Dühödt mexikói ámokfutás Teguban

A 17. labdarúgó-világbajnokság tizennyolcadik játéknapján újabb két nyolcaddöntőre került sor. Előbb az Egyesült Államok válogatottja lépett pályára Teguban Mexikó ellen. Az esélyesebbnek tartott közép-amerikai csapat 2-0-s vereséget szenvedett, miközben a játékosaik nem a futballal, hanem a kegyetlen szabálytalanságaikkal hívták fel magukra a figyelmet. A Kobéban rendezett Brazília–Belgium találkozón elmaradt a várt futballbemutató. A brazilok csak a második félidőben tudták feltörni a kiválóan játszó európai csapat védelmét, így nyertek 2-0-ra.

Róth Ferenc
2002. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Joseph Blatter, a FIFA elnöke nyilatkozta a minap, hogy további meglepetésekre lehet és kell számítani még ezen a világbajnokságon. Szavait mintha csak hallották volna az amerikai csapat vezetői és játékosai, mert a hétfői nyolcaddöntők első találkozóján, ha nem is fölényes biztonsággal, de meggyőző játékkal, megérdemelten győzték le a mexikói válogatottat. Leírva ilyen egyszerű lenne ez a tegui másfél óra, ám a sikerhez vezető út nehéz és főleg fájdalmas lehetett az amerikai futballistáknak. Azon ország csapatának, ahol úgy jó húsz évvel ezelőtt még azt sem tudták, hogy a rögbi- és a kosárlabdán túl létezik másmilyen is. A két évtized azonban pontosan elég volt ahhoz, hogy a közelmúlt félsikerei – a válogatottjuk ott volt az utóbbi három vb-n – és az 1930-as, első vb-bronzérme után felkeltsék az érdeklődést a sportág iránt a hatalmas országban. A Mexikó elleni mérkőzést feltételezhetően több-millióan látták az Államokban, így láthatták azt is, hogy a nem is oly régen még szedett-vedett társaságnak titulált ifjoncokból kiválóan képzett labdarúgók lettek, ami csak részben köszönhető annak, hogy a legjobbak európai csapatok vendégmunkásai.
Láthatták azt is, hogy a 8. percben olyan amerikai támadás futott végig a pályán, amely után – s nem csak az abból megszerzett gól miatt – akár a Barcelona kispadján is dalra fakadtak volna. Reyna úgy ment el a jobb szélen, hogy esély sem volt a feltartóztatására, úgy adott be az ötös sarkára, hogy a labdájával pontosan megtalálta Lewist, aki úgy passzolt vissza az érkező McBride elé, hogy annak már csak higgadtan a kapu jobb oldalába kellett lőni. A mexikói hátvédek csak szemmel verték a labdát és forogtak utána. Találkozni nem tudtak vele. A másik kapunál egyszerűbb volt a képlet. Két ember „meccselt” egymással – többször is. Az amerikai kapus, az előző mérkőzéseken alaposan „belőtt” Friedel és a nemrég elhunyt nagymamája emléke előtt is adózó Blanco. Az utóbbi többször is lőtt, az előbbi pedig ugyanennyiszer védett, megakadályozva ezzel a mexikói emlékápolását.
Az első negyvenöt perc még, úgy ahogy, nyugalomban telt el, bár néhány gyilkos pillantásból, s odanyomott stopliból már érezni lehetett, hogy a vesztésre állók nehezen viselik, hogy szórakoznak velük. (Pedig igazából megszokhatták már, az amerikaiak az utóbbi két évben négyszer is legyőzték őket.)
Amikor a 65.percben Donovan befejelte McBride centipontos beadását, elszálltak a másik CONCACAF-os csapat reményei. (Mindkét válogatott ebből a selejtezőcsoportból vívta ki a vb-részvételt.) Ami a hátralévő időben történt, annak már kevés köze volt a futballhoz. Már ami a mexikóiakat illeti. Szinte nem volt szabályos megmozdulásuk, amit az erélytelenül fújdogáló portugál bíró csak sárgákkal büntetett. (Igaz, ezekből kiosztott nekik ötöt.) Leszámítva azt az esetet, amikor a 88. percben Marquez úgy fejelte le Jonest – előtte azért oldalba is rúgta –, hogy sokan elfordultak… Ha valaki mindezt a civil életben, mondjuk az utcán teszi meg, akkor egészen biztosan a bíróság előtt kell felelnie a tettéért. Itt nem. Itt csupán annyi történt, hogy Marquez volt az első az öltözőben, neki juthatott a legjobb hely a medencében… Szegény Jones kálváriája ezzel még nem ért véget. Ápolás után visszajött a pályára, ám ekkor Arellanótól kapott egy embereset a vádlijára, miközben Blanco többször is ököllel fenyegette meg az őt semlegesítő Mastroenit.
A lényeg – az Egyesült Államok futballistáinak a szemszögéből nézve – az volt, hogy „egyben” maradtak, s várhatják a következő derbit, a Németország ellenit. Az is kemény lesz, de egészen biztosan nem ilyen alattomos.
Néhány órával később egy japán városban, Kobéban „edzőmeccsre” készültek a brazilok. Mert az eddig látottak alapján az egyhangú belga válogatottnak esélye sem lehetett a valóban színes dél-amerikaiak ellen. Nos, a leírt és a belga újságírók körében közutálatnak örvendő Robert Waseige kapitány csapata helyreállította a renoméját, s kivette a vitriolt a belga tollakból. Az idős szakember kiválóan mérte föl csapata lehetőségeit, és a pálya valamennyi olyan pontját, ahonnan kellemetlen meglepetések érhették a csapatát. Az eredmény a lehető legtöbb volt, hiszen az első félidőben nem tudtak előnyt szerezni a félelmetes R betűs támadók. Sem Ronaldo, sem Ronaldinho, sem Rivaldo. Ellenkezőleg. A 36. percben egy szabályosnak tűnő belga gólt érvénytelenített a jamaicai bíró.
A másodikban aztán már a kapuba is talált az „R-brigád.” Előbb Rivaldo – némi belga segítséggel. A 17 méterről küldött lövése megpattant a menteni igyekvő Simons lábán, becsapva ezzel De Vlieger kapust. A második brazil találat már kegyelemdöfés volt, Ronaldo előtt ajtó-ablak nyitva állt. (Ilyen lehetőségük biztosan nem adódik majd a negyeddöntőben Anglia ellen.)
Az ilyen vereségek után szokták azt mondani a kapitányok, hogy így ki szabad kapni. Ha ezt mondja most Waseige, tökéletesen igaza van. S minden bizonnyal egyetértenek vele végre a belga újságírók is.
*
Öröm és bánat. Bruce Arena, az amerikai válogatott szövetségi kapitánya: „Büszke vagyok a játékosaimra, akik ezt a napot az amerikai labdarúgás ünnepnapjává tették. Nehéz meccset várok a németek ellen, de most már semmi sem lehetetlen.”
Javier Aguirre mexikói szövetségi kapitány: „Balszerencsénk volt, ráadásul a játékvezető is hibázott. A második félidő elején kezezés miatt 11-est kellett volna ítélnie.”
Luiz Felipe Scolari, a brazil válogatott szövetségi kapitánya: „Tudtuk, hogy a belgák veszélyesek, és harcolnak minden labdáért. Edmilson beállítása döntő húzásnak bizonyult.”
Robert Waseige, a belga válogatott szövetségi kapitánya: „Az első félidőben Wilmots gólja szabályos volt. Ha megadja a bíró, meglepetést szerezhettünk volna. Többször is feltörtük a brazilok védelmét, de a befejezés nem sikerült.”
***
JEGYZŐKÖNYV
NYOLCADDÖNTŐ
EGYESÜLT ÁLLAMOK–MEXIKÓ 2-0 (1-0).
Csöndzsu, 36 380 néző, vezette: Melo Perreira (portugál). EGYESÜLT ÁLLAMOK: Friedel – Sanneh, Mastroeni (Llamosa, 92.), Pope, Berhalter – Lewis, Reyna, O’Brien, Donovan – Wolff (Stewart, 59.), McBride (Jones, 79.). MEXIKÓ: Perez – Vidrio (Mercado, 46.), Marquez, Carmona – Arellano, Rodriguez, Torrado (Aspe, 78.), Morales (Hernandez, 28.) – Blanco, Borgetti, Luna. Gólszerzők: McBride (8.), Donovan (65.). Kiállítva: Marquez (88.).
BRAZÍLIA–BELGIUM 2-0 (0-0). Kobe, 40 440 néző, vezette: Prendergast (jamaicai). BRAZÍLIA: Marcos – Lúcio, Roque Junior, Edmilson, Roberto Carlos – Cafú, Gilberto Silva, Juninho (Denilson, 57.), Rivaldo (Ricardinho, 91.) – Ronaldo, Ronaldinho (Kleberson, 81.). BELGIUM: De Vlieger – Van Kerckhoven, Van Buyten, Peeters (Sonck, 72.) – Verheyen, Simons, Vanderhaeghe, Walem, Goor – Mpenza, Wilmots. Gólszerzők: Rivaldo (67.), Ronaldo (87.).
GÓLLÖVŐLISTA. 5 gólos: Klose (német), Ronaldo (brazil). 4 gólos: Tomasson (dán), Rivaldo (brazil). 3 gólos: Larsson (svéd), Keane (ír), Morientes (spanyol), Pauleta (portugál), P.B. Diop (szenegáli), Raúl (spanyol), Vieri (olasz), Wilmots (belga).
A MAI PROGRAM. Nyolcaddöntő: Japán–Törökország, 8.30, Mijagi, vezeti: Collina (olasz); Koreai Köztársaság–Olaszország, 13.30, Tedzsön, vezeti: Moreno (ecuadori).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.