Királydráma – kilenc balsorsú portugállal

A 17. labdarúgó-világbajnokság tizenötödik játéknapján véget értek a csoportmérkőzések. A D csoportban Dél-Korea a második félidő közepére kilenc emberre fogyatkozott Portugáliát 1-0-ra legyőzte, az Egyesült Államok 3-1-re kikapott Lengyelországtól, mégis besétált a nyolcaddöntőbe. A H csoportban Belgium 3-2-re nyert Oroszország ellen, a japánok pedig felőrölték Tunéziát (2-0).

Róth Ferenc
2002. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Nem tudni, hogy az egyébként békésnek és kiegyensúlyozottnak ítélt Dél-Koreában milyen magasra csap még a futball-láz, az viszont már most leírható, hogy az ország – pedig 1988-ban rendeztek már olimpiát Szöulban – megbolondult. Vörös trikóba öltözött milliók lepték el a főváros utcáit, pedig nem is ott volt a csapat sorsdöntő meccse. Mindenesetre a szöuli rendőrök – látva a legyőzhetetlen túlerőt – közölték, itt bizony mindenki a saját felelősségére balhézik. Nos, balhé nem volt, hihetetlenül felfokozott futballőrület viszont igen.
Az incshoni stadiont akár vörös pokolnak is elnevezhették volna erre az estére. Ötvenezernél többen voltak a lelátókon, s még a sokat látott portugál világsztárok is meglepődtek az őrjöngés láttán. Utoljára talán az 1978-as argentínai vb-n volt ilyen felfokozott a hangulat a lelátókon, akkor egyébként a házigazdák világbajnokok lettek. Ez egyelőre még nem mondható el a dél-koreaiakról, az azonban igen, hogy csoportelsőként léptek tovább, s várhatják az olasz válogatottat.
Amint az sejthető volt, a fel- és túlpörgetett hazaiak eszeveszett tempóban kezdték a mérkőzést. Olyannyira, hogy a portugáloknak jószerivel csak a kapujuk előterének felszabadítására volt lehetőségük. Jellemző, hogy a visszavontan – de főleg visszafogottan – játszó Figo az első tizenöt percben szinte nem is találkozott a labdával. A kapuk a nagy iramtól függetlenül nem kerültek veszélybe, az első félidő végén úgy mentek be az öltözőbe a csapatok, hogy a két kapusnak gyakorlatilag nem volt dolga. Az argentin bírónak, Sancheznek viszont igen: a 27. percben kiállította a szabálytalankodó Joao Pintót. Az ítélet jogos volt, mert a portugál kettős lábkulcsára még a cselgáncsban is leléptetés lenne a válasz. Jött a piros, Joao Pinto mondhatott is valamit, mert Sanchezt le kellett fogni, nehogy felöklelje a portugált. Ezek után logikusan csak az idő megölésére játszhattak Oliveira kapitány futballistái. A tilitolit siker koronázta, a szünetig nem esett gól.
A másodikban azonban ismét jöttek a koreaiak, mielőtt azonban gólt értek volna el, megérkezett Sanchez is. Most Betónak adott sárgát egy elkésett becsúszás után, s mivel ez már a második lapja volt, a középpályás is mehetett az öltözőbe. A kétemberes hátrányt már nem bírta el Portugália. Egy támadás végén Park az ötös sarkán tűnt fel, csinált jobbal egy gyönyörűséges átemelős cselt, aztán ballal Vitor Baía szeme közé vágta a labdát (1-0).
Húsz perc volt még hátra ekkor, a kilenc portugál megpróbálkozott a lehetetlennel, a továbbjutást jelentő egyenlítéssel. Elébb Figo centizett a jobb kapufa mellé, aztán Gomez rontott nagy helyzetben, végül pedig Conceicao találta el a kapufát. Az arckifejezések akár egy királydráma alaptémáját is szolgáltathatnák.
Amikor Sanchez bíró hármat sípolt, már vége volt Tedzsonban a Lengyelország–Egyesült Államok találkozónak, amely az európai csapat 3-1-es győzelmével fejeződött be. (Legalább megdolgoztak a pénzükért, ugyanis 110 ezer dollárt mindenképpen kapnak a lengyel futballisták a vb-szereplésért. Még úgy is, hogy semmit sem ért ez a sikerük.) Ebben a stadionban mindenki örült. A lengyelek azért, mert végre nyertek, az amik pedig azért, mert a dél-koreai segítségnek – más szemszögből nézve: a portugál vereségnek – köszönhetően készülhetnek a Mexikó elleni nyolcaddöntőre.
Incshonban a koreaiak jártak örömtáncot, s váltak szertelen gyerekekké fegyelmezett ázsiaiakból. A másik térfélen – láttunk már ilyent az argentinok kiesése után – pedig a magába roskadt portugálok. Nekik véget ért a világbajnokság. Egyetlen ember mozdult csupán, ami akár jelkép is lehet. A néhány napja térdszalagszakadást szenvedett portugál kapitány, Antonio Oliveira a mankójára támaszkodva bicegett magányosan az öltöző felé. A kutya sem törődött vele. Pedig, ha csak néhány centivel beljebb megy Figo vagy Concenciao lövése, egészen biztosan eldobja a mankóját.
A Belgium–Oroszország találkozó is sok izgalmat hozott, de távolról sem annyit, mint a koreai meccs. Az átaludt első félidő után – csupán Walem szabadrúgásos, gólt érő mestermunkája érdemel említést – a másodikban kezdődött csak el a foci. Ebben előbb az oroszok voltak jobbak, egyenlítettek is, s nekik állt a továbbjutás zászlaja. Aztán jött előbb a belga csereember, a hazájában gólkirály Sonck, majd az öreg Wilmots érkezett, s már kész is volt a zászlócsere. Orosz le, belga fel… Romancev kapitány nem is teketóriázott sokat, közvetlenül a találkozó után beadta lemondását. Ez volt az egyetlen lehetősége, hiszen már a vb előtt is rendszeresen támadták őt, meg aztán valószínűleg ismeri az orosz háborús emlékmű feliratát, mely szerint: „Senkit nem felejtünk, semmit nem felejtünk.”
Esetében természetesen a mondat második fele érvényes.
*
Öröm és bánat. Robert Waseige, a belgák szövetségi kapitánya: „A csapat az eddigi legjobb teljesítményét nyújtotta. Igazi élmény lesz a brazilok ellen játszani.”
Philippe Troussier, a japán válogatott szövetségi kapitánya: „Ezért a pillanatért megérte dolgozni, de azt mondom, nincs még vége.”
Guus Hiddink, a dél-koreai válogatott szövetségi kapitánya: „Már mindent kigondoltam az olaszok elleni nyolcaddöntőre is, de egyelőre az ünneplésé a főszerep.”
Antonio Oliveira, a portugál válogatott szövetségi kapitánya: „Minden elismerésem a koreaiaké, de a saját csapatomé is. Az élet megy tovább…”
***

JEGYZŐKÖNYV
D-csoport, 3. forduló:
Koreai Köztársaság–Portugália 1-0 (0-0). Incshon, 52 ezer néző, vezette: Sanchez (argentin) Koreai Köztársaság: Li Von Dzse – Csoj Dzsin Csul, Hong Mjung Bo, Kim Te Jung – Szong Csong Gug, Kim Nam Il, Li Jung Pjo, Ju Szang Csul – Park Dzsi Szung, An Dzsung Hvan (Li Csun Szo, 92.), Szeol Ki Hjeon. Portugália: Vitor Baia – Beto, Jorge Costa, Fernando Couto, Rui Jorge (Abel Xavier, 73.) – A. Petit (Nuno Gomes, 77.), Paulo Bento, S. Conceicao, Joao Pinto, Figo – Pauleta (Andrade, 68.). Góllövő: Park Dzsi Szung (70.). Kiállítva: Joao Pinto (27.), Beto (65.)
Lengyelország–Egyesült Államok 3-1 (2-0). Tedzson, 35 ezer néző, vezette: Csün Lu (kínai). Lengyelország: Majdan – Klos (Waldoch, 89.), Zielinski, Glowacki – Krzynówek, Murawski, Kucharski (Ma. Zewlakow, 65.), Kozminski – Olisadebe (Sibik, 87.), Zurawski, Kryszalowicz. Egyesült Államok: Friedel – Hejduk, Pope, Agoos (Beasley, 36.), Sanneh, O’Brien – Stewart (Jones, 68.), Donovan, Reyna – Mathis, McBride (Moore, 58.). Góllövők: Olisadebe (3.), Kryszalowicz (5.), Ma. Zewlakow (66.)
A csoport végeredménye: 1. Koreai Köztársaság 7 pont (4-1), 2. Egyesült Államok 4 (5-6), 3. Portugália 3 (6-4), 4. Lengyelország 3 (3-7).
H csoport, 3. forduló: Japán–Tunézia 2-0 (0-0). Oszaka, 45 ezer néző, vezette: Veissiere (francia). Japán: Narazaki – Macuda, Mijamoto, Nakata Kodzsi – Mjodzsin, Toda, Nakata Hidetosi (Ogaszavara, 84.), Inamoto (Icsikava, 46.), Ono – Janagiszava (Morisima, 46.), Szuzuki. Tunézia: Bumnidzsel – Trabelszi, Dzsaidi, Badra, Buzaján (Zituni, 78.) – Clayton (Mhedebi, 61.) – Ben Asur, Buazizi, Godbán, Melki (Beja, a szünetben) – Dzsaziri. Góllövők: Morisima (48.), Nakata Hidetosi (75.).
Belgium–Oroszország 3-2 (1-0). Sidzouka, 45 ezer néző, vezette: Nielsen (dán). Belgium: De Vlieger – Van Kerckhoven, Van Buyten, de Boeck, Peters – Verheyen (Simons, 77.), Vanderhaeghe, Walem, Goor – Mpenza (Sonck, 70.), Wilmots. Oroszország: Nyigmatullin – Kovtun, Nyikiforov (Szennyikov, 42.), Onopko – Szolomatyin, Szmertyin (Szicsev, 34.), Karpin (Gyerzsakov, 82.), Tyitov, Hohlov – Beszcsasztnih, Alenyicsev. Góllövők: Walem (7.), Sonck (79.), Wilmots (82.), illetve Beszcsasztnih (52.), Szicsev (88.)
A csoport végeredménye: 1. Japán 7 pont, 2. Belgium 5, 3. Oroszország 3, 4. Tunézia 1.
Góllövőlista. 5 gólos: Klose (német). 4 gólos: Ronaldo (brazil), Tomasson (dán).
3 gólos: Pauleta (portugál), P. B. Diop (szenegáli), Raúl (spanyol), Rivaldo (brazil), Vieri (olasz), Wilmots (belga). 2 gólos: Borgetti (mexikói), Cuevas (paraguayi), Gomez (Costa Rica-i), Hasan Sas (török), Hierro (spanyol), Inamoto (japán), Keane (ír), Larsson (svéd), Morientes (spanyol)
A PROGRAM. Ma: Németország–Paraguay, Szogvipo, 8.30 óra, vezeti: Batres (guatemalai). Dánia–Anglia, Niigata, 13.30, vezeti: Merk (német). Vasárnap: Svédország– Szenegál, Óita, 8.30, vezeti: Aquino (paraguayi). Spanyolország– Írország, Szuvon, 13.30, vezeti: Frisk (svéd).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.