Dél-Korea repítette mennybe Ázsiát

Ázsiai nap volt kedden a 17. labdarúgó-világbajnokság csoportmérkőzésein. A két rendező ország válogatottján túl Kína együttese is bemutatkozott. Az első találkozón, a C csoportban ez utóbbi lépett pályára, s maradt alul 2-0-ra Costa Ricával szemben. A két rendező ország válogatottja azonban kitett magáért. A H-ban a japánok nagy csatában szereztek – vesztettek(?) – egy pontot Belgiummal szemben (2-2), míg a Puszanban rendezett D csoportos összecsapást, a Dél-Korea–Lengyelország találkozót a házigazdák nyerték (2-0) ötvenezer szurkoló előtt.

Róth Ferenc
2002. 06. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

Amire oly sok százezren vártak a világbajnokság rendezési jogának az elnyerése óta Dél-Koreában és Japánban, az kedden délután valósággá vált. Ázsiai ország saját labdarúgóinak a főszereplésével adhatott otthont futballvébé mérkőzésnek. Az 1964-es tokiói olimpián még azon mosolygott a világ, hogy a japánok akkor voltak igazán boldogok és önfeledtek, amikor valaki jó nagyot rúgott a labdába… Az elmúlt harmincnyolc esztendő ebben is gyökeres változást hozott arrafelé, hiszen ma már az ottani szurkolók is tudják, mire megy ez a játék, s valójában mikor kell örülni, zászlót bontani. Akkor, a Tokióban megszerzett olimpiai aranyéremmel a zsebünkben, még mi is tudtuk. Ma nekünk jut a kevésbé hálás szerep. Messziről, kívülállóként nézhetjük csupán a szuperfutballt. Örülhetünk ugyan, de mások sikerének tapsolhatunk csupán.
A keddi első mérkőzés után még nem kezdhették el az ünneplést az ázsiaiak. Egyrészt, mert a Kwangzsuban rendezett Kína–Costa Rica találkozó nem igazán hozta lázba a koreaiakat. Jó félház volt csupán a gyönyörű stadionban, s a lelátókon is elsősorban a kommunista országból érkezett szurkolók ültek, akiknek kauciót kellett letenni, hogy elutazhassanak a világbajnokságra – s vissza is térjenek. Sok kicsi sokra megy, még egy ekkora ország költségvetésében is… A kínaiaknak sok öröme nem telhetett a mérkőzésben, mert nem sok köze volt a csapatuknak a találkozóhoz. Az első félidőben ugyan eljutottak még néhány helyzetecskéig, a másodikban azonban már a közép-amerikaiak diktáltak, s ők alakították ki a végeredményt is. Gomez és Wright gólja egyértelművé tette, hogy a Bora Milutinovics szövetségi kapitány irányította kínai együttes számára – szeressék és űzzék akár oly sokan is ezt a játékot a hatalmas országban – maradt még tanulni való. S ha figyelembe vesszük, hogy a csapatnak még Brazíliával és Törökországgal kell megmérkőznie, akkor nem érdemes sok pénzt tenni a továbbjutásra. A kínai szurkolók legalább gyorsan visszakapják az euróban letett kauciót…
Néhány órával később a szomszédos Japánban, Szaitama városában már élesebb volt a helyzet. Már ami a szurkolást, meg a meccset megelőző csinnadrattát illeti. A stadion fölött szuperszonikus gépek húztak el, a lelátókon pedig közel 65 ezer „kamikaze” ült, s valamennyien akár az életüket is adták volna a Belgium elleni győzelemért. Aztán másfél órával később kiderült, hogy foci csak a második játékrészben volt ezen a meccsen. Az elsőt, úgy ahogy van, akár el is felejthetjük. A sydneyi olimpián is szerepelt, az Ázsia Kupát is elnyert hazai válogatott nem sokat mutatott meg ekkor a tudásából. Tegyük hozzá: a nehézkesnek tűnő, egysíkúan futballozó, s egyértelműen túlkoros belga sem. A második félidőben angyal szállt a gyepre, s elhozta magával a gólt, meg a játékot is. Elébb az európaiakat segítette, akik Wilmots ollózós góljával jutottak előnyhöz, hogy aztán két perc múlva Szuzuki is betaláljon, igazolva ezzel, hogy „jó márka” a neve, bár hozzá kell tenni, az előny megszerzéséhez kellett a körülményeskedő belga védősor is. Nem úgy a második japán találatnál, amikor Inamoto már „igazi” gólt lőtt. Jószerivel még nem is bontottak zászlót a hazaiak, amikor a belgák balhátvédje, van der Heyden átemelte Narazaki kapust, ismét egálra, 2-2-re alakítva az állást. Ami aztán a végeredményt is jelentette. Hogy ez kinek jó? Talán az oroszoknak, akik, ha legyőzik szerdán a tunéziaiakat, pontelőnnyel várhatják a folytatást.
Dél-Koreára maradt a nagy feladat, hogy a vereség és a döntetlen után végre a mennyekbe repítse a földrészt. A puszani stadionban a koreaiak holland szövetségi kapitányát, Guus Hiddinket hatalmas transzparenseken szólította fel a győzelemre az ötvenezer vörösbe öltözött és ördögire pingált koreai. Hihetetlen fanatizmussal bíztak abban, hogy az ország megszerzi első világbajnoki győzelmét. Ugyanígy gondolkodtak a pályára lépők is – abban a hangulatban és milliőben nem is tehettek mást –, s az első félidőben Hvang Szunhong találatával, majd a második játékrészben Ju Szangcsul góljával legyőzték azt a lengyel válogatottat, amely Horvátország után második európaiként ezen a vb-n bemutatta, miként nem szabad játszani. Mert ötlettelenül, akarás nélkül, egysíkúan játszva, széttárt karokkal, tanácstalan csatárokkal, reklamáló és elégedetlen futballistákkal nem szabad a világ színe elé lépni. A lengyelek ezt tették, s jóval közelebb kerültek ahhoz, hogy a nyolcaddöntő mérkőzéseit már az otthoni tévéfotelból nézzék. A puszani fanatikusok azonban fesztivált varázsolhattak a stadionba. Kedvenceik játékát látva, lehet, hogy még sárkányeregetésre is sor kerülhet a közeli napokban. Ehhez az Egyeült Államokat és Portugáliát kellene legyőzni. De legalább az egyiket.

JEGYZŐKÖNYV
C csoport, 1. forduló
Costa Rica–Kína 2-0 (0-0) Kvangdzsu, 27 217 néző, vezette: Vasszarasz (Görögország). Costa Rica: Lonnis – Wright, Martinez, Marin – Wallace (Bryce, 70.), Fonseca (Medford, 56.), Centeno, Solis, Castro – Wanchope (Lopez, 80.), Gomez. Kína: Csiang Csin – Szun Csi-haj (Csü Po, 26.), Li Vej-feng, Fan Cse-ji (Jü Ken-vej, 74.), Vu Cseng-jing – Li Hsziao-peng, Hszü Jün-lung, Li Tie, Ma Ming-jü – Jang Csen (Szu Mao-csen, 66.), Hao Haj-tung. Gólszerzők: Gomez (61.), Wright (65.).
A csoport állása: 1. Costa Rica 3 pont (2-0), 2. Brazília 3 (2-1), 3. Törökország 0 (1-2), 4. Kína 0 (0-2).

D csoport, 1. forduló
Koreai Köztársaság–Lengyelország 2-0 (1-0). Puszan, 50 ezer néző, vezette: Ruiz (kolumbiai), Koreai Köztársaság: Ri Vundzse – Csoj Dzsincsul, Hong Mjungbo, Kim Tejung – Szong Csongguk, Kim Namil, Ju Szangcsul (Ri Csanszu, 61.), Ri Euljong – Park Dzsiszung, Hvang Szunhong (An Dzsunghvan, 50.), Szol Kihjon (Csa Duri, 90.). Lengyelország: Dudek – Hajto, Waldoch, J. Bak (Klos, 51.), Michal Zewlakow – Kozminski, Kaluzny (Marion Zewlakow, 65.), Swierczewski, Krzynówek – Olisadebe, Zurawski (Kryszalowicz, 46.). Gólszerzők: Hvang Szunhong (26.), Ju Szangcsul (53.).

H csoport, 1. forduló
Japán–Belgium 2-2 (0-0). Szaitama, 63 700 néző, vezette: William Mattus (Costa Rica-i). Japán: Narazaki – Macuda, Morioka (Mijamoto, 73.), K. Nakata – Icsikava, Inamoto, Toda, H. Nakata, Ono (Alex, 64.) – Szuzuki (Morosima, 69.), Janagiszava. Belgium: De Vlieger – Van Buyten, Van Meir, Van der Heyden – Peeters, Vanderhaeghe, Simons, Walem (Sonck, 70.), Goor – Wilmots, Verheyen (Strupar, 83.). Gólszerzők: Szuzuki (59.), Inamoto (69.), illetve Wilmots (57.), Van der Heyden (75.).

A mai műsor
H csoport, 1. forduló: Oroszország–Tunézia, Kóbe, 8.30, vezeti: Peter Prendergast (jamaicai). D csoport, 1. forduló: Egyesült Államok–Portugália, Szuvon, 11 óra, vezeti: Byron Moreno (ecuadori). E csoport, 2. forduló: Németország– Írország, Ibaraki, 13.30, vezeti: Kim Milton Nielsen (dán).

Öröm és bánat. Philippe Troussier japán szövetségi kapitány: „Elégedett vagyok a döntetlennel. Nem mi vagyunk a csoport fő esélyesei, ezért minden pontot meg kell becsülnünk. Hiányzik még a pontosság és a rutin, de továbbra is hiszek a továbbjutásban.”
Robert Waseige, belga szövetségi kapitány: „Fantasztikus volt a közönség, mintha tizenketten lettek volna a japánok a pályán. Sokkal nagyobb elszántságra lesz szükségünk a továbbjutás kiharcolásához.”
Guus Hiddink, a dél-koreai válogatott szövetségi kapitánya: „Boldoggá tesz, hogy a csapat örömet szerzett fantasztikus közönségünknek. Történelmi győzelmet arattunk, de nem szabad ünnepelnünk, hiszen fontos mérkőzések várnak még ránk. Elkezdjük a felkészülést az Egyesült Államok elleni találkozóra.”
Jerzy Engel, a lengyel együttes szövetségi kapitánya: „Tudtuk, hogy nagyon nehéz dolgunk lesz a házigazdák ellen, sajnos ma jobbak voltak nálunk. Agresszíven és szervezetten játszottak, szerintem egyetlen csapatnak sem lesz könnyű legyőzni őket.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.