Toll és párbajtőr

Nyugodtan készülhet az október 26-án kezdődő világbajnokságra Kovács Iván, mert a kilencvenes évek egyik legeredményesebb hazai párbajtőrözője nem tartozik a legnagyobb esélyesek közé. Három évvel ezelőtt csapatban világ- és Európa-bajnoki aranyérmet is nyert, azóta viszont társaival a dobogó közelébe sem került. Természetesen a harcot nem adta fel, Fekete Attilával és Kulcsár Krisztiánnal érmet akar nyerni Nimes-ben.

Salánki Miklós
2001. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-VIVÁS-
Ritkán fordul elő, hogy az újságíró kollégájával készíthet interjút. Kovács Iván néhány hónapja lett a Sztársport munkatársa, délelőtt cikkírással, délután pedig az edzőtársakkal viaskodik.
– Szólíthatom kollégának?
– Ez még túlzás – válaszolja szerényen –, mert még csak tanulom az újságírást, ami nagyon érdekes. Éppen most fejeztem be egy írást a súlyos balesetet szenvedett síelőről, Hermann Maierről. Fantasztikus ahogyan harcol a gyógyulásáért, azért, hogy visszatérhessen, ismét versenyezhessen.
– Hogyan került a tollforgatók közé?
– A vívás mellett mindig foglalkoztam mással is, tanultam, zenéltem, elvégeztem a szakedzőit az egyetemen, majd programozó lettem. Harmincévesen egyre többet gondolok a jövőre, a civil életre. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a vívást abbahagyom, az athéni olimpiáig biztos, hogy ez lesz a legfontosabb. A tavalyi olimpia után kerültem a sporthetilaphoz, ahol remekül érzem magam.
– Hogyan lehet a vívást és az újságírást összeegyeztetni?
– Jól, mert az újság főszerkesztője, Buzgó József válogatott öttusázó volt, így megért, és segít.
– Újságíróként hogyan fogalmazná meg: az 1998-as világbajnoki siker után miért következett hullámvölgy, amelyből a tavalyi olimpián sem tudott kitörni?
– Inkább, mint vívó válaszolnék erre. A nemzetközi élmezőny anynyira kiegyensúlyozott, hogy egy gyengébb világbajnoki szereplés tönkretehet egy olimpiai ciklust. A két évvel ezelőtti vb-n a csapat csak tizedik lett, s így nem sikerült a kvalifikáció az olimpiára. Aztán Sydneyben tőrvívó Marsi Márkkal kiegészülve csupán egyetlen találattal kaptunk ki Franciaországtól, így a bravúr elmaradt. Pedig higgye el, nem felejtettünk el vívni, s remélem, ezt a világbajnokságon be fogjuk bizonyítani.
– A klubhűség egyik jelképe volt, ám huszonegy év után az MTK-ból átigazolt a BVSC-be.
– A klubhűségnek is van határa. Nagyon sokat köszönhetek a kék-fehér szakosztálynak, de az MTK az utóbbi időszakban súlyos anyagi gondokkal küzd, ezért váltanom kellett. Igaz, nem is nagyon marasztaltak. A BVSC-ben befogadtak, a tárgyi feltételek jobbak, az edzőm pedig továbbra is Udvarhelyi Gábor maradt.
– Milyen célokkal kezdte el negyedik olimpiai ciklusát?
– A tavalyi év nagyon kemény volt, ezért az olimpia után pihentem. Szerencsére, sikerült feltöltődnöm. Anyagi nehézségek miatt az idén kevesebb Világkupa-versenyen indulhattunk. Ennek ellenére, úgy érzem, jól sikerült a felkészülésem a világbajnokságra.
– Ez az eredményben is megmutatkozik majd a vb-n?
– Remélem. Habár a vívásban lehetetlen jósolni, de megítélésem szerint csapatunk éremért vívhat majd Nimes-ben. Fekete Attila mellett Kulcsár Krisztián is egyre jobb formába került, s így csapatunk a legjobbak között végezhet.
– A világbajnokságon csak vív, vagy tudósít is majd?
– Ez nem lenne etikus. Hogy nézne ki, ha én értékelném a teljesítményemet, vagy társaim vívását. Jó lenne viszont megkönnyíteni a tudósítók munkáját, egy éremmel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.