Tust kapott a törvényesség

A több mint egy éve tartó Gutman-ügy a Magyar Birkózószövetség hét végi közgyűlésén nem ért véget. Amint szombati számunkban már beszámoltunk róla, a barcelonai olimpiai bajnok, Repka Attila – meglepetésre –mestere, Gutman József helyett Görcsös Józsefet nevezte meg edzőjének, így ő kaphatja a bajnokok edzőinek járó járadékot.

Salánki Miklós
2002. 05. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-BIRKÓZÁS-
Méltatlan az egyik legsikeresebb sportághoz, ami egy edzői járadék miatt zajlik. A Legfőbb Ügyészség a szövetség által tavaly jóváhagyott edzői járadék ügyét kivizsgálta, az elnökséget korábbi döntése felülvizsgálatára kötelezte. Ennek ellenére az elnökség nem változtatta meg korábbi határozatát, ezért a vitás ügy a közgyűlés elé került. Az érdekeltek hozzászólása után a tagok nyílt szavazáson nagy többséggel, hat tartózkodással és egyetlen ellenszavazattal megerősítették az elnökség döntését, tehát azt, hogy elfogadják Repka Attilának az ügyészség által jogsértőnek ítélt jelölését, így továbbra is az a Görcsös József kapja az edzői járadékot, aki 1990 és 1996 között nem dolgozott Diósgyőrben.
Gutman József mesteredző természetesen csalódott, de az elmúlt egyévi hercehurca után nem érte váratlanul, hogy a közgyűlés jóváhagyott egy – finoman szólva – sportszerűtlen javaslatot. Gáspár Tamás, a szövetség főtitkára a voksolás után így nyilatkozott: „Ezzel a birkózótársadalom kiállt a versenyzői szuverenitás mellett.” A főtitkár és valószínűleg a tagok sem olvasták és ismerték az ügyészségi óvást, amelyben felhívták a figyelmet arra, hogy „ebben a kérdésben nem lehet kizárólag a versenyző nyilatkozata alapján dönteni”.
Nem a mi feladatunk a közgyűlés határozatát minősíteni, felülbírálni. Az viszont az ügyészségi vizsgálatból fehéren-feketén kiderült, hogy Görcsös József nem készíthette fel Repka Attilát a barcelonai olimpiára. A Diósgyőri Birkózó Club technikai igazgatója és edzője, Gutman József viszont nem csupán felkészítette, hanem el is kísérte a versenyzőt Barcelonába, s több világversenyen vett részt Repka Attila mestereként. A tények azonban úgy látszik, sem az elnökséget, sem a közgyűlést nem zavarták. Amint már írtuk, a magyar birkózás vezetése ezzel a szavazással önmagáról állított ki bizonyítványt, hiszen az ügyészség által törvénytelennek ítélt és megóvott határozatot nem változtatta meg. A kínos ügy két szálon folytatódik tovább. A Legfőbb Ügyészség az Ifjúsági és Sportminisztérium ellen már polgári pert indított, mert jóváhagyta a kifogásolt edzői életjáradékot.
Gutman József tehát joggal reménykedhet, az igazát már nem kell bebizonyítania, hiszen az ügyészségi vizsgálat már megtette, csupán a törvény erejével érvényt kell szerezni neki. A birkózósport vezetői ugyanakkor a saját lelkiismeretükkel kénytelenek elszámolni azért, mert egy 66 éves mesteredzőt megalázó helyzetbe kényszerítettek.
Felmerül a kérdés: miért? A sportág vezetői miért adják a nevüket egy feltételezhető, igaz nehezen bizonyítható csaláshoz? Görcsös József miért vagy mennyiért fogadta el ezt az életjáradékot? Repka Attila miért szenved emlékezetkiesésben? Hogyan juthatott ez a sikersportág odáig, hogy a közgyűlésen egyetlen ellenszavazattal erősítenek meg egy jogsértő határozatot?
A magyar birkózás jövője miatt a kérdésekre választ kellene adni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.