Pauleta: esőben is mesteri hármas

A 17. labdarúgó-világbajnokságon hétfőn, a csoportmérkőzések második fordulójának zárónapján a D csoportban két mérkőzés volt. Teguban Dél-Korea és az Egyesült Államok válogatottja mérkőzött meg, magas színvonalú találkozón született meg az 1-1-es végeredmény. A másik meccsen a magára találó portugál válogatott Pauleta mesteri hármasával 4-0-ra nyert a búcsúzni kényszerülő Lengyelország ellen. A H csoportban Belgium és Tunézia lépett pályára Oitában, közepes színvonalú találkozón lett 1-1 a vége.

Róth Ferenc
2002. 06. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

A lassan megszokottá váló ázsiai futballőrület hétfőn délután Dél-Koreába, Teguba tevődött át. Szegény jokohamaiak, éppen csak véget ért náluk a japán válogatott meccse utáni téboly, a szomszédban máris kezdődött az újabb.
Teguban, ahol néhány évtizede jószerivel még azt sem tudták, mire való az a bőrből készült gömb, most mindenki „a” meccsre volt kíváncsi. A boldogok, a bebocsátást nyerők száma azonban csak 60 778 lehetett, a többiek jobb híján rátapadtak a televízióra.
Jól tették, mert – köszönhetően a stadionban őrjöngő honfitársaik biztosította hangulatnak is – olyan kilencven percet élvezhettek végig, amelyről valóban csak felsőfokban lehet beszélni.
Készült az egész ország. Elővigyázatosságból több száz rohamrendőr vette körül Szöulban az amerikai nagykövetséget, mert bár a két ország között – látva sok más pontját a világnak – viszonylag kiegyensúlyozott a kapcsolat, mégis bármi megtörténhet. Szerencsére győzött a józan ész, a fővárosiakat (is) inkább a mérkőzés érdekelte.
A stadion vörösbe öltözött népe – ötmillió trikót adtak el a vb előtt – először akkor kiáltott gólt, amikor Szol kihagyta az első nagy helyzetet. Bő negyed órával később azonban már a másik tábor kiálthatta ugyanezt. A különbség az volt, hogy az amerikaiak valóban a meccs első találatát ünnepelhették. O’Brien adta a labdát Mathishoz, aki 13 méterről lőtt a bal alsó sarokba, csöndre intve ezzel Dél-Koreát. Az amerikaiak „európai focija” ezután is folytatódott, de csak a helyzetekig jutottak. A koreaiak természetesen nem adták fel, egyik helyzetet teremtették a másik után a kopasz Friedel kapuja előtt. A baj éppen az volt, hogy ő állt a kapuban. A szigorú tekintetű ember ugyanis hihetetlen dolgokat produkált ezen a napon. Kézzel, de elsősorban lábbal. Háromszor hárított így gólnak látszó lövést, sőt a 40. percben egy büntetőt is (azt kézzel…).
Hiddink mester gondredőkkel a homlokán, Arena viszont diadalittasan vonulhatott az öltözőbe a fiaival, hogy kiokosítsa őket a második félidőre. Ez az agyonünnepelt holland koreainak sikerült jobban, mert a 78. percben – miután már annyi helyzet maradt ki Friedel kapuja előtt, amennyivel, ha belövik, akár világbajnokságot lehetne nyerni – jött az időközben becserélt An, s a válláról a bal alsóba pörgött a labda. Ez még az amerikai kapus hosszú villámlábainak is sok volt… A koreai gólöröm furcsa, de talán magyarázható volt. An gyorskorcsolyázó mozdulatokat tett, jelezve ezzel, hogy a téli olimpián egy aranyérem rossz helyre került. Dél-koreai nyakból amerikaiba. A (sport)politika csak ennyiben szólt bele a mérkőzésbe.
A „korcsolyás tüntetés” után hátralévő tizen-egynéhány percben már Beethoven Örömódáját énekelte a közönség, jelezve, hogy elégedett hősei eredményével. Akkor akadt csak a hang a torkokon, amikor az utolsó percben Cso kihagyta azt a helyzetet, amely után az Örömódát őrjöngés válthatta volna fel. A helyzet kimaradt, az 1-1 nem változott, így aztán semmi nem dőlt el véglegesen. Az viszont igen, hogy az ázsiaiaknak egy pontra szükségük van még a portugálok elleni meccsen.
Azon portugálok ellen, akik hétfőn a lengyelek elleni mérkőzés második félidejében már azt nyújtották, amit várnak tőlük otthon. A Csönzsuban rendezett találkozó egyik szereplője az eső volt, amelytől alig-alig lehetett látni a pályán az igazi főszereplőket.
Úgy látszik azonban, Pauleta és a monszun jó barátok. A Franciaországban játszó csatár ebben az ítéletidőben is lőtt három olyan gólt, amilyenről más pályákon csak álmodhatnak a szurkolók. A képlet mindhárom esetben egyértelmű volt: pontosan megkapott átadás, mintaszerű labdalevétel, egy kis „hinta”, nehogy elbízza magát a hátvéd, aztán a védhetetlenül a hálóba lőtt Fevernova. S mondja valaki, hogy nem egyszerű játék a futball. Csak gyorsnak, szemfülesnek, célratörőnek kell lenni hozzá, meg gyakorolni sok-sok éven át…
A H csoport meccse felejthető volt. Belgium nem bírt a lendületesen futballozó Tunéziával, kiemelve, hogy az európai csapatról a legnagyobb jóindulattal sem mondható el, hogy jól áll a fogadóirodáknál. Olyannyira nem, hogy a H csoportból Japán és Oroszország továbblépése valószínűsíthető.

TÉVÉPROGRAM. Keddtől péntekig, az első szakasz 3. fordulójában az egyes csoportok mérkőzései azonos időben kezdődnek, így az m1 az egyik találkozót élőben, a másikat közvetlenül a lefújás után, felvételről közvetíti.
A tervezett közvetítések. Kedd: Dánia–Franciaország, élő, 8.30 óra; Szenegál–Uruguay, felvételről. Kamerun–Németország, élő, 13.30; Szaúd-Arábia–Írország, Jokohama, felvételről.
Szerda: Svédország–Argentína, élő, 8.30; Nigéria–Anglia, felvételről. Dél-afrikai Köztársaság–Spanyolország, élő, 13.30; Szlovénia–Paraguay, felvételről.
Csütörtök: Costa Rica–Brazília, élő, 8.30; Törökország–Kína, felvételről. Mexikó–Olaszország, élő, 13.30; Ecuador–Horvátország, felvételről.
Péntek: Belgium–Oroszország, élő, 8.30; Japán–Tunézia, felvételről. Portugália–Koreai Köztársaság, élő, 13.30; Lengyelország– Egyesült Államok, felvételről. (MTI)

Öröm és bánat. Guus Hiddink, a dél-koreai válogatott szövetségi kapitánya: „Akár 3-1-re vagy 4-1-re is győzhettünk volna, hiszen rengeteg helyzetet dolgoztunk ki. Csalódott vagyok, de dicséret illeti a játékosokat, mert támadó szellemben futballoztak.”
Bruce Arena, az amerikai csapat szövetségi kapitánya: „Egyértelmű, hogy Friedel kapus volt a meccs legjobbja. A házigazdákat hatvanezer néző hajtotta, nem volt könnyű így játszani. Elégedett vagyok a döntetlennel.”
Robert Waseige, a belga válogatott szövetségi kapitánya: „A tunéziaiak gyorsak és labdabiztosak voltak. Azt gondoltuk, hogy könynyű kilencven perc vár ránk, de csalódnunk kellett.”
Ammar Szuajah, a tunéziai válogatott szövetségi kapitánya: „Elégedett vagyok az eredménnyel, bár jobban is végezhettünk volna. A játékosaim nagyszerűen küzdöttek, egységes csapatot alkottak annak ellenére, hogy a világbajnokság előtt csupán egy hónapjuk volt az összeszokásra.”
Antonio Oliveira, a portugál válogatott szövetségi kapitánya: „Megérdemelten győztünk. Az Egyesült Államok elleni mérkőzéshez képest sokkal jobb volt a csapatszellem. Még nyitott a továbbjutás, a lényeg, hogy ma megszereztük a három pontot.”
Jerzy Engel, a lengyel csapat szövetségi kapitánya: „Három támadót küldtem pályára, ha mi szereztük volna az első gólt, akkor óriási lelki fölénybe kerültünk volna, sajnos fordítva történt. Gyengék voltunk ahhoz, hogy továbbjussunk.”

JEGYZŐKÖNYV
D csoport, 2. forduló: KOREAI KÖZTÁRSASÁG–EGYESÜLT ÁLLAMOK 1-1 (0-1) Tegu, 60 778 néző, vezette: Meier (svájci). KOREAI KÖZTÁRSASÁG: Li Von Dzse – Csoj Dzsin Csul, Hong Mjun Bo, Kim Te Jung – Szong Csong Gug, Kim Nam Il, Ju Szang Csul (Csoj Jong Szo, 70.), Li Eul Jong – Park Dzsi Szung (Li Csun Szo, 38.), Hvang Szun Hong (An Dzsung Hvan, 56.), Szeol Ki Hjeon. EGYESÜLT ÁLLAMOK: Friedel – Sanneh, Agoos, Pope, Hejduk – Donovan, Reyna, O’Brien, Beasley (Lewis, 74.) – Mathis (Wolff, 83.), McBride. Gólszerzők: An Dzsung Hvan (78.), illetve Mathis (24.).
PORTUGÁLIA–LENGYELORSZÁG 4-0 (1-0) Csönzsu, 31 ezer néző, vezette: Dallas (skót). PORTUGÁLIA: Vítor Baia – Frechaut (Beto, 64.), Jorge Costa, F. Couto, Rui Jorge – Petit, Bento – S. Conceicao (Capucho, 69.), Joao Pinto (Rui Costa, 60.), Figo – Pauleta. LENGYELORSZÁG: Dudek – Hajto, Waldoch, Mi. Zewlakow (Rzasa, 71.) – Krzynówek, Kaluzny (A. Bak, 16.), Swierczewski, Kozminski – Olisadebe, Zurawski (Ma. Zewlakow, 56.), Kryszalowicz. Gólszerzők: Pauleta (14., 65., 77.), Rui Costa (89.)
A CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Dél-Korea 4 pont (3-1), 2. Egyesült Államok 4 (4-3), 3. Portugália 3, 4. Lengyelország 0.
H csoport, 2. forduló: BELGIUM–TUNÉZIA 1-1 (1-1) Oita, 39 700 néző, vezette: Shield (ausztrál). BELGIUM: De Vlieger – Van Buyten, de Boeck, Deflandre, Van der Heyden – Verheyen (Sonck, 46.), Simons (Mpenza, 73.), Vanderhaeghe, Goor – Strupar (Vermant, 46.), Wilmots. TUNÉZIA: Bumnidzsel – Badra, Trabelszi, Buzaján, Dzsaidi – Gabszi (Szellimi, 66.), Buazizi, Ben Asur, Godbán – Melki (Beja, 89.), Dzsaziri (Zituni, 78.). Gólszerzők: Wilmots (13.), illetve Buzaján (17.).
A CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Japán 4 pont, 2. Oroszország 3, 3. Belgium 2, 4. Tunézia 1.

A MAI PROGRAM
A csoport: Dánia–Franciaország (8.30, Incsön, vezeti: Melo Pereira – portugál); Szenegál–Uruguay (8.30, Szuvon, v.: Wegereef – holland). E csoport: Kamerun–Németország (13.30, Sizuoka, v.: Lopez Nieto – spanyol); Szaúd-Arábia–Írország (13.30, Jokohama, v.: Ndoye – szenegáli).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.