A franciák győzelem és gól nélkül búcsúztak

A 17. labdarúgó-világbajnokságon kedden megkezdődött a csoportmérkőzések utolsó fordulója. Négy találkozóra került sor. Az A csoportban a dánok a címvédő franciákkal mérkőztek s arattak 2–0-s győzelmet, ami azt jelentette, hogy Franciaország kiesett. A csoport másik meccsén, a Szenegál–Uruguay találkozón hihetetlen izgalmak után alakult ki a 3–3-as végeredmény. Az E csoportban a Kamerun–Németország összecsapást az utóbbi nyerte 2–0-ra, csoportelsőként jutva be ezzel a nyolcaddöntőbe. Az Írország– Szaúd-Arábia mérkőzésen az európai csapat magabiztos 3–0-s győzelmet aratott.

MTI
2002. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Az igazság első és fájó pillanataival kellett szembenéznie a csapatoknak a világbajnokság keddi játéknapján, amikor már alig-alig nyílt lehetőség a számolgatásra, sokkal inkább a játékra kellett és lehetett figyelni csupán. Minden egyes találkozó minden egyes mozzanatának fontos jelentősége volt.
A csoportbeosztás elkészülte után mindenki tényként könyvelte el, a címvédőnek majd csak a nyolcad- és a negyeddöntőben lesz nehezebb dolga.
Ehelyett megtörtént az a csoda – Franciaországban úgy hívják ezt, bukás –, hogy a szupergárda csomagol, s repül haza, ahol nem mosolygós arcok várják majd őket. A Dánia elleni mérkőzésen nem kisebb volt a tét, mint hogy az ezúttal már Zidane-t is a soraiban tudó franciáknak két góllal kell győzni. Nos, nem győztek, pontot sem szereztek, gólt sem lőttek – egyetlenegyet sem 270 perc alatt (!) –, ezzel szemben kaptak kettőt a dánoktól, ami a csúfos bukásukat jelentette. Feltételezhetően nem csupán a laikusok állnak értetlenül a kiesés előtt, de a szakemberek is. Arra számítani lehet – mint kiderült ez a köztársasági elnök, Jacques Chirac leveléből is –, hogy változások várhatók a francia futballéletben. S ha már Zidane-t említettük az imént... A futballistán már az első percekben látni lehetett, hogy nem egészséges. Tudták ezt a csapattársak is, így nemhogy erőt és önbizalmat tudott adni a társaknak, de akár vissza is vethette, gátolhatta is őket. Mert félig egészségesen a csapatba erőlteni egy futballistát, a kapkodás és a tanácstalanság biztos jele.
A dánok 2–0-s győzelme azt jelentette, hogy továbbléptek a nyolcaddöntőbe. Akárcsak a szenegáliak, akik hihetetlenül izgalmas találkozón értek el 3–3-as döntetlent Uruguay ellen. Az afrikaiak a szünetben még 3–0-ra vezettek, amit aztán a második félidőben kiválóan játszó ellenféllel szemben nem tudtak megőrizni. S ha az utolsó percben Morales nem hagyja ki a kihagyhatatlant – négy méterről úgy fejelt a kapu mellé, hogy a környékén nem volt senki –, akkor most a dél-amerikaiak sikerétől hangos a világsajtó. Így csak megdicsérik őket, ám a továbbjutást megérdemlő – Franciaországot is legyőzte Szenegál – afrikaiakat ünneplik.
Úgy, ahogy Németország teljesítménye előtt is kalapot kell emelni. A Kamerun elleni mérkőzésük tétje nagy volt. A döntetlen a németeknek kedvezett volna, de erre játszani természetesen nem lehetett. A kameruniak német mestere, Schäfer tökéletesen tisztában volt az ellenfél tudásával, ám Völlert mégsem tudta igazából meglepni. Mert támadtak ugyan, helyzeteik is voltak, ám nem tudták megszerezni azt az előnyt, amelynek a birtokában már nyugodtabban játszhatták volna a saját játékukat. Pedig a sors úgy hozta, hogy az első félidő végén a spanyol Lopez Nieto (róla majd még később néhány szót...) a második sárga lapja után kiállította Ramelow-t, s a németek tízen maradtak. Mintha csak jót tett volna nekik ez, mert ettől kezdve ők irányították a játékot, s előbb Bode révén megszerezték a vezetést, majd jött Klose és „természetesen” fejesgóllal növelte az előnyt, az ötödik ilyen találatát szerezve. Neki elég, ha a fejét küldi a pályára...
A fogyó idővel így már a németek gazdálkodhattak jobban, s ha barátságosnak nem is nevezhető meccsen, de „megszelídítették” az oroszlánokat, akik, miután az írek a papírformának megfelelően nagy gólkülönbséggel (3–0) győzték le a szaúdiakat, kezdhetik keresgélni a bőröndöt a hotelszobában.
És akkor most a spanyol bíróról, Lopez Nietóról s az egyik kollégájáról. A kedden rendezett négy találkozón 31 sárgát és két pirosat osztottak ki. A „győztes” Nieto volt, akinek kár is volt eltennie a zsebébe a kártyácskát. Tizenhatszor mutatta fel, ebből két alkalommal ugyanannak a játékosnak, vagyis őket ki is állította. A holland Vegereef „csak” tizenkétszer vette elő a sárgát a Szenegál–Uruguay találkozón.
Tény, egyre durvább a futball, de ennyire azért talán mégsem…
*
A francia válogatott játékosainak a többsége csalódott volt a kiesés után, akárcsak a köztársasági elnök, Jacques Chirac, aki levelet küldött a játékosoknak. Ebben mélységes csalódását fejezte ki. „Nehéz lesz feldolgozni ezt a kudarcot. A lehetőség adott volt, nem sikerült kihasználni. A jövőben reformokat kell bevezetni, hogy a francia labdarúgók továbbra is betölthessék vezető szerepüket a sportágban” – állt többek között Chirac levelében.
Bixente Lizarazu: „Az elmúlt hat évben hozzászoktunk a győzelmekhez, amelyek egy részét szerencsés körülmények között értük el. Most viszont minden ellenünk fordult. Nem tudjuk, mi történhetett, hiszen még a meccs előtt is biztosak voltunk a továbbjutásban, sőt még a szünetben, vesztes állásnál sem kételkedtünk a sikerben.”
Vincent Candela: „A számok mindent elárulnak, gól nélkül nem lehet továbbjutni”.
David Trezeguet: „Más együttest is megrendített volna, ha olyan sztárok hiányoznak hoszszabb-rövidebb ideig, mint Pires, Zidane vagy Henry. Ez döntően befolyásolta a szereplésünket. Ha ezeket figyelembe vesszük, nem is olyan lesújtó a teljesítményünk...”
Zinedine Zidane: „Meg sem fordult a fejemben, hogy ilyen korán búcsúzunk. Most az a legfontosabb, hogy mindenki szigorú önvizsgálatot tartson, magyarázatot kell találnunk a kudarcra.”
***

JEGYZŐKÖNYV
A csoport, 3. forduló:
DÁNIA–FRANCIAORSZÁG 2–0 (1–0). Incsön, 45 ezer néző, vezette: Melo Pereira (portugál). DÁNIA: T. Sörensen – Helveg, Henriksen, Laursen, Jensen – Rommedahl, Gravesen, Töfting (Steen Nielsen, 79.), Jörgensen (Grönkjaer, 46.) – Poulsen (Bogelund, 76.), Tomasson. FRANCIAORSZÁG: Barthez – Candela, Thuram, Desailly, Lizarazu – Vieira (Micoud, 71.), Makelele, Zidane – Wiltord (Djorkaeff, 83.), Dugarry (D. Cisse, 54.), Trezeguet. Gólszerzők: Rommedahl (22.), Tomasson (66.).
SZENEGÁL–URUGUAY 3–3 (3–0). Szuvon, 25 ezer néző, vezette: Wegereef (holland). SZENEGÁL: Sylva – Coly (Beye, 63.), Diatta, P. M. Diop, Daf – N’Dour (Faye, 76.), P. B. Diop, A. Cisse, Fadiga – Camara (Mo. Ndiaye, 67.), Diouf. URUGUAY: Carini – Lembo, Sorondo (Regueiro, 32.), Montero – Varela, Romero (Forlán, 46.), Garcia, Rodriguez – Recoba – Dario Silva, Abreu (Morales, 46.). Gólszerzők: Fadiga (20. – 11-esből), P. B. Diop (26., 38.), illetve Morales (46.), Forlán (69.), Recoba (88. – 11-esből).
A CSOPORT VÉGEREDMÉNYE: 1. Dánia 7 pont, 2. Szenegál 5, 3. Uruguay 2, 4. Franciaország 1.
E csoport, 3. forduló: NÉMETORSZÁG–KAMERUN 2–0 (0–0). Sizuoka, 51 ezer néző, vezette: Lopez Nieto (spanyol). NÉMETORSZÁG: Kahn – Linke, Ramelow, Metzelder – Frings, Hamann, Schneider (Jeremies, 79.), Ballack, Ziege – Klose (Neuville, 84.), Jancker (Bode, 46.). KAMERUN: Alioum – Tchato (Suffo, 53.), Wome, Song, Kalla, Geremi – Lauren, Foe, Olembe (Kome, 64.) – Eto’o, Mboma. Gólszerzők: Bode (50.), Klose (79.). Kiállítva: Ramelow (40.), illetve Suffo (77.).
ÍRORSZÁG–SZAÚD-ARÁBIA 3–0 (1–0) Jokohama, 65 ezer néző, vezette: Ndoye (szenegáli). ÍRORSZÁG: Given – Kelly (McAteer, 80.), Breen, Staunton, Harte (Quinn, 46.) – Finnan, Holland, Kinsella (Carsley, 89.), Kilbane – Duff, Keane. SZAÚD-ARÁBIA: El-Dáje – El-Dzsohani (A. D. A-d-Doszari, 79.), Táker, El-Sehri, Zubromawi (A. El-Doszari, 68.), Szolajmani – El-Sahrani, El-Haszran (El-Salhub, 67.), H. El-Doszari, El-Temját – El-Jami. Gólszerzők: Keane (7.), Breen (62.), Duff (87.).
A CSOPORT VÉGEREDMÉNYE: 1. Németország 7 pont, 2. Írország 5, 3. Kamerun 4, 4. Szaúd-Arábia 0.
A MAI PROGRAM
F csoport: Svédország–Argentína (8.30, Mijagi, vezeti: Bujsaim – egyesült arab emírségekbeli); Nigéria–Anglia (8.30, Oszaka, vezeti: Hall – amerikai). B csoport: Dél-Afrika–Spanyolország (13.30, Tedzsön, vezeti: Mane – kuvaiti); Szlovénia–Paraguay (13.30, Szögvipo, vezeti: Ramos Rizo – mexikói).
NYOLCADDÖNTŐ: Dánia–F/2; Szenegál–F/1; Németország–B/2; Írország–B/1.
***
ÖRÖM ÉS BÁNAT. Morten Olsen, dán szövetségi kapitány: „Jó napot fogtunk ki, a csapat fegyelmezetten és nagy önbizalommal játszott.”
Roger Lemerre, francia szövetségi kapitány: „Már a vb előtt is sok problémával küszködtünk, soha nem állt rendelkezésemre egy teljesen egészséges játékosokat felvonultató csapat. A jövőben fiatalokkal frissítjük fel az együttest. Túl fogjuk élni ezt a kudarcot, mert ahogy a győzelmet, úgy a vereséget is el kell fogadni.”
Bruno Metsu, a szenegáli válogatott szövetségi kapitánya: „Boldog és elégedett vagyok. Az első félidőben kiválóan játszottunk, s bár a folytatásban elfogyott az előnyünk, a döntetlen is győzelemmel ér fel. Bátran vágunk neki a nyolcaddöntőnek.”
Victor Pua, az uruguayi válogatott szövetségi kapitánya: „Részben a játékvezető áldozatai voltunk ezen a mérkőzésen, de nem emiatt estünk ki. Egy kis szerencsére lett volna szükségünk. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy három nagyszerű ellenfelünk volt a csoportban. Sokat tanultunk a vb-n.”
Rudi Völler, a német válogatott szövetségi kapitánya: „Akkor kezdtünk el futballozni, amikor a legnagyobb bajban voltunk. Az ideges hangulatú első félidőt követően Kahn és Ballack vezetésével talpra állt a csapat. A bíró kicsinyes volt, mindent szokatlan szigorral torolt meg. A folytatásban is bárkivel felvesszük a versenyt.”
Winfried Schäfer, a kameruniak szövetségi kapitánya: „Ramelow kiállítása után óriási esélyt szalasztottunk el. A németek sokkal tapasztaltabb futballisták, ez döntötte el a mérkőzést. Nem érdemeltük meg, hogy így búcsúzzunk. Most mindent elölről kell kezdenünk.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.