Argentína könnyek között búcsúzott

Szerdán, a 17. labdarúgó-világbajnokságon két csoport két-két mérkőzése volt műsoron. Az F-ben Svédország a végső győzelemre is esélyes Argentína ellen lépett pályára, a döntetlen (1-1 lett) a dél-amerikai válogatott kiesését jelentette. A másik találkozón Anglia felejthető színvonalú meccsen ért el gól nélküli döntetlent a már korábban kiesett Nigéria ellen. A B csoportban a már továbbjutott Spanyolország izgalmas kilencven perc során győzte le 3-2-re Dél-Afrikát. A másik találkozón Paraguay 3-1-re jobbnak bizonyult Szlovéniánál, így bejutott a nyolcaddöntőbe.

MTI
2002. 06. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

Argentína futballistái már a világbajnokság előtt is tudták, hogy az ázsiai tornán nem csupán sportemberként lépnek majd pályára, hanem nemzetük vigasztalóiként is. Az országot sújtó gazdasági válság, a tüntetési hullám és a tömeges munkanélküliség miatt a kétszeres világbajnoknak erkölcsi kötelessége volt, hogy örömöt, vigasztalást nyújtson az otthoniaknak. Az első mérkőzésen ez még sikerült, legyőzték Nigériát, utána azonban az angoloktól elszenvedett vereség már azt jelentette, hogy a továbbjutáshoz nyerniük kell Svédország ellen az utolsó fordulóban.
A labda, a futball azonban nem vett tudomást a dél-amerikai ország és lakosainak nehéz sorsáról. A világbajnoki selejtezőkön villogó, Ázsiába csoportelsőként kijutó gárda kedden sem tudott nyerni, ami a búcsút jelentette a számára. A franciák után tehát egy másik nagy, egy másik ász sem élte túl a vb első körét.
Pedig nem úgy kezdődött a találkozó Mijagiban, hogy gondba kerülhetnek a kék-fehérek. Támadás támadás után, helyzet helyzet után, ám mindig volt valaki – elsősorban Hedman kapus –, aki az adott pillanatban a legjobb helyen tartózkodott. Ott, ahol a labda… Ahogy múltak a percek, úgy nőtt a partvonal mellett ketrecbe zárt oroszlánként sétálgató argentin főnök, Marcelo Bielsa feszültsége. Érthető, hiszen Lopez és Sorin a kihagyhatatlan helyzeket is ki tudta hagyni ezen a kellemes, napsütéses mijagi délutánon. A présből valóban csak percekre tudtak kiszabadulni a svédek – nem írható, hogy védők, mert szinte az egész válogatott csak a védekezéssel törődött.
Aztán a második játékrészben – ahogy lenni szokott, amikor az egyik csapat gólkényszerbe kerül, s fogynak a percek –, már a svédek előtt is adódtak lehetőségek. Nem sok, abból viszont egyet könyörtelenül kihasználtak. Az 59. percben A. Svensson vagy harminc méterről lőtt a jobb felső sarokba, s hiába repült a labda után Cavallero, végül csak kiszedni tudta a hálóból. Az argentinok sírva fakadtak. Néhányan a lelátón, s feltételezhetően sok százezren otthon. Harminc percük maradt arra, hogy fordítsanak. Az első félidőhöz képest annyi változás történt, hogy most már mindkét csapat szinte valamennyi játékosa a svéd tizenhatos előtt helyezkedett el. Fortuna azonban nem állt a dél-amerikaiak oldalán ezen a napon. Semmi, de semmi sem sikerült, a magas európai védők akkor is fel tudtak szabadítani, amikor a fizika törvényeit figyelembe véve, nem sok esélyük volt rá. A kiszorítósdi egészen a 88. percig tartott, amikor Ortega bukatásáért jogos büntetőt ítélt a nyitó mérkőzésen is jól fújó Bujszaim. Ortega labdáját kiütötte Hedman, ám a kipattanót Crespo már nem hibázta el. 1-1, s a hosszabbítással együtt volt még négypercnyi játékidő. Négypercnyi erőlködés, reménykedés, aztán a nagy-nagy csönd – az argentin oldalon. Ekkor már sokan könnyeiket hullajtották, akárcsak néhány ezer kilométerre onnan, a hazájukban.
Argentína kiesett, Argentína elbúcsúzott, a fiúk nem tudtak enyhíteni az ország, a nép baján, fájdalmán.
A csoport másik meccse könynyed operett volt ehhez képest Oszakában. Egy biztos továbbjutó – Anglia – és egy biztos távozó – Nigéria – vívott egymással kötelezőt. Mert ezt a meccset is le kellett játszani, ezen is túl kellett lenni. De, jó lesz minél előbb el is felejteni. Különösen az angoloknak, ha tiszta fejjel akarnak megmérkőzni szombaton Dániával. Azt a csatát ugyanis egészen biztosan nem lazsálhatják végig.
A B csoportban a spanyol válogatottnak sem volt veszíteni valója, mégis végighajtotta, futotta a mérkőzést Dél-Afrika ellen, még tartalékosan is. Ennek az lett az eredménye, hogy a dél-afrikaiaknak nem sikerült az, ami Szenegálnak igen.
A Szögvipóban rendezett Paraguay–Szlovénia meccsen a dél-amerikaiaknak két góllal kellett nyerniük a továbblépéshez úgy, hogy Dél-Afrika kikap. Mindkettő megvalósult, 3-1-re nyert a Chilavert kapus – szabadrúgásból majdnem a hálóba talált – vezényelte együttes, s ezzel várhatja a szombati ellenfelét, Németországot.

Öröm és bánat. Adegboye Onigbinde, a nigériai válogatott szövetségi kapitánya: „Sikeres volt az együttes átalakítása, a négy új játékos jól szerepelt, főleg a 17 éves Opabunmi. Folytatjuk a csapatépítést, s hamarosan senki sem állíthat meg bennünket.”
Sven-Göran Eriksson, az angol válogatott szövetségi kapitánya: „A csapatom több lehetőséget teremtett, de a helyzeteket nem tudtuk kihasználni. Remélem, szombatra tartalékoltak a játékosok, a dánok ellen eredményesek lesznek.”
Lars Lagerbäk, a svéd válogatott szövetségi edzője: „Fantasztikus, hogy első helyen jutottunk tovább a csoportból. Különleges játékosokkal rendelkezünk, olyanokkal, akik egymásért is küzdenek. Tudtuk, masszívan kell védekeznünk, így is tettünk. Egy kis szerencse kellett a sikerhez, de megérdemeltük a továbbjutást.”
Jose Antonio Camacho, a spanyol szövetségi kapitány: „Nem volt mindegy, hogy az első vagy a második helyet szerezzük-e meg a csoportban. Az élen végeztünk, így több időnk marad a pihenésre. Nyolcaddöntőbeli ellenfelünknek, Írországnak erős csapata van, de továbbjutást remélek.”
Jomo Sono, a dél-afrikai szövetségi kapitány: „Csapatom a legjobb tudása szerint játszott, remek teljesítményt nyújtott. Paraguay azonban nyert Szlovénia ellen, így csak annyit mondhatok: ez van.”
Marcelo Bielsa, az argentin válogatott szövetségi kapitánya: „Sokkal jobban játszottunk, mint múlt pénteken, amikor kikaptunk Angliától, mégsem sikerült nyernünk. Minden mellettünk szólt, le kellett volna győznünk a svédeket, de gólok nélkül az ilyesmi nem megy.”

JEGYZŐKÖNYV
F csoport, 3. forduló: SVÉDORSZÁG–ARGENTÍNA 1-1 (0-0) Mijagi, 45 777 néző, vezette: Ali Bujsaim (egyesült arab emírségekbeli). SVÉDORSZÁG: Hedman – Mellberg, Mjällby, Jakobsson, Lucic – Linderoth, N. Alexandersson, A. Svensson (Jonson, 68.), M. Svensson – Allbäck (A. Andersson, 46.), Larsson (Ibrahimovic, 88.). ARGENTÍNA: Cavallero – Zanetti, Pochettino, Samuel, Chamot – Ortega, Sorin (Verón, 63.), Aimar, Almeyda (Kily Gonzáles, 63.) – Claudio Lopez, Batistuta (Crespo, 58.). Gólszerző: A. Svensson (59.), illetve Crespo (88.). Kiállítva: Caniggia (Argentína, a kispadról, 45.).
NIGÉRIA–ANGLIA 0-0 Oszaka, 44 864 néző, vezette: Hall (amerikai). NIGÉRIA: Enyeama – Yobo, Okoronkwo, Udeze – Sodje, Christopher, Okocha, Opabunmi (Ikedia, 87.) – Aghahowa, Akwuegbu, Obiorah. ANGLIA: Seaman – Mills, Ferdinand, Campbell, Cole (Bridge, 85.) – Sinclair, Beckham, Scholes, Butt – Owen (Vassell, 77.), Heskey (Sheringham, 69.).
A CSOPORT VÉGEREDMÉNYE: 1. Svédország 5 pont (4-3), 2. Anglia 5 (2-1), 3. Argentína 4, 4. Nigéria 1.
B csoport, 3. forduló: DÉL-AFRIKAI KÖZTÁRSASÁG–SPANYOLORSZÁG 2-3 (1-2) Tedzsön, 31 024 néző, vezette: Mane (kuvaiti). DÉL-AFRIKA: Arendse – Nzama, Radebe (Molefe, 79.), Carnell, A. Mokoena – Sibaya, Fortune (Lekgetho, 83.), T. Mokoena, Zuma – Nomvethe (Koumantarakis, 73.), McCarthy. SPANYOLORSZÁG: Iker Casillas – Curro Torres, Helguera, Nadal, Romero – Mendieta, Abelda (Sergio, 52.), Xavi, Joaquin – Raúl (Luis Enrique, 81.), Morientes (Luque, 77.). Gólszerzők: Raúl (4., 56.), Mendieta (45.), illetve McCarthy (31.), Radebe (53.).
SZLOVÉNIA–PARAGUAY 1-3 (1-0) Szögvipo, 32 ezer néző, vezette: Ramos Rizo (mexikói). SZLOVÉNIA: Dabanovic – Bulajic, Milinovic, Karic, Novak – A. Ceh, Pavlin (Rudonja, 40.), Tavcar, Acimovic (N. Ceh, 63.) – Osterc (Tiganj, 78.), Cimirotic. PARAGUAY: Chilavert – Arce, Gamarra, C. Ayala, Alvarenga (Jorge Campos, 54.) – Santa Cruz, Acuna, Paredes, Caceres – Cardozo (Cuevas, 61. – Franco, 90.), Caniza. Gólszerzők: Acimovic a 45., illetve Cuevas a 66. és a 84., Campos a 73. percben. Kiállítva: Paredes (22.), illetve N. Ceh (81.).
A CSOPORT VÉGEREDMÉNYE: 1. Spanyolország 9 pont, 2. Paraguay 4 (6-6), 3. Dél-Afrika 4 (5-5), 4. Szlovénia 0.
A MAI PROGRAM.
C csoport, 3. forduló: Costa Rica–Brazília, Szuvon, 8.30 óra, v.: Ghandour (egyiptomi). Törökország-Kína, Szöul, 8.30, v.: Ruiz (kolumbia). G csoport, 3. forduló: Mexikó–Olaszország, Óita, 13.30, v.: Simon (brazil). Ecuador–Horvátország, Jokohama, 13.30, v.: Mattus (Costa Rica-i).
NYOLCADDÖNTŐ (a már biztos párosítások). Szombat: Németország–Paraguay (8.30, Szögvipo), Dánia–Anglia (13.30, Niigata). Vasárnap: Svédország–Szenegál (8.30, Oita), Spanyolország–Írország (13.30, Szuvon).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.