Moreno a sárba taposta a szabályokat

A 17. labdarúgó-vb keddi játéknapján a nyolcaddöntők befejező két mérkőzésére került sor. Az első összecsapáson Törökország válogatottja lépett pályára Japán ellen. Az európai csapat 1-0-s győzelmével biztosította a helyét a negyeddöntőben. A tedzsöni összecsapáson Dél-Korea Olaszországgal mérkőzött. Az ecuadori Moreno bíró által „elvezetett” találkozón végül a hosszabbításban, a meccs 117. percében szerezte meg a 2-1-es győzelmet a hazai csapat az akkor már tíz emberrel játszó olaszok ellen.

Róth Ferenc
2002. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

Mondják, a legbiztosabb szerkesztő maga az élet… A Magyar Távirati Iroda kedden délelőtt adott ki egy hírt, amelyben Franz Beckenbauernek, a német labdarúgás talán legmeghatározóbb alakjának az interjúját idézik, amelyet – megint az élet – egy dél-koreai újságnak adott. A Császár lesújtó kritikával illette a világbajnokságon látott játékvezetést, mondván, ennyi súlyos és durva hibát nem szabad elkövetni. Jó is, hogy ő mondta ki ezeket a szavakat, s nem mások bölcselkedtek, mert így legalább a legavatottabb személytől hangzottak el azok a gondolatok, amelyek a hír megjelenése után néhány órával testet is öltöttek a Dél-Korea–Olaszország mérkőzésen.
Némileg már az is meglepő lehetett, hogy egy ilyen fontosságú találkozót ecuadori játékvezetőre bíztak, s nem olyanra, akinek a neve ismert a bírói szakmában. Ez a felvetés lehet akár előítélet is, mondhatnák most sokan, hiszen miért ne lenne képes egy tisztességes ecuadori bíró tökéletesen fújni akár egy vb-nyolcaddöntőben is. Így igaz, feltéve, hogy valóban tisztességes. Byron Moreno a szakmai hiteltelenségét szigorú, kifejezés nélküli arccal próbálta palástolni, de hát persze hogy nem sikerült. Nem, mert színt kellett vallania a majdnem két óra alatt. Vallott is, sajátos módon. Csalt. Elcsalta, elvezette, elfújta a mérkőzést. Olyan szemenszedett módon s hidegvérrel ejtette ki az olasz válogatottat a vb-ről, amely után semmilyen durva tett nem lett volna túlzás a kárvallottak részéről. A javukra szóljon, hogy a koreai aranygól után olyan mélységes szomorúsággal, beletörődöttséggel és fáradtsággal vették tudomásul a Moreno által megkomponált, hamis végeredményt, hogy nem is törődtek vele. Ettől függetlenül ennek a mérkőzésnek egészen biztosan lesz utóélete. Kell hogy legyen, pontosan a labdarúgás jövője és hitele miatt. Mert ahogy a múlt pénteken kiállított portugál Pinto ügyét is tárgyalni fogja a FIFA, s ha kell, súlyosan megbünteti, ugyanúgy kellene felelnie megmagyarázhatatlan ítéleteiért Morenónak is. (Csupán annyit: a portugált is a dél-koreaiak elleni meccsen állították ki, s érdekes módon itt is egy dél-amerikai, argentin bíró hajtotta végre az ítéletet…)
Aki nézte a mérkőzést, láthatta, hogy az ecuadori egyetlen pillanatra sem akart kiesni a rábízott szerepből. Így fordulhatott elő, hogy már a 4. percben befújt egy büntetőt az ázsiaiak javára. Mezhúzásért, rángatásért… Említettük már vb-tudósításaink során, hogy ennek a szabálynak a pontos betartása esetén valamennyi kapu elé ívelés vagy szöglet után büntetőt kellene ítélni… A lényeg azonban, hogy Moreno megítélte. An meg kihagyta, mert a jobb sarokra tartó labdáját Buffon kitenyerelte.
A 18. percben egy szöglet után Vieri három méterről a jobb felső sarokba fejelt. Úgy, hogy a meze a duplájára nyúlt, annyira kapaszkodott belé egy sárga hajú ázsiai. Arra a kérdésre soha nem fogunk választ kapni, mi lett volna az ecuadori ítélete, ha mondjuk mellészáll Vieri fejese…
A negyvenezres „vörös publikum” által űzött tizenegy koreait érezhetően megütötte az olasz vezetés, nem is tudtak a játékosok igazán veszélyes helyzetet kidolgozni Buffon kapuja előtt. A nyakra-főre megítélt szabadrúgásokat most hagyjuk, ezek ugyanis – mivel az volt a bíró, aki – a szubjektivitás kategóriájába tartoztak.
Pedig a labdarúgás szabályainak az igazi megcsúfolása és az olaszok sárba tiprása csak ezután következett igazán. Előbb azonban el kell mondani, hogy Trapattoni kapitány játékosai sokat tettek azért, hogy a mesterüket az infarktus határára sodorják. Ebben Vieri járt az élen, aki egymaga továbblőhette volna a csapatot. Három – aztán a hosszabbításban egy újabb – olyan helyzetet hagyott ki, amilyet akár egy kölyökcsapat edzésén is illik belőni. S ahogy lenni szokott, jött az ellencsapások egyike, az egyik legutolsó a rendes játékidőben, s ebből gól lett. Panucci szabadított fel röviden, s Szol az eléje pattanó labdát már a hálóba rúgta. Ebben az időszakban Moreno csak azzal vétette észre magát, hogy kiosztott négy sárga lapot a kék mezeseknek. A hoszszabbítás 14. percében aztán megint főszereplő lett. Totti tört ki gólt ígérő helyzetben, amikor a becsúszó koreai védő elérte az olasz csatár combját. Vagy büntető, vagy semmi. Ez a két megoldás esetleg még belefér, egyik ítélet esetében sem beszélhetnénk csalásról. Az azonban semmiképpen, hogy a teljességgel vétlen, gólra törő játékos kapjon sárgát. Azt kapott. Mivel ilyenből már volt egy Tottinak, jött a piros, a kiállítás, s maradt tíz olasz. A kispadon ekkor már valóban félteni lehetett Trapattonit az ideg-összeroppanástól.
Maradt tizenöt perc, s két olyan csapat, amelyiknek ugyanaz volt a célja, de azt más-más módon érhették csak el. Az olaszoknak tíz emberrel az idővel is meg kellett küzdeni, s jobb híján a tizenegyesekben bízni, míg a koreaiak tudták, ez az ő negyedórájuk lehet. Lett is, mert a vége előtt három perccel An – hogy vajon miként ugorhatott magasabbra az ötösön a nála jóval hosszabbra nőtt Maldininál, az is örök rejtély marad… – a bal sarokba fejelt, megőrjítve ezzel az amúgy sem hűvösen szurkoló honfitársait.
Olaszország kiesett, Dél-Korea negyeddöntős. Az más kérdés, hogy miként számol el ezzel a ténynyel – meg a lelkiismeretével – egy ecuadori állampolgár, bizonyos Byron Moreno, akinek ezen a keddi napon az lett volna a feladata, hogy levezesse a rábízott labdarúgó-mérkőzést.
Le, és nem el…
Az európai futball becsületét a török válogatott mentette meg ezen a napon. Futballtudással, profikhoz illő játékkal győzték le a meccset végigrohanó, de elképzelés nélkül futballozó japán válogatottat.
Öröm és bánat. Senol Günes, a török válogatott szövetségi kapitánya: „A török emberek szeretik a feszült hangulatot, ezt most játékosaim is bebizonyították… A játékosaimat nem zavarta a japán szurkolók fanatikus buzdítása, csak a mérkőzéssel törődtek. A folytatásban mi képviseljük Japánt!”
Philippe Troussier, a japán válogatott szövetségi kapitánya: „Véget ért a nagy kalandunk. Büszke vagyok arra, hogy négy évig irányíthattam ezt a csapatot. Bravó, japán válogatott!”
Guus Hiddink, a dél-koreai válogatott szövetségi kapitánya: „Folytatódik az álom. Elégedett vagyok azzal a játékkal, amelyet az egyik futballnagyhatalom ellen mutattunk be.”
Giovanni Trapattoni, az olasz válogatott szövetségi kapitánya: „Egyre nehezebb mérkőzéseket játszottunk, így emelt fővel utazhatunk haza. Nem értem, Tottit miért állította ki a bíró, amikor őt szerelték szabálytalanul. Gattuso és Vieri révén mi is megszerezhettük volna az aranygólt.”

JEGYZŐKÖNYV
NYOLCADDÖNTŐ
JAPÁN–TÖRÖKORSZÁG 0-1 (0-1). Mijagi, 45 666 néző, vezette: Collina (olasz). JAPÁN: Narazaki – Macuda, Mijamoto, Nakata Kodzsi – Mjodzsin, Nakata Hidetosi, Toda, Inamoto (Icsikava, 46. – Morisima, 86.), Ono – Alex (Suzuki, 46.), Nisizava. TÖRÖKORSZÁG: Rüstü – Bülent Korkmaz, Fatih, Alpay, Hakan Ünsal – Bastürk (Ilhan, 90.), Tugay, Ergün, Ümit Davala (Nihat, 74.) – Hakan Sükür, Hasan Sas (Tayfur, 85.). Gólszerző: Ümit Davala (12.).
KOREAI KÖZTÁRSASÁG–OLASZORSZÁG 2-1 (0-1, 1-1, 1-1) – aranygóllal. Tedzsön (Dél-Korea), 38 588 néző, vezette: Moreno (ecuadori). DÉL-KOREA: Li Vun Dzse – Csoj Dzsin Csul, Hong Mjung Bo (Csa Dun, 83.), Kim Te Jung (Kvang Szun Hong, 62.) – Szong Csong Gug, Kim Nam Il (Li Csun Szo, 68.), Li Jung Pjo, Ju Szang Csul – Park Dzsi Szung, An Dzsung Kvan, Szol Ki Hjon. OLASZORSZÁG: Buffon – Panucci, Maldini, Iuliano, Coco – Zambrotta (Di Livio, 72.), C. Zanetti, Tommasi – Totti – Del Piero (Gattuso, 62.), Vieri. Gólszerző: Szol Ki Hjon (88.), An Dzsung Kvan (117.), illetve Vieri (18.). Kiállítva: Totti (103.).
GÓLLÖVŐLISTA. 5 gólos: Klose (német), Ronaldo (brazil). 4 gólos: Tomasson (dán), Rivaldo (brazil), Vieri (olasz). 3 gólos: Larsson (svéd), Keane (ír), Morientes (spanyol), Pauleta (portugál), P. B. Diop (szenegáli), Raúl (spanyol), Wilmots (belga).
KÖVETKEZIK. Negyeddöntő, péntek: Anglia–Brazília, Sizuoka, 8.30; Németország– Egyesült Államok, Ulszan, 13.30. Szombat: Spanyolország–Koreai Köztársaság, Kvangdzsu, 8.30; Szenegál–Törökország, Oszaka, 13.30.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.