A legendára emlékeznek

Fekete karszalaggal lép pályára a német válogatott pénteken az Egyesült Államok elleni vb-negyeddöntőn, a Nationalelf és rajta keresztül a futballtársadalom így rója le tiszteletét a hétfőn délután, nyolcvanegy éves korában elhunyt Fritz Walter előtt.

Stefan Lázár
2002. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

Németország olyan személyiségtől vesz búcsút, aki emberi adottságaival, a pályán elért sikereivel és az NSZK megszületésének nehéz éveiben játszott szerepével történelmi magasságba emelkedett. Együtt emlegetik a demokratikus államrendet kialakító kancellárral, Konrad Adenauerrel és a német „gazdasági csoda” alapjait lefektető, a szociális piacgazdaságot megteremtő Ludwig Erharddal.
Az 1920 októberében született Fritz Walter vezette válogatottnak jutott az a feladat, hogy visszaadja egy erkölcseiben és öntudatában megroppant nemzet jövőbe vetett bizalmát. A II. világháború borzalmainak felelőssége, a csődbe jutott gazdasági helyzet, a nemzetiszocializmust jogosan elítélő nemzetközi hangulat nyomta rá bélyegét az emberek szűkös életkörülményeire. A letargiába süllyedt honfitársait segítette ki végleg a Nationalelf az 1954-ben elnyert világbajnoki címmel – élén a kapitány Fritz Walterrel, aki a szibériai hadifogság elkerülését kizárólag futballtudásának köszönhette, miután egy orosz százados oly nagyra becsülte labdarúgó-művészetét, hogy hazaengedte a tizenkilenc évesen már válogatottsághoz jutott fiatalembert.
A régi és új szövetségi kapitány, Sepp Herberger benne látta a felépítésre váró nemzeti csapat kulcsemberét. A legendás „Chef” bizalma kifizetődött: az FC Kaiserslauternnel két országos bajnoki címet nyert Fritz Waltert szerénysége, szorgalma és hűsége miatt egész Németország szerette. A magyar válogatott elleni szenzációs 3:2 után ő lett a „berni csoda” szimbóluma. A külföldi ajánlatokat – így a Real Madrid megkeresését – határozottan visszautasította, és egész pályafutása során hű maradt azokhoz a „vörös ördögökhöz”, akiknek a mezét már kilencévesen magára húzta. A kaiserslauterni „Fritz Walter stadion” őrzi a német futball képviselőjének az emlékét.
Aktív pályafutásának befejezése után számtalan vállalat nevezte ki reprezentánsának, a szövetség a válogatott örökös tiszteletbeli kapitányának választotta, a Sepp Herberger Alapítvány szolgálatában a fiatalkorú bűnözök szocializálásának feladatát támogatta, a legmagasabb állami kitüntetésekben részesült. A háromszoros világbajnok Németország legendájaként aludt el békésen házában, a pfalzi Enkenbach-Alsenbornban, mindössze öt hónappal felesége halála után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.