- LABDARÚGÁS -
Két dél-koreai és egy japán városra figyelt a futballvilág. Tegura és Puszanra, valamint Szajtamára. A koreai városokban eldőlhetett akár az is, hogy a francia válogatott gyors és szégyenteljes búcsút vesz a világbajnokságtól, de az is, hogy Dánia vagy Szenegál együttese már két meccs után a legjobb 16 között tudhatja magát. Nos, a nagy kérdésekre nem született válasz ezen a napon, minden a harmadik játéknapra maradt.
Teguban harminc fok fölötti hőség, egészen pontosan 33 Celsius volt a Dánia–Szenegál mérkőzés kezdetén, ami egyik csapatot sem – még az afrikait sem – segítette. Hőség ide, hőség oda, kiderült, hogy a szenegáli Diao, akit már itt a vb-n, „lábon” megvásárolt az egyre nagyobb terveket szövő Liverpool, mindenütt ott van, s mindenben benne van. A két gólban egyértelműen. A középpályás az első negyedóra végén hátvéderényeket csillogtatva próbálta meg szerelni a kitörő Tomassont, aki hatalmasat esett. Alapvetően azért, mert hátulról támadt, ugrott rá Diao, aminek az lett a jutalma, hogy a guatemalai bíró büntetőt ítélt, amit aztán maga a „felöklelt” értékesített. Az ellenfél vezetése nem fogta meg az afrikaiakat, bár Diao gólvonalas lehetőségét leszámítva igazán nagy helyzetet nem tudtak kidolgozni Sörensen kapuja előtt. Aztán jött a második félidő, s megint jött Diao – ezúttal az ellenfél kapuja előtt.
Az 52. percben olyan szenegáli támadás futott végig a pályán, amelynek minden mozzanata és pillanata tanítanivalóan szépséges volt Daf klasszikus szerelésétől egészen Diao mértanian pontos befejezésig. A friss liverpooli centikkel Sörensen támaszkodó lába mellett rúgta el a labdát jobbal – a jobb alsóba. H. Camara révén akár a vezetést is megszerezhette volna Bruno Metsu kapitány csapata, ám a nagy helyzet kimaradt. A vége előtt nem sokkal Diao megint jelezte, hogy a pályán van. Kíméletlenül letalpalta Henriksent, a bíró pedig jelezte neki, hogy számára véget ért a találkozó. Lám, mennyi minden belefér másfél órába!
A szenegáli sztár tehát csak néző lesz a harmadik, az Uruguay elleni csoportmeccsen, ami – látva a vehemens, forróvérű urukat is – talán nem baj, ha a labdarúgás szépségeire gondolunk, s eltekintünk a rugdalózástól a két ország egymás elleni keddi meccsén.
A csoport csütörtöki első mérkőzésén tehát az dőlt el, hogy nem dőlt el semmi. Mindkét válogatott versenyben maradt a nyolcaddöntőbe kerülésért, mindkettő négy-négy ponttal várhatja a folytatást.
A Franciaország–Uruguay találkozón az volt az alapkérdés, hogy a világ- és Európa-bajnoki címet védő, túlsztárolt és túlfavorizált franciákkal megesik-e az a szégyen, hogy már az első kör után csomagolnak. Nos, nem esett meg, bár a minimálisnál is minimálisabb céljukhoz, a továbbjutáshoz, nem kerültek közelebb. Sőt! Pokolian nehézzé és idegtépővé tették saját maguk számára az utolsó mérkőzést, a Dánia ellenit.
A világbajnokság első gól nélküli találkozója nem a kedvük szerint alakult, az tény. Kezdődött azzal, hogy Lemerre kapitánynak le kellett cserélnie a megsérült Leboeuföt, megbontva ezzel a hátsó alakzatot, amelynek a sikeréhez ugyan sokat nem tett hozzá a Szenegál elleni meccsen gólt „érő” hibát vétő futballista, de mégis változtatni kellett a hadrenden. Folytatódott azzal, hogy a mexikói játékvezető a 25. percben kiállította a talpaló Henryt, veszteséget okozva ezzel a francia támadósornak. A kiállítás utóéletéről csak annyit: húsz perccel később az idegesen, agresszíven és főleg tisztátalanul játszó uruguayi Dario Silva szinte lekopírozta Henry tettét – azt a mozdulatát Vieira bánta –, ám elmaradt a kiállítás. Csupán a közönség utálata kísérte Silvát, egészen a lecseréléséig.
A nagy gondban lévő franciák becsületére legyen mondva, hogy tíz emberrel végre azt játszották, amit tizeneggyel kellett volna – már korábban, Szenegál ellen is. Petit, Nicoud és Wiltord is többször került nagy lehetőség elé, ám a hálóig nem jutott el a labda. A másik oldalon sem, ez pedig elsősorban Recoba és Abreu kritikáját jelenti. Meg az egész csapatét, amelyik nem tudott élni azzal a nagy lehetőséggel, hogy ez a francia válogatott ezen a világbajnokságon legyőzhető. Maradt a 0-0, ami azt jelenti, hogy a szemmel láthatóan rendkívül feszült franciáknak kedden győzniük kell Dánia ellen. Minden más esetben a jövő héten utasai lesznek az Air France egyik párizsi járatának. Ez pedig – különösen ha a párizsi landolás utáni percekre gondolunk – nem sok jót jelent.
Ami szerdán még csak sejthető volt, az csütörtökön bizonyossá vált Szajtamában. Az, hogy a német és a kameruni válogatott két német szövetségi kapitánya, az egyébként jó cimborák, Rudi Völler és Winfried Schäfer, meg a huszonkét játékos nem fog barátkozni a két ország ugyancsak keddi meccsén. Ehhez az kellett, hogy az afrikaiak a második félidő közepén elért Eto’o-találattal legyőzzék a németek elleni vereség okozta sokkból magához tért, ám gólt lőni nem tudó Szaúd-Arábiát. A két német szakvezető még csak-csak elbarátkozna egymással, ám itt vannak ezek a fránya írek, akik feltételezhetően begyűrik a szaúdiakat. Ez pedig azt jelenti, hogy a kameruni csapat csak akkor lehet biztos a továbbjutásban, ha győz, ezzel viszont kiejtheti a németet. Ennyit a Völler–Schäfer barátságról.
Öröm és bánat. Roger Lemerre, a francia válogatott szövetségi kapitánya: „Le a kalappal a játékosok előtt. Egész Franciaország láthatta, hogy emberhátrányban is mindent elkövettünk a győzelemért. Még van esélyünk a továbbjutásra, ha két góllal legyőzzük Dániát. Kár, hogy ma sem lőttünk gólt, mert a végelszámolásnál számít majd a gólkülönbség.”
Victor Pua, az uruguayi válogatott szövetségi kapitánya: „Az elején nem találtuk a ritmust, de így voltak ezzel a franciák is. Nem látszott, hogy ellenfelünk a sztárjai nélkül és emberhátrányban játszik. A második félidőben már jobb teljesítményt nyújtottunk, megérdemeltük volna a gólt. Nehéz meccs előtt állunk, de mindent megpróbálunk Szenegál ellen.”
Morten Olsen, a dán válogatott szövetségi kapitánya: „Kis szerencsével szereztünk pontot, mert a szünet után nagy nyomás alatt állt a kapunk. A szenegáliak rengeteget futottak, szögleteik pedig életveszélyesek voltak. A hőség kissé lelassította a játékosaimat.”
Bruno Metsu, a szenegáli válogatott szövetségi kapitánya: „A második félidőben végre megmutattuk, mit tudunk. Ha az utolsó fordulóban Uruguay ellen még egy pontot szerzünk, akkor biztosan bent vagyunk a nyolcaddöntőben. Ez pedig nem lenne kis teljesítmény ahhoz képest, hogy ez az első világbajnokságunk.”
Winfried Schäfer, a kameruni válogatott szövetségi kapitánya: „Az a legfontosabb, hogy a csapat kilencven percen át keményen küzdött. Most már a németek elleni találkozóra összpontosítunk. Igaz, ők az esélyesebbek nagyobb tapasztalatuk miatt, de tovább akarunk jutni. Ez a célunk, még akkor is, ha a honfitársaim a riválisok.”
Nasszer El-Dzsohár, a szaúdi válogatott szövetségi kapitánya: „Csapatom megmutatta a szaúdi labdarúgás igazi arcát. Büszke vagyok a játékosaimra. Mindent megteszünk azért, hogy az írek ellen szépen búcsúzzunk.”
JEGYZŐKÖNYV
A csoport, 2. forduló: FRANCIAORSZÁG–URUGUAY 0-0. Puszan (Dél-Korea), 38 289 néző, vezette: Ramos Rizo Felipe (mexikói). FRANCIAORSZÁG: Barthez – Lirarazu, Desaillye, Leboeuf (Candela, 16.), Thuram – Micoud, Petit, Vieira, Wiltord (Dugarry, 93.) – Henry, Trezeguet (Cissé, 81.). URUGUAY: Carini – Lembo, Sorondo, Montero, Rodriguez (Guigou, 72.) – Varela, Garcia, Romero (De los Santos, 71.) – Recoba – Abreu, Dario Silva (Magallanes, 60.). Kiállítva: Henry (25.).
E csoport, 2. forduló: KAMERUN–SZAÚD-ARÁBIA 1-0 (0-0). Szajtama (Japán), 52 328 néző, vezette: Terje Hauge (norvég). KAMERUN: Alioum – Tchato, Kalla, Song, Geremi – Lauren, Foe, Ngom Kome (Olembe, 46.), Wome (Njanka, 87.) – Eto’o, Mboma (Ndiefi, 74.). SZAÚD-ARÁBIA: El-Diaja – El-Jahani, Tukar, Zubromavi (El-Dosszari, 72.), El-Shahri – Szulimani, El-Hatran (Noor, 87.), A. El-Sahrani, I. El-Sahrani – El-Temjat, O. El-Dossari (El-Jami, 36.). Gólszerző: Eto’o (65.).
A csoport, 2. forduló: DÁNIA–SZENEGÁL 1-1 (1-0). Tegu (Dél-Korea), 43 500 néző, vezette: Carlos Batres (guatemalai). DÁNIA: Sörensen – Helveg, Henriksen, Laursen, Heintze – Rommedahl (Lövenkrands, 89.), Gravesen (Poulsen, 62.), Töfting, Gronkjaer (Jörgensen, 50.) – Sand, Tomasson. SZENEGÁL: Sylva – Daf, Diatta, Sarr (S. Camara, 46. – Beye, 82.), Coly, P. M. Diop – Fadiga, Diao, P. B. Diop, Mo. Ndiaye (H. Camara, 46.) – Diouf. Gólszerzők: Tomasson (16. – 11-esből), illetve Diao (52.). Kiállítva: Diao (80.).
A MAI PROGRAM
F csoport, 2. forduló: Svédország–Nigéria (Kobe, 8.30, vezeti: Ortube – bolíviai); Argentína–Anglia (Szapporo, 13.30, vezeti: Collina – olasz). B csoport, 2. forduló: Spanyolország–Paraguay (Csönzsu, 11 óra, vezeti: Ghandour – egyiptomi).
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
