Ír szigetek Tokióban

Bár Japánban minden józan számítás szerint fociláznak kellene lennie, a főváros, Tokió úgy éli mindennapi életét, mint akármelyik nyáron. A Narita repülőtér morcos határőrei csak a rend betartásával foglalkoznak, a szurkolók rigmusait inkább zavarónak, mint hangulatosnak érzik. Az ország még tanulja a futballt…

2002. 06. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

TOKIÓ. Valamennyi, az országba érkező külföldi útja először Tokióba vezet. Innen indulnak a vonatok Oszakába, Ibarakiba vagy Szajtamába, ahol a meccseket játsszák. A szervezők az amúgy is túlzsúfolt japán fővárost ugyanis meg akarták kímélni a szurkolók zarándoklatától. Ám az élet mégis a nagyvárosban zajlik, így minden jól értesült szurkoló Tokió Roppongji negyedébe özönlik, ahol a nagy futballnemzetek képviselői randevúznak. Itt aztán mindent megtalál, amitől egy igazi rajongó tűzbe jön. Elsősorban zöldbe öltözött írekkel lehet találkozni kedvenc kocsmáik előtt. „Zöld fiúk, előre!” hangzik valamelyikük szájából a jelszó, és sok százan emelik korsóikat Mick McCarthy játékosai tiszteletére.
Az ugyanakkor első pillantásra látszik, hogy Japán nincs hozzászokva az ilyen nagy eseményekhez. A rendőrök rendszeresen túlreagálják a szurkolók éneklését, kiabálását, sőt az egész zajongó tömeget láthatóan a pokolba kívánják. Az egymásnak boldogan integető, egymás zászlóját lengető csoportokat elkülönítik, elkerülendő a lehetséges verekedést, máskor pedig a békésen nótázva iszogatókat „Kérjük, legyenek csendben!” vagy „Kérjük, menjenek innen!” feliratú táblákkal próbálják kordában tartani.
Bár a szurkolók európai szigeteket varázsolnak Tokióba, sokuk bizony tizenhárom órás repülőútra hazájától hoppon marad, s nem adatik meg neki, hogy a helyszínen szoríthasson csapatának. Japán visszatartott sok ezer jegyet, hogy azt tengerentúli irodái értékesítsék. Igen ám, de Európában erről nem tudtak, a megcélzott szurkolók pedig már a helyszínen próbálják megvenni az amúgy számukra fenntartott jegyeket. Egyre növekszik az elégedetlenség körükben, látva a sok üres széket a japán stadionokban.
A szervezők – felismerve hatalmas hibájukat – interneten és telefonos úton is árusítják a jegyeket, ám a FIFA honlapjára tízórás próbálkozás után is lehetetlennek bizonyult feljutni, telefonon pedig – ha éppen nem foglalt – azt közlik, hogy a jegyek elfogytak. Azt is japánul. Ennek ellenére nem jelent különösebb problémát a nagy többségnek, hogy találjon magának egy-egy kocsmát, ahol közvetítik a nagy eseményt. Persze csak a Japánban játszott mérkőzéseket. A koreai meccseket ugyanis csak előfizetéses csatornán lehet látni, a legtöbb mulató pedig az igencsak borsos árat nem akarja kifizetni. Mások viszont épp ennek örülnek. Éjszakai bárok forgalmukat a szép lányok mellett Nakatáék és Raúlék mutogatásával szeretnék növelni. Csordogálnak is az európaiak az ilyen helyekre – igaz, aki meg tudja fizetni az árakat és a drága belépőt, annak nem okoz gondot a feketepiacon árusított meccsjegyet megvenni sem. A csillagászati öszszegek miatt marad sokaknak a televízió. S aki még onnan is kiszorul, az az utcán múlatja az időt, figyelve a lelkes japánok „kőkorszaki” szurkolási módszereit. Egy azonban biztos: ilyen biztonsági intézkedések közepette nem lesz rendbontás, igaz, nagyobb népünnepély sem. Az igazi lecke csak akkor lesz feladva a rendfenntartóknak, ha Japán túljut a csoportküzdelmeken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.