Árulkodó szavak

Malonyai Péter
2002. 06. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most, amikor még az elején járunk a tornának, érdemes figyelni arra is, mit mondanak az érdekeltek a bemutatkozásuk előtt. A kötelező optimizmust felejtsük el, jól néznénk ki, ha éppen a világelit képviselőinél ne tudnánk, hogy a remény hal meg utoljára. Meg aztán a „mindent megteszünk” típusú megnyilatkozásoknak annyi a szellemi tartalmuk, hogy az egyik fülünkön be, a másikon ki.
Akadnak azonban olyan hozzáértők, akiknek jövendölésében több van, mint amennyi az első pillanatban látszik. Jellemző mentalitásról árulkodnak. A koreai házigazdák már bemutatkoztak, ám az eredménytől függetlenül figyelemre méltó, amit a kapitányuk, az Európából importált Guus Hiddink mondott a kezdés előtt. Az még a szakmához tartozik, hogy gyorsabb játékot követelt tanítványaitól, mint amivel szolgáltak az előkészületek során, az viszont már az ázsiai úgynevezett „kistigrisek” világhódító szándékait támogatja, amit a lengyelekről mondott. „Nincs vesztenivalójuk, nyugodtan játszhatnak” – jelentette ki némi irigységgel, ami ismerve az ázsiai és az európai futball történetét, enyhén szólva is új szín, váratlan fordulat.
Hiddinknél határozatabban fogalmaz a nyolc évvel ezelőtti világbajnokság társgólkirálya, az orosz Oleg Szalenko. Szerinte hazája válogatottja szürkén futballozik majd a világbajnokságon, köszönhetően annak, hogy a kapitány Oleg Romancev egyszerűen nem ért a futballhoz. Csak arra van esze, hogy vekzálja a játékosokat, és edzőtáborba dugja őket, elkerülvén a nyilvánosságot. Tehát a rend, a fegyelem a legfontosabb, a katonás brill, a játék pedig vagy előkerül a pályán, vagy nem. Szalenko szerint inkább nem, s ez fényesen kiderül majd a következő napokban is.
Hiddink véleménye az Ázsiában (is) honos, mindent elsöprő pozitív gondolkodásról, Szalenkóé pedig a szovjetunióbeli tradíciók oroszországi továbbéléséről árul el sokat, mindkettő alkalmas arra, hogy szociológiai tanulmányok sora válassza témájául, azaz túlmutat önmagán.
A sport, a futball azonban különleges jelen idejű műfaj, így aztán legyenek akármilyenek a citált nézetek, igazságukról az dönt elsősorban, hogy mire viszik majd a csapatok a pályán.
A világbajnokság arra is jó tehát, hogy egy-egy gól perdöntő válasz legyen a tudomány által legigényesebben fölvetett kérdésekre is. Legalábbis átmenetileg, mondjuk június végéig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.