Kegyelmi állapotban...

Ez már tényleg csoda volt. A csapat Európa-bajnokság negyeddöntőjében az esélytelenebb magyar együttes rendkívül szoros és izgalmas mérkőzésen bizonyult jobbnak a sztárokkal felálló török válogatottnál, így bejutott a decemberi négyes döntőbe.

Róth Ferenc
2001. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- CSELGÁNCS -

Amikor két héttel ezelőtt a magyar együttes meglepetésre legyőzte a románokat, mindenki csodáról beszélt, pedig az akkor még „csak” a bravúr kategóriájába tartozott. Amikor aztán a negyeddöntő sorsolása után kiderült, hogy az egy helyszínen rendezendő négyes döntő – valószínűleg Párizs és az új cselgáncsegyetem lesz a helyszín – jogáért a „jól eleresztett” török csapattal kell megmérkőzni, legtöbben csak a tisztes vereségben bíztak. (Tudni kell, hogy arrafelé nem csupán a fociba pumpálnak sok-sok pénzt, hanem a küzdősportokba, a súlyemelésbe, a birkózásba és persze a cselgáncsba is.) Egyedül Nagy Ernő szövetségi kapitány és fiai bíztak a lehetetlennek tűnőben. Ez persze pontosan elegendő a boldogsághoz...
Szombaton este a Nemzeti Sportcsarnok tatamiján aztán bebizonyították, hogy nem csupán fizikailag készültek fel erre a sorsdöntő összecsapásra, hanem pszichésen is. Vagy ahogy a kapitány fogalmazott, a szívüket, a magyarságukat is a küzdőtérre vitték.
A küzdelmeket öt súlycsoportban rendezték meg, pontosabban, öt-öt súlycsoportban. Az első mérkőzés után húsz perccel ugyanis megrendezték a visszavágót is, tehát összesen tíz mérkőzésre került sor. A két csata után döntetlen – 5-5 – volt az állás, ám ami a legfontosabb, s egyben döntő is volt, az az, hogy a segédpontok a magyar csapat javára döntötték el a továbbjutást. Vagyis a találkozók során megszerzett pontokkal a Nagy-fiúk léphettek tovább, akik valóban naggyá váltak ezen a csodálatos hangulatú másfél óra során. Az első összecsapást a magyarok nyerték 3-2-re, a visszavágón ugyanilyen arányban a vendégek voltak jobbak, akik egy bírói döntés után – tegyük hozzá, volt némi igazságuk, így aztán az osztrák bírói hármast is tekintsük úgy, mintha egy segédpontnyival segítette volna a továbblépésünket – meglehetősen vehemensen tiltakoztak. A döntést azonban nem változtatták meg – nincs is rá mód –, így aztán az utolsó összecsapás és az azt követő gyors „matekóra” után kiderült, hogy a segédpontok 47-37-re mellettünk szólnak. A magyar együttes így bejutott a csapat Eb négyes döntőjébe, amelyet december 8-án rendeznek meg nagy valószínűséggel Párizsban.
A francia főváros akkor kapja meg a négyes döntő rendezési jogát, amennyiben a válogatottja bejut az utolsó körbe. Erre jó esély van, így aztán feltételezhető, hogy az európai cselgáncssport fővárosában, a vadonatúj dzsúdóegyetemre is büszke Párizsban vendégeskedik majd a négy csapata, amelyik közül az egyik már biztosan a magyar.
Visszatérve még egy gondolat erejéig a Nemzeti Sportcsarnokba... A győzelem után Nagy Ernő szövetségi kapitány – Balczó András után szabadon – bizonyos kegyelmi állapotról beszélt, így élte meg ugyanis a győzelmet, s az ahhoz vezető utat. Az előd, a korábbi kapitány, Moravetz Ferenc azonban – hivatkozva az 1992-es barcelonai olimpián az ő irányítása mellett megszerzett arany- és ezüstérmekre – közbeszólt: Hol van még a vége, hol van még ez az állapot...
Maradjunk tehát annyiban, hogy szombaton este Nagy kapitány egy stációval közelebb került a kegyelmi állapothoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.