-LABDARÚGÁS-
Dél-Korea és Japán már hetek óta futball-lázban ég, ez tudni- és látnivaló. Vasárnapra egy egyébként békés és „normális” japán város, Jokohama bolondult meg. Szinte nem volt olyan ember, aki ne öltözött volna a kedvencek mezébe (de legalábbis mezszínébe, a sötétkékbe), s nem volt olyan, aki ne ment volna ki a 70 ezres stadionba. A néhány ezer orosz szurkoló hangja így elveszett a hűvösnek tartott japánok latinos őrjöngésében.
A hangulatot tehát a lelátó népe adta meg, a futballisták pedig, ha lehet, még feljebb sfórolták ezt. Igaz, nem alakultak ki nagy helyzetek a kapuk előtt, de az volt az ember érzése, hogy bármelyik pillanatban előnyhöz juthat valamelyik csapat. Közben azonban egy gyors imát elmormolhattak, hálát adva a német bírónak, Merknek, mert a 28. percben rossz irányba nézhetett a mérkőzést egyébként kulturáltan vezető bíró. Akkor figyelt másra, amikor Toda a kaputól mintegy tíz méterre előbb átölelte, majd a gyepre rántotta a kitörni készülő Szemsovot. Feltételezhető, hogy a német bíró ennél kisebb szabálytalanságokat is lefújt már a Bundesligában.
A gól nélküli első 45 perc után érződött, kevés az esélye annak, hogy ez marad az állás, hogy ez lesz a végeredmény. Az 51. percben aztán valóban megrezdült a háló, bár ehhez az is kellett, hogy Merk érvényesítse azt a lesgyanús találatot, amelyet Inamoto ért el, olyan örömöt szerezve ezzel a 70 ezer japánnak, amelyet még soha nem élt át.
Ami az elkövetkező negyven percben következett, az maga volt az őrült rohanás. Szinte nem volt pillanat, hogy ne kerültek volna veszélybe a kapuk. A legnagyobb lehetőség az orosz Beszcsatnih lábában volt, aki, miután kicselezte a japán kapust, az oldalhálóba lőtt. Néhány perccel később pedig Nakata találta el vagy jó 25-ről úgy a keresztlécet, hogy még a képernyő is beleremegett. Ahogy teltek a percek – hogy nehezen, arról a kispadon ülők ábrázata tanúskodott –, úgy került egyre kézellfoghatóbb közelségbe a japán csoda. Az, hogy legyőzik a csoport egyik továbbjutásra esélyes válogatottját. Így is történt. A házigazdák ezzel pontelőnnyel – bár eggyel több lejátszott mérkőzéssel – álltak a csoport élére, s jó esélyük van a továbblépésre. Nem feltételezhető ugyanis, hogy Tunézia képes lesz a meglepetésre ellenük.
Persze a meglepetés lehetősége minden mérkőzés valamennyi percében jelen van. Mert ugyan ki gondolta volna a török csapat Brazília elleni szuperprodukciója után, hogy az együttes csak nyögvenyelős döntetlenre lesz képes Costa Rica ellen? Az Emre góljával az 56. percben megszerzett vezetés birtokában kicsit visszavettek a játékból az utóbbi napokban az érdeklődés középpontjába került válogatott tagjai, s talán ez bosszulta meg magát. Mert Costa Rica úgy ment előre, ahogyan az első mérkőzését megnyerő gárdához illik. A 86. percben siker koronázta az erőfeszítéseiket. Parks góljával egyenlített, ami azt jelenti, hogy négy ponttal várhatja a folytatást. Azt, amely során a brazil válogatott ellen kellene bizonyítania. A remény kicsi, de mint tudjuk, az hal meg utoljára. A döntés a dél-amerikaiak kezében van. Kérdés, melyik csapatot akarják magukkal vinni a 16 közé. Costa Ricát, vagy Törökországot. Hajlunk arra, hogy az előbbit, akkor ugyanis még véletlenül sem kerülhet sor az első csoporttalálkozó megismétlésére, egy újabb Brazília–Törökország találkozóra.
Hívogatóan állt nyitva a 16 közé vezető út Mexikó futballistái előtt, köszönhetően az olaszok szombati, horvátoktól elszenvedett vereségének. A közép-amerikaiak végül éltek is a kínálkozó lehetőséggel, bár roszszul kezdődött a számukra a találkozó. Delgado az 5. percben fejessel ecuadori előnyt szerzett, de az irányítás a mexikóiaknál volt, amiben benne rejtőzködött az egyenlítés. Előbb Borgetti lőtte ki a hosszú sarkot, majd az 57. percben Torrado is ezt választotta. Mármint a hosszút, s ezzel máris annál a csapatnál volt az előny, amelyik mindig is a továbbjutás reményével érkezik egy-egy vb-re. Ehhez most már csak annyit kell tennie, hogy legalább egy pontot elcsípjen az olaszoktól.
ANARCHIKUS ÁLLAPOTOK MOSZKVÁBAN. Egy halott, csaknem száz sebesült, többtucatnyi összetört, felgyújtott autó, betört kirakatok – ez a mérlege az orosz huligánok vasárnapi, moszkvai randalírozásának a labdarúgó-világbajnokságon Japántól elszenvedett 1-0-s vereség után. Egy 17 éves fiú elkeseredésében az utcán felvágta ereit, de sikerült megmenteni az életét. Ezek az események a Kreml és a Vörös tér tőszomszédságában játszódtak le. A huligánok megfékezésére a speciális karhatalmi egységet, az OMON-t kellett bevetni. A rendőrségi fellépés és letartóztatások után az esti órákra megindult az autóforgalom, és már csak a betört kirakatok emlékeztetnek a történtekre. A moszkvai önkormányzat bejelentette, hogy leszerelik a belváros több pontján elhelyezett óriás kivetítőket, ahol a szurkolók együtt nézhették az orosz válogatott mérkőzéseit. (MTI)
***
Öröm és bánat. Javier Aguirre, a mexikói válogatott szövetségi kapitánya: „Boldog vagyok, hogy most már csak rajtunk múlik, kiharcoljuk-e a továbbjutást. A mérkőzés kiegyensúlyozott volt, mindkét együttesnek volt esélye a győzelemre.”
Hernan Dario Gomez, az ecuadori csapat szövetségi kapitány: „A találkozó elején egyenrangú partnerek voltunk, de aztán visszaesett a teljesítményünk. Két mérkőzést elvesztettünk, de még rosszabb, hogy játékosaim gyengén szerepeltek. Egyetlen mentségük, hogy még fiatalok és tapasztalatlanok.”
Senol Günes, a török válogatott szövetségi kapitánya: „Csalódott vagyok. Jól kezdtünk, de sajnos elfáradt a csapat. Ha azonban legyőzzük Kínát, Costa Rica pedig kikap Brazíliától, akkor továbbjutunk. Ez lenne negyvennyolc év után az első török győzelem világbajnokságon.”
Alexandre Guimaraes, a Costa Rica-i együttes szövetségi kapitánya: „Büszke vagyok a csapatomra. A játékosok nem vesztették el a fejüket, és az utolsó pillanatig keményen küzdöttek. Érdekes mérkőzés vár ránk Brazília ellen.”
Philippe Troussier, a japán válogatott szövetségi kapitánya: „Nagyon nehéz mérkőzés volt, hiszen az oroszok is győzni jöttek. Csapatom kiváló teljesítményt nyújtott, úgy érzem, megérdemelten nyertünk. Most már a Tunézia elleni találkozóra kell összpontosítanunk. Négy pontunk van, tovább kell jutnunk.”
Oleg Romancev, az orosz csapat szövetségi kapitánya: „Természetesen nem örülök a vereségnek, de a világbajnokság folytatódik, s csak rajtunk múlik, hogy továbbjutunk-e. Ma az volt a legnagyobb probléma, hogy egyik játékosom sem nyújtott kiemelkedő teljesítményt, nem használtuk ki a helyzeteinket.”
***
JEGYZŐKÖNYV
C csoport, 2. forduló: BRAZÍLIA–KÍNA 4-0 (3-0) Szogvipo, 36 750 néző, vezette: Frisk (svéd). BRAZÍLIA: Marcos – Cafú, Roque Junior, Lúcio, Roberto Carlos – Juninho Paulista (Ricardinho, 71.), Gilberto Silva, Anderson Polga – Rivaldo – Ronaldo (Edilson,72.), Ronaldinho (Denílson, 46.). KÍNA: Csiang-csin – Vu Cseng-jing, Li Vej-feng, Du Vej, Hszü Jün-lung – Li Tie, Li Hsziao-peng, Ma Ming-jü (Jang Pu, 62.), Csao Csün-csö – Csi Hung (Szao Csia-ji, 66.), Hao Haj-tung (Csü Po, 75.). Gólszerzők: Roberto Carlos (15.), Rivaldo (32.), Ronaldinho (45. – 11-esből), Ronaldo (55.).
TÖRÖKORSZÁG–COSTA RICA 1-1 (0-0) Incsön, 41 000 néző, vezette: Codjia (benini). TÖRÖKORSZÁG: Rüstü – Fatih, Ümit Özat, Emre Asik, Ergün – Ümit Davala, Tugay (Arif 88.), Bastürk (Nihat 79.), Emre Belözoglu – Hasan Sas, Hakan Sükür (Ilhan 75.). COSTA RICA: Lonnis – Wallace (Bryce 77.), Marin, Wright, Martinez, Castro – Lopez (Parks 77.), Solis, Centeno (Medford 66.) – Wanchope, Gomez. Gólszerzők: Emre Belezöglu (56.), illetve Parks (86.).
A CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Brazília 6 pont (már továbbjutott), 2. Costa Rica 4, 3. Törökország 1, 4. Kína 0.
G csoport, 2. forduló: OLASZORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 1-2 (0-0) Ibaraki, 36 472 néző, vezette: Poll (angol). OLASZORSZÁG: Buffon – Panucci, Nesta (Materazzi, 24.), Cannavaro, Maldini – Zambrotta, Tommasi, C. Zanetti, Doni (Inzaghi, 79.) – Totti, Vieri. HORVÁTORSZÁG: Pletikosa – Saric, R. Kovac, Simunic, Jarni – Tomas, Soldo (Vranjes, 63.), N. Kovac, Rapajic (Simic, 79.) – Vugrinec (Olic, 57.), Boksic. Gólszerzők: Vieri (55.), illetve Olic (73.), Rapajic (76.).
MEXIKÓ–ECUADOR 2-1 (1-1) Mijagi, 45 610 néző, vezette: Daami (tunéziai).
MEXIKÓ: Perez – Vidrio, Marquez, Carmona – Morales, Torrado, J. Rodriguez (Caballero, 87.), Luna, Arellano – Borgetti (Hernandez, 77.), Blanco (Mercado, 93.). ECUADOR: Cevallos – De la Cruz, Hurtado, Porozo, Guerron – E. Tenorio (Ayovi, 35.), Obregon (Aguinaga, 58.), Chala, Mendez – Kaviedes (C. Tenorio, 53.), Delgado. Gólszerzők: Borgetti (28.), Torrado (56.), illetve Delgado (5.).
A CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Mexikó 6 pont, 2. Olaszország 3 (3-2), 3. Horvátország 3
(2-2), 4. Ecuador 0.
B csoport, 2. forduló: DÉL-AFRIKAI KÖZTÁRSASÁG–SZLOVÉNIA 1-0 (1-0) Tegu, 47 226 néző, vezette: A. Sanchez (argentin). DÉL-AFRIKA: Arendse – Nzama, Radebe, A. Mokoena, Carnell – Zuma, Fortune (Pule, 85.), T. Mokoena, Sibaya – Nomvethe (Buckley, 71.), McCarthy (Koumantarakis, 80.). SZLOVÉNIA: Simeunovic – Milinovic, Vugdalic, Knavs (Bulajic, 60.) – Novak, A. Ceh, Pavlin, Karic – Acimovic (N. Ceh, 60.) – Cimirotic (Osterc, 41.), Rudonja. Gólszerző: Nomvehte (4.).
A CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Spanyolország 6, 2. Dél-Afrika 4, 3. Paraguay 1, 4. Szlovénia 0.
H csoport, 2. forduló: JAPÁN–OROSZORSZÁG 1-0 (0-0) Jokohama, 66 108 néző, vezette: Merk (német). JAPÁN: Narazaki – Macuda, Mijamoto, Nakata Kodzsi – Mjodzsin, Toda, Nakata Hidetosi, Inamoto (Fukunisi, 85.), Ono (Hattori, 75.) – Janagiszava, Szuzuki (Nakajama, 72.). OROSZORSZÁG: Nyigmatullin – Onopko – Kovtun, Nyikiforov, Szolomatiyn – Karpin, Szemsov, Szmertyin (Beszcsasztnih, 57.), Tyitov, Izmajlov (Hohlov, 52.) – Pimenov (Szicsev, 46.). Gólszerző: Inamoto (51.).
A CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Japán 4/2 mérkőzés, 2. Oroszország 3/2, 3. Belgium 1/1, 4. Tunézia 1/0.
A MAI MŰSOR
D csoport, 2. forduló: Koreai Köztársaság–Egyesült Államok (8.30, Tegu, vezeti: Urs Meier – svájci). H csoport, 2. forduló: Tunézia–Belgium (11 óra, Oita, vezeti: Mark Shield – ausztrál). D csoport: Portugália–Lengyelország (13.30, Csönzsu, vezeti: Hugh Dallas – skót).
Íme a kamukatalógus: Magyar Péter végighazudta az utóbbi másfél évet
