Brazíliában fanyalognak

Amíg a világbajnokság favoritjai közül Argentínát, Franciaországot, Portugáliát, de még Olaszországot is érte kellemetlen meglepetés a világbajnokságon, addig a korábbi erejéhez képest lebecsült Brazília már a legjobb tizenhat között van. A selecao végigkínlódta a selejtezőket, majd miután kiderült, hogy Kínával, Costa Ricával és Törökországgal került egy csoportba, Pelé cinikusan megjegyezte: „Innen azért csak továbbjutunk…” A megjegyzés hűen tükrözi a mostani brazil futballhangulatot.

Szabó Tamás
2002. 06. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

A rendre magabiztos híveket minden idők legpocsékabb selejtezősorozata tette szkeptikussá. A válogatott a kvalifikáció során három szövetségi kapitányt fogyasztott el – Luxemburgo, Candinho, Leao –, csak azért nem négyet, mert a 2001 júniusában kinevezett Luis Felipe Scolari végül kivezette a válogatottat a világbajnokságra. Persze, azért ő is kapott rendesen. Az utolsó vb-selejtezőn a klasszisok remegő lábbal álltak ki Venezuela ellen, hiszen még korántsem volt biztos a vb-részvétel. A közmorálra jellemző: a riói közönség szinte végigtüntette a végül 3-0-ra megnyert derbit. További érdekesség, hogy a négy kapitány a 18 selejtezőn 61 játékost próbált ki.
Ezek után nem véletlenül támadták naponta Scolarit azzal, hogy nincs csapata, képtelen kialakítani az együttes vázát, éppen ezért jó lenne, ha önként távozna. A kapitány végül maradt, és – noha szinte senki sem bízott benne – összegyűjtötte embereit. Közben vezéráldozatot hozott, elfelejtette például a népkedvenc Romariót, aki öt selejtezőn nyolc gólt szerzett. Scolari ezzel elérte, hogy az amúgy sem magas tetszési indexe a nullára csökkenjen. Ilyen előzmények után került sor a Törökország elleni nyitó meccsre, a 2-1-es siker nem teremtett karneváli hangulatot Rióban. Amikor a törökök az első félidőben 1-0-ra vezettek, Rivaldo és Scolari gyomra – ahogy bevallották – igencsak remegett. Később Ronaldo egyenlített, majd a koreai játékvezető egy szabadrúgást néhány méterrel beljebb vitt, Rivaldo tizenegyese pedig három pontot ért, ám ennél meggyőzőbb kezdésre vágyott a közvélemény. Valami olyasmire, ami a második meccsen következett: Brazília 4-0-ra nyert. Ha nem Kína ellen tette volna, lehetne némi jelentősége a különbségnek, így azonban a fanyalgók nem halkultak el, odahaza a biztos továbbjutás ellenére sem bíznak Scolari csapatában. Érdekes, hogy a kapitány sem áradozik együtteséről, a helyén kezeli a történteket.
– Kína az első világbajnokságán szerepel, míg Törökország hosszú idő után jutott ki újra a tornára – emlékeztetett Scolari. – Éppen ezért nem szabad messzemenő következtetéseket levonni a győzelmünkből.
A brazil média is így gondolja, a 4-0-s győzelem után csak a hibákra hívta fel a figyelmet. A sajtó szerint a gárda játékát számtalan rossz passz jellemzi, az ilyesmi egy komolyabb csapat ellen végzetes lehet. Ronaldo produkcióját azonban mindenki kiemeli, örömtelinek tartva, hogy a sérülékeny zseni már-már régi önmagát idézi, elvégre a törököknek és a kínaiaknak egyaránt gólt rúgott.
– A torna előtt azt mondtam, hogy Ronaldo minden meccsünkön gólt fog rúgni – vallotta be Scolari. – Eddig engem igazol.
Ha Ronaldo tartja a formáját, akkor beállítja Jairzinho 1970-es rekordját, aki a brazilok valamennyi vb-meccsén gólt szerzett.
Nem mellesleg, Brazília akkor világbajnok lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.