hónapra „sátrat bont”, hogy aztán jövőre az ismerős arcok mellett új, sokat ígérő tehetségekkel kezdje el ismét világkörüli turnéját.
***
A Japán Nagydíj végeredménye: 1. M. Schumacher (német, Ferrari) 1:27:33,298 óra, 2. Montoya (kolumbiai, Williams-BMW) + 3,154 mp, 3. Coulthard (brit, McLaren-Mercedes) + 23,262, 4. Häkkinen (finn, McLaren-Mercedes + 35,539, 5. Barrichello (brazil, Ferrari) + 36,544, 6. R. Schumacher (német, Williams-BMW) + 37,122. A vb végeredménye, pilóták: 1. M. Schumacher 123 pont, 2. Coulthard 65, 3. Barrichello 56, 4. R. Schumacher 49, 5. Häkkinen 37, 6. Montoya 31, 7. Heidfeld (német, Sauber) 13, 8. Villeneuve (kanadai, BAR-Honda) 12, 9. Räikkönen és Trulli (olasz, Jordan-Honda) 9-9. Gyártók: 1. Ferrari 179, 2. McLaren 102, 3. Williams 80, 4. Sauber 22, 5. Jordan és BAR 17-17, 7. Benetton és Jaguar 10-10, 9. Prost 4, 10. Arrows 1.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
