Irkafirka

Kő András
2002. 06. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen is a megszokás: az ember nézi a futball-világbajnokságot, amennyire időt szakíthat magának, s közben irkál-firkál az asztalon lévő papírlapokra abban a reményben, hogy az élmény talán így jobban megmarad. S ahogy elérkezik a hétvége, a sportszerkesztő rám szól: írnék valamit arról, az élmény merre vitt.
Merre? Na lássuk. Itt van mindjárt egy tizenegyes. Az angol–argentin mérkőzésen, emlékeznek, David Beckham áll a büntetőnek, szemben vele Cavallero, a kapus. A középpályás arcán az összpontosítás jele. A teljes magány, hiába áll ott még jó néhány játékos a pályán, az ő felelőssége a vállalás. Egy régi emlék még kísért, amikor Argentína ellen kihagyta a büntetőt, s ez az angol csapat kiesését jelentette. Eljött tehát a visszavágás perce. És Beckham lő, gól!
„Meginterjúvolni valakit nagyon nehéz, ez kölcsönös vizsgálódást jelent, a figyelemnek és az idegeknek rendkívüli erőfeszítését” – írta Oriana Fallaci olasz írónő, akit irodalmi riportjaiért valamikor bálványként tiszteltünk.
Két dimenzió, hasonló tartalommal.
*
Az egyik óbudai élelmiszer-áruházban Albert Flórián nagyalakú, testformáját követő, fényképes figurájába botlik a vásárló; az egykori válogatott csatár felső testén valóságos trikó, a trikón egy hatalmas szám: a 6-os.
Mi, egykori szurkolók, tudjuk: Albert sohasem viselt 6-os számú trikót, neki mindig a 9-es jutott. Ahogy a brazil csillagnak, Ronaldónak is.
Valamikor ez a tévedés elképzelhetetlen volt. De valamikor magyar futball is volt! Például Alberttal.

*
Graham Green Álomnaplójával fekszem és ébredek. Ez lehet az oka annak, hogy azt álmodtam: Collina (jó hírű olasz bíró) megítélt egy vitatott büntetőt, amelyet azután a végrehajtó annak rendje és módja szerint a kapu fölé lőtt. Jómagam (a kapus helyén) gúnyosan fordultam a játékvezető felé:
– Látja, Collina úr! Az Isten is velünk van.
– Akkor maguk tizenketten vannak a pályán – mondta a bíró –, és ez, ugye, szabálytalan. Piros lap! Ki van állítva!
Na, erre felébredtem.
*
Gyakran mondogatom magamnak, ha neves politikusokat rendhagyó közegben látok, hogy vajon miről társaloghatnak egymással. A képek gyakran árulkodnak, de a tudósítások nem fedhetik fel a szavakat. Most van egy kivétel. Aleksander Kwasniewski lengyel államfő (aki a Dél-Korea–Lengyelország mérkőzésen még Ázsiában tartózkodott és az ellenfél államelnökével parolázott) pénteken magas kitüntetést adott át Varsóban Schmitt Pálnak, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökének.
Schmitt-tel szombaton délután a Vörösmarty téri könyvsátraknál futottam össze, ott mesélte:
– Az államfő, aki korábban évekig a Lengyel Olimpiai Bizottság elnöke volt, késett a fogadásról. Aztán megérkezett, s miközben a nyakamba akasztotta a Lengyel Köztársaság Érdemrendjének Parancsnoki Keresztjét, a fülembe súgta: „Ne haragudj a késésért, de nem tudtuk otthagyni az angol–argentin meccset.”
Megértjük. Hölgyeim és uraim, hát ez a futball.

*
Nem könnyű mesterség a riportereké. Meghökken néha az ember a magyartalanságok hallatán, amikor elmarad például az igekötő, vagy hátravetett az akár. De vannak súlyosabb esetek is.
Most mégis egy szép mondatért jár a dicséret, amelyet – azt hiszem – Faragó Richardtól hallottam. Így hangzott: „Nem sír a labda, amikor a braziloknál van.”
A sírt már Kosztolányi Dezső is a tíz legszebb magyar szó között emlegette, igaz főnévi értelemben használta. A hangalakban azonban nincs különbség. Mondom: irkálgatok-firkálgatok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.