-LABDARÚGÁS-
Az igazság első és fájó pillanataival kellett szembenéznie a csapatoknak a világbajnokság keddi játéknapján, amikor már alig-alig nyílt lehetőség a számolgatásra, sokkal inkább a játékra kellett és lehetett figyelni csupán. Minden egyes találkozó minden egyes mozzanatának fontos jelentősége volt.
A csoportbeosztás elkészülte után mindenki tényként könyvelte el, a címvédőnek majd csak a nyolcad- és a negyeddöntőben lesz nehezebb dolga.
Ehelyett megtörtént az a csoda – Franciaországban úgy hívják ezt, bukás –, hogy a szupergárda csomagol, s repül haza, ahol nem mosolygós arcok várják majd őket. A Dánia elleni mérkőzésen nem kisebb volt a tét, mint hogy az ezúttal már Zidane-t is a soraiban tudó franciáknak két góllal kell győzni. Nos, nem győztek, pontot sem szereztek, gólt sem lőttek – egyetlenegyet sem 270 perc alatt (!) –, ezzel szemben kaptak kettőt a dánoktól, ami a csúfos bukásukat jelentette. Feltételezhetően nem csupán a laikusok állnak értetlenül a kiesés előtt, de a szakemberek is. Arra számítani lehet – mint kiderült ez a köztársasági elnök, Jacques Chirac leveléből is –, hogy változások várhatók a francia futballéletben. S ha már Zidane-t említettük az imént... A futballistán már az első percekben látni lehetett, hogy nem egészséges. Tudták ezt a csapattársak is, így nemhogy erőt és önbizalmat tudott adni a társaknak, de akár vissza is vethette, gátolhatta is őket. Mert félig egészségesen a csapatba erőlteni egy futballistát, a kapkodás és a tanácstalanság biztos jele.
A dánok 2–0-s győzelme azt jelentette, hogy továbbléptek a nyolcaddöntőbe. Akárcsak a szenegáliak, akik hihetetlenül izgalmas találkozón értek el 3–3-as döntetlent Uruguay ellen. Az afrikaiak a szünetben még 3–0-ra vezettek, amit aztán a második félidőben kiválóan játszó ellenféllel szemben nem tudtak megőrizni. S ha az utolsó percben Morales nem hagyja ki a kihagyhatatlant – négy méterről úgy fejelt a kapu mellé, hogy a környékén nem volt senki –, akkor most a dél-amerikaiak sikerétől hangos a világsajtó. Így csak megdicsérik őket, ám a továbbjutást megérdemlő – Franciaországot is legyőzte Szenegál – afrikaiakat ünneplik.
Úgy, ahogy Németország teljesítménye előtt is kalapot kell emelni. A Kamerun elleni mérkőzésük tétje nagy volt. A döntetlen a németeknek kedvezett volna, de erre játszani természetesen nem lehetett. A kameruniak német mestere, Schäfer tökéletesen tisztában volt az ellenfél tudásával, ám Völlert mégsem tudta igazából meglepni. Mert támadtak ugyan, helyzeteik is voltak, ám nem tudták megszerezni azt az előnyt, amelynek a birtokában már nyugodtabban játszhatták volna a saját játékukat. Pedig a sors úgy hozta, hogy az első félidő végén a spanyol Lopez Nieto (róla majd még később néhány szót...) a második sárga lapja után kiállította Ramelow-t, s a németek tízen maradtak. Mintha csak jót tett volna nekik ez, mert ettől kezdve ők irányították a játékot, s előbb Bode révén megszerezték a vezetést, majd jött Klose és „természetesen” fejesgóllal növelte az előnyt, az ötödik ilyen találatát szerezve. Neki elég, ha a fejét küldi a pályára...
A fogyó idővel így már a németek gazdálkodhattak jobban, s ha barátságosnak nem is nevezhető meccsen, de „megszelídítették” az oroszlánokat, akik, miután az írek a papírformának megfelelően nagy gólkülönbséggel (3–0) győzték le a szaúdiakat, kezdhetik keresgélni a bőröndöt a hotelszobában.
És akkor most a spanyol bíróról, Lopez Nietóról s az egyik kollégájáról. A kedden rendezett négy találkozón 31 sárgát és két pirosat osztottak ki. A „győztes” Nieto volt, akinek kár is volt eltennie a zsebébe a kártyácskát. Tizenhatszor mutatta fel, ebből két alkalommal ugyanannak a játékosnak, vagyis őket ki is állította. A holland Vegereef „csak” tizenkétszer vette elő a sárgát a Szenegál–Uruguay találkozón.
Tény, egyre durvább a futball, de ennyire azért talán mégsem…
*
A francia válogatott játékosainak a többsége csalódott volt a kiesés után, akárcsak a köztársasági elnök, Jacques Chirac, aki levelet küldött a játékosoknak. Ebben mélységes csalódását fejezte ki. „Nehéz lesz feldolgozni ezt a kudarcot. A lehetőség adott volt, nem sikerült kihasználni. A jövőben reformokat kell bevezetni, hogy a francia labdarúgók továbbra is betölthessék vezető szerepüket a sportágban” – állt többek között Chirac levelében.
Bixente Lizarazu: „Az elmúlt hat évben hozzászoktunk a győzelmekhez, amelyek egy részét szerencsés körülmények között értük el. Most viszont minden ellenünk fordult. Nem tudjuk, mi történhetett, hiszen még a meccs előtt is biztosak voltunk a továbbjutásban, sőt még a szünetben, vesztes állásnál sem kételkedtünk a sikerben.”
Vincent Candela: „A számok mindent elárulnak, gól nélkül nem lehet továbbjutni”.
David Trezeguet: „Más együttest is megrendített volna, ha olyan sztárok hiányoznak hoszszabb-rövidebb ideig, mint Pires, Zidane vagy Henry. Ez döntően befolyásolta a szereplésünket. Ha ezeket figyelembe vesszük, nem is olyan lesújtó a teljesítményünk...”
Zinedine Zidane: „Meg sem fordult a fejemben, hogy ilyen korán búcsúzunk. Most az a legfontosabb, hogy mindenki szigorú önvizsgálatot tartson, magyarázatot kell találnunk a kudarcra.”
***
JEGYZŐKÖNYV
A csoport, 3. forduló: DÁNIA–FRANCIAORSZÁG 2–0 (1–0). Incsön, 45 ezer néző, vezette: Melo Pereira (portugál). DÁNIA: T. Sörensen – Helveg, Henriksen, Laursen, Jensen – Rommedahl, Gravesen, Töfting (Steen Nielsen, 79.), Jörgensen (Grönkjaer, 46.) – Poulsen (Bogelund, 76.), Tomasson. FRANCIAORSZÁG: Barthez – Candela, Thuram, Desailly, Lizarazu – Vieira (Micoud, 71.), Makelele, Zidane – Wiltord (Djorkaeff, 83.), Dugarry (D. Cisse, 54.), Trezeguet. Gólszerzők: Rommedahl (22.), Tomasson (66.).
SZENEGÁL–URUGUAY 3–3 (3–0). Szuvon, 25 ezer néző, vezette: Wegereef (holland). SZENEGÁL: Sylva – Coly (Beye, 63.), Diatta, P. M. Diop, Daf – N’Dour (Faye, 76.), P. B. Diop, A. Cisse, Fadiga – Camara (Mo. Ndiaye, 67.), Diouf. URUGUAY: Carini – Lembo, Sorondo (Regueiro, 32.), Montero – Varela, Romero (Forlán, 46.), Garcia, Rodriguez – Recoba – Dario Silva, Abreu (Morales, 46.). Gólszerzők: Fadiga (20. – 11-esből), P. B. Diop (26., 38.), illetve Morales (46.), Forlán (69.), Recoba (88. – 11-esből).
A CSOPORT VÉGEREDMÉNYE: 1. Dánia 7 pont, 2. Szenegál 5, 3. Uruguay 2, 4. Franciaország 1.
E csoport, 3. forduló: NÉMETORSZÁG–KAMERUN 2–0 (0–0). Sizuoka, 51 ezer néző, vezette: Lopez Nieto (spanyol). NÉMETORSZÁG: Kahn – Linke, Ramelow, Metzelder – Frings, Hamann, Schneider (Jeremies, 79.), Ballack, Ziege – Klose (Neuville, 84.), Jancker (Bode, 46.). KAMERUN: Alioum – Tchato (Suffo, 53.), Wome, Song, Kalla, Geremi – Lauren, Foe, Olembe (Kome, 64.) – Eto’o, Mboma. Gólszerzők: Bode (50.), Klose (79.). Kiállítva: Ramelow (40.), illetve Suffo (77.).
ÍRORSZÁG–SZAÚD-ARÁBIA 3–0 (1–0) Jokohama, 65 ezer néző, vezette: Ndoye (szenegáli). ÍRORSZÁG: Given – Kelly (McAteer, 80.), Breen, Staunton, Harte (Quinn, 46.) – Finnan, Holland, Kinsella (Carsley, 89.), Kilbane – Duff, Keane. SZAÚD-ARÁBIA: El-Dáje – El-Dzsohani (A. D. A-d-Doszari, 79.), Táker, El-Sehri, Zubromawi (A. El-Doszari, 68.), Szolajmani – El-Sahrani, El-Haszran (El-Salhub, 67.), H. El-Doszari, El-Temját – El-Jami. Gólszerzők: Keane (7.), Breen (62.), Duff (87.).
A CSOPORT VÉGEREDMÉNYE: 1. Németország 7 pont, 2. Írország 5, 3. Kamerun 4, 4. Szaúd-Arábia 0.
A MAI PROGRAM
F csoport: Svédország–Argentína (8.30, Mijagi, vezeti: Bujsaim – egyesült arab emírségekbeli); Nigéria–Anglia (8.30, Oszaka, vezeti: Hall – amerikai). B csoport: Dél-Afrika–Spanyolország (13.30, Tedzsön, vezeti: Mane – kuvaiti); Szlovénia–Paraguay (13.30, Szögvipo, vezeti: Ramos Rizo – mexikói).
NYOLCADDÖNTŐ: Dánia–F/2; Szenegál–F/1; Németország–B/2; Írország–B/1.
***
ÖRÖM ÉS BÁNAT. Morten Olsen, dán szövetségi kapitány: „Jó napot fogtunk ki, a csapat fegyelmezetten és nagy önbizalommal játszott.”
Roger Lemerre, francia szövetségi kapitány: „Már a vb előtt is sok problémával küszködtünk, soha nem állt rendelkezésemre egy teljesen egészséges játékosokat felvonultató csapat. A jövőben fiatalokkal frissítjük fel az együttest. Túl fogjuk élni ezt a kudarcot, mert ahogy a győzelmet, úgy a vereséget is el kell fogadni.”
Bruno Metsu, a szenegáli válogatott szövetségi kapitánya: „Boldog és elégedett vagyok. Az első félidőben kiválóan játszottunk, s bár a folytatásban elfogyott az előnyünk, a döntetlen is győzelemmel ér fel. Bátran vágunk neki a nyolcaddöntőnek.”
Victor Pua, az uruguayi válogatott szövetségi kapitánya: „Részben a játékvezető áldozatai voltunk ezen a mérkőzésen, de nem emiatt estünk ki. Egy kis szerencsére lett volna szükségünk. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy három nagyszerű ellenfelünk volt a csoportban. Sokat tanultunk a vb-n.”
Rudi Völler, a német válogatott szövetségi kapitánya: „Akkor kezdtünk el futballozni, amikor a legnagyobb bajban voltunk. Az ideges hangulatú első félidőt követően Kahn és Ballack vezetésével talpra állt a csapat. A bíró kicsinyes volt, mindent szokatlan szigorral torolt meg. A folytatásban is bárkivel felvesszük a versenyt.”
Winfried Schäfer, a kameruniak szövetségi kapitánya: „Ramelow kiállítása után óriási esélyt szalasztottunk el. A németek sokkal tapasztaltabb futballisták, ez döntötte el a mérkőzést. Nem érdemeltük meg, hogy így búcsúzzunk. Most mindent elölről kell kezdenünk.”
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
