-BIRKÓZÁS-
Méltatlan az egyik legsikeresebb sportághoz, ami egy edzői járadék miatt zajlik. A Legfőbb Ügyészség a szövetség által tavaly jóváhagyott edzői járadék ügyét kivizsgálta, az elnökséget korábbi döntése felülvizsgálatára kötelezte. Ennek ellenére az elnökség nem változtatta meg korábbi határozatát, ezért a vitás ügy a közgyűlés elé került. Az érdekeltek hozzászólása után a tagok nyílt szavazáson nagy többséggel, hat tartózkodással és egyetlen ellenszavazattal megerősítették az elnökség döntését, tehát azt, hogy elfogadják Repka Attilának az ügyészség által jogsértőnek ítélt jelölését, így továbbra is az a Görcsös József kapja az edzői járadékot, aki 1990 és 1996 között nem dolgozott Diósgyőrben.
Gutman József mesteredző természetesen csalódott, de az elmúlt egyévi hercehurca után nem érte váratlanul, hogy a közgyűlés jóváhagyott egy – finoman szólva – sportszerűtlen javaslatot. Gáspár Tamás, a szövetség főtitkára a voksolás után így nyilatkozott: „Ezzel a birkózótársadalom kiállt a versenyzői szuverenitás mellett.” A főtitkár és valószínűleg a tagok sem olvasták és ismerték az ügyészségi óvást, amelyben felhívták a figyelmet arra, hogy „ebben a kérdésben nem lehet kizárólag a versenyző nyilatkozata alapján dönteni”.
Nem a mi feladatunk a közgyűlés határozatát minősíteni, felülbírálni. Az viszont az ügyészségi vizsgálatból fehéren-feketén kiderült, hogy Görcsös József nem készíthette fel Repka Attilát a barcelonai olimpiára. A Diósgyőri Birkózó Club technikai igazgatója és edzője, Gutman József viszont nem csupán felkészítette, hanem el is kísérte a versenyzőt Barcelonába, s több világversenyen vett részt Repka Attila mestereként. A tények azonban úgy látszik, sem az elnökséget, sem a közgyűlést nem zavarták. Amint már írtuk, a magyar birkózás vezetése ezzel a szavazással önmagáról állított ki bizonyítványt, hiszen az ügyészség által törvénytelennek ítélt és megóvott határozatot nem változtatta meg. A kínos ügy két szálon folytatódik tovább. A Legfőbb Ügyészség az Ifjúsági és Sportminisztérium ellen már polgári pert indított, mert jóváhagyta a kifogásolt edzői életjáradékot.
Gutman József tehát joggal reménykedhet, az igazát már nem kell bebizonyítania, hiszen az ügyészségi vizsgálat már megtette, csupán a törvény erejével érvényt kell szerezni neki. A birkózósport vezetői ugyanakkor a saját lelkiismeretükkel kénytelenek elszámolni azért, mert egy 66 éves mesteredzőt megalázó helyzetbe kényszerítettek.
Felmerül a kérdés: miért? A sportág vezetői miért adják a nevüket egy feltételezhető, igaz nehezen bizonyítható csaláshoz? Görcsös József miért vagy mennyiért fogadta el ezt az életjáradékot? Repka Attila miért szenved emlékezetkiesésben? Hogyan juthatott ez a sikersportág odáig, hogy a közgyűlésen egyetlen ellenszavazattal erősítenek meg egy jogsértő határozatot?
A magyar birkózás jövője miatt a kérdésekre választ kellene adni.
Lovagolni hívta a kiskorút, de inkább erőszakoskodott vele a lovardában
