- LABDARÚGÁS -
A lassan megszokottá váló ázsiai futballőrület hétfőn délután Dél-Koreába, Teguba tevődött át. Szegény jokohamaiak, éppen csak véget ért náluk a japán válogatott meccse utáni téboly, a szomszédban máris kezdődött az újabb.
Teguban, ahol néhány évtizede jószerivel még azt sem tudták, mire való az a bőrből készült gömb, most mindenki „a” meccsre volt kíváncsi. A boldogok, a bebocsátást nyerők száma azonban csak 60 778 lehetett, a többiek jobb híján rátapadtak a televízióra.
Jól tették, mert – köszönhetően a stadionban őrjöngő honfitársaik biztosította hangulatnak is – olyan kilencven percet élvezhettek végig, amelyről valóban csak felsőfokban lehet beszélni.
Készült az egész ország. Elővigyázatosságból több száz rohamrendőr vette körül Szöulban az amerikai nagykövetséget, mert bár a két ország között – látva sok más pontját a világnak – viszonylag kiegyensúlyozott a kapcsolat, mégis bármi megtörténhet. Szerencsére győzött a józan ész, a fővárosiakat (is) inkább a mérkőzés érdekelte.
A stadion vörösbe öltözött népe – ötmillió trikót adtak el a vb előtt – először akkor kiáltott gólt, amikor Szol kihagyta az első nagy helyzetet. Bő negyed órával később azonban már a másik tábor kiálthatta ugyanezt. A különbség az volt, hogy az amerikaiak valóban a meccs első találatát ünnepelhették. O’Brien adta a labdát Mathishoz, aki 13 méterről lőtt a bal alsó sarokba, csöndre intve ezzel Dél-Koreát. Az amerikaiak „európai focija” ezután is folytatódott, de csak a helyzetekig jutottak. A koreaiak természetesen nem adták fel, egyik helyzetet teremtették a másik után a kopasz Friedel kapuja előtt. A baj éppen az volt, hogy ő állt a kapuban. A szigorú tekintetű ember ugyanis hihetetlen dolgokat produkált ezen a napon. Kézzel, de elsősorban lábbal. Háromszor hárított így gólnak látszó lövést, sőt a 40. percben egy büntetőt is (azt kézzel…).
Hiddink mester gondredőkkel a homlokán, Arena viszont diadalittasan vonulhatott az öltözőbe a fiaival, hogy kiokosítsa őket a második félidőre. Ez az agyonünnepelt holland koreainak sikerült jobban, mert a 78. percben – miután már annyi helyzet maradt ki Friedel kapuja előtt, amennyivel, ha belövik, akár világbajnokságot lehetne nyerni – jött az időközben becserélt An, s a válláról a bal alsóba pörgött a labda. Ez még az amerikai kapus hosszú villámlábainak is sok volt… A koreai gólöröm furcsa, de talán magyarázható volt. An gyorskorcsolyázó mozdulatokat tett, jelezve ezzel, hogy a téli olimpián egy aranyérem rossz helyre került. Dél-koreai nyakból amerikaiba. A (sport)politika csak ennyiben szólt bele a mérkőzésbe.
A „korcsolyás tüntetés” után hátralévő tizen-egynéhány percben már Beethoven Örömódáját énekelte a közönség, jelezve, hogy elégedett hősei eredményével. Akkor akadt csak a hang a torkokon, amikor az utolsó percben Cso kihagyta azt a helyzetet, amely után az Örömódát őrjöngés válthatta volna fel. A helyzet kimaradt, az 1-1 nem változott, így aztán semmi nem dőlt el véglegesen. Az viszont igen, hogy az ázsiaiaknak egy pontra szükségük van még a portugálok elleni meccsen.
Azon portugálok ellen, akik hétfőn a lengyelek elleni mérkőzés második félidejében már azt nyújtották, amit várnak tőlük otthon. A Csönzsuban rendezett találkozó egyik szereplője az eső volt, amelytől alig-alig lehetett látni a pályán az igazi főszereplőket.
Úgy látszik azonban, Pauleta és a monszun jó barátok. A Franciaországban játszó csatár ebben az ítéletidőben is lőtt három olyan gólt, amilyenről más pályákon csak álmodhatnak a szurkolók. A képlet mindhárom esetben egyértelmű volt: pontosan megkapott átadás, mintaszerű labdalevétel, egy kis „hinta”, nehogy elbízza magát a hátvéd, aztán a védhetetlenül a hálóba lőtt Fevernova. S mondja valaki, hogy nem egyszerű játék a futball. Csak gyorsnak, szemfülesnek, célratörőnek kell lenni hozzá, meg gyakorolni sok-sok éven át…
A H csoport meccse felejthető volt. Belgium nem bírt a lendületesen futballozó Tunéziával, kiemelve, hogy az európai csapatról a legnagyobb jóindulattal sem mondható el, hogy jól áll a fogadóirodáknál. Olyannyira nem, hogy a H csoportból Japán és Oroszország továbblépése valószínűsíthető.
TÉVÉPROGRAM. Keddtől péntekig, az első szakasz 3. fordulójában az egyes csoportok mérkőzései azonos időben kezdődnek, így az m1 az egyik találkozót élőben, a másikat közvetlenül a lefújás után, felvételről közvetíti.
A tervezett közvetítések. Kedd: Dánia–Franciaország, élő, 8.30 óra; Szenegál–Uruguay, felvételről. Kamerun–Németország, élő, 13.30; Szaúd-Arábia–Írország, Jokohama, felvételről.
Szerda: Svédország–Argentína, élő, 8.30; Nigéria–Anglia, felvételről. Dél-afrikai Köztársaság–Spanyolország, élő, 13.30; Szlovénia–Paraguay, felvételről.
Csütörtök: Costa Rica–Brazília, élő, 8.30; Törökország–Kína, felvételről. Mexikó–Olaszország, élő, 13.30; Ecuador–Horvátország, felvételről.
Péntek: Belgium–Oroszország, élő, 8.30; Japán–Tunézia, felvételről. Portugália–Koreai Köztársaság, élő, 13.30; Lengyelország– Egyesült Államok, felvételről. (MTI)
Öröm és bánat. Guus Hiddink, a dél-koreai válogatott szövetségi kapitánya: „Akár 3-1-re vagy 4-1-re is győzhettünk volna, hiszen rengeteg helyzetet dolgoztunk ki. Csalódott vagyok, de dicséret illeti a játékosokat, mert támadó szellemben futballoztak.”
Bruce Arena, az amerikai csapat szövetségi kapitánya: „Egyértelmű, hogy Friedel kapus volt a meccs legjobbja. A házigazdákat hatvanezer néző hajtotta, nem volt könnyű így játszani. Elégedett vagyok a döntetlennel.”
Robert Waseige, a belga válogatott szövetségi kapitánya: „A tunéziaiak gyorsak és labdabiztosak voltak. Azt gondoltuk, hogy könynyű kilencven perc vár ránk, de csalódnunk kellett.”
Ammar Szuajah, a tunéziai válogatott szövetségi kapitánya: „Elégedett vagyok az eredménnyel, bár jobban is végezhettünk volna. A játékosaim nagyszerűen küzdöttek, egységes csapatot alkottak annak ellenére, hogy a világbajnokság előtt csupán egy hónapjuk volt az összeszokásra.”
Antonio Oliveira, a portugál válogatott szövetségi kapitánya: „Megérdemelten győztünk. Az Egyesült Államok elleni mérkőzéshez képest sokkal jobb volt a csapatszellem. Még nyitott a továbbjutás, a lényeg, hogy ma megszereztük a három pontot.”
Jerzy Engel, a lengyel csapat szövetségi kapitánya: „Három támadót küldtem pályára, ha mi szereztük volna az első gólt, akkor óriási lelki fölénybe kerültünk volna, sajnos fordítva történt. Gyengék voltunk ahhoz, hogy továbbjussunk.”
JEGYZŐKÖNYV
D csoport, 2. forduló: KOREAI KÖZTÁRSASÁG–EGYESÜLT ÁLLAMOK 1-1 (0-1) Tegu, 60 778 néző, vezette: Meier (svájci). KOREAI KÖZTÁRSASÁG: Li Von Dzse – Csoj Dzsin Csul, Hong Mjun Bo, Kim Te Jung – Szong Csong Gug, Kim Nam Il, Ju Szang Csul (Csoj Jong Szo, 70.), Li Eul Jong – Park Dzsi Szung (Li Csun Szo, 38.), Hvang Szun Hong (An Dzsung Hvan, 56.), Szeol Ki Hjeon. EGYESÜLT ÁLLAMOK: Friedel – Sanneh, Agoos, Pope, Hejduk – Donovan, Reyna, O’Brien, Beasley (Lewis, 74.) – Mathis (Wolff, 83.), McBride. Gólszerzők: An Dzsung Hvan (78.), illetve Mathis (24.).
PORTUGÁLIA–LENGYELORSZÁG 4-0 (1-0) Csönzsu, 31 ezer néző, vezette: Dallas (skót). PORTUGÁLIA: Vítor Baia – Frechaut (Beto, 64.), Jorge Costa, F. Couto, Rui Jorge – Petit, Bento – S. Conceicao (Capucho, 69.), Joao Pinto (Rui Costa, 60.), Figo – Pauleta. LENGYELORSZÁG: Dudek – Hajto, Waldoch, Mi. Zewlakow (Rzasa, 71.) – Krzynówek, Kaluzny (A. Bak, 16.), Swierczewski, Kozminski – Olisadebe, Zurawski (Ma. Zewlakow, 56.), Kryszalowicz. Gólszerzők: Pauleta (14., 65., 77.), Rui Costa (89.)
A CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Dél-Korea 4 pont (3-1), 2. Egyesült Államok 4 (4-3), 3. Portugália 3, 4. Lengyelország 0.
H csoport, 2. forduló: BELGIUM–TUNÉZIA 1-1 (1-1) Oita, 39 700 néző, vezette: Shield (ausztrál). BELGIUM: De Vlieger – Van Buyten, de Boeck, Deflandre, Van der Heyden – Verheyen (Sonck, 46.), Simons (Mpenza, 73.), Vanderhaeghe, Goor – Strupar (Vermant, 46.), Wilmots. TUNÉZIA: Bumnidzsel – Badra, Trabelszi, Buzaján, Dzsaidi – Gabszi (Szellimi, 66.), Buazizi, Ben Asur, Godbán – Melki (Beja, 89.), Dzsaziri (Zituni, 78.). Gólszerzők: Wilmots (13.), illetve Buzaján (17.).
A CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Japán 4 pont, 2. Oroszország 3, 3. Belgium 2, 4. Tunézia 1.
A MAI PROGRAM
A csoport: Dánia–Franciaország (8.30, Incsön, vezeti: Melo Pereira – portugál); Szenegál–Uruguay (8.30, Szuvon, v.: Wegereef – holland). E csoport: Kamerun–Németország (13.30, Sizuoka, v.: Lopez Nieto – spanyol); Szaúd-Arábia–Írország (13.30, Jokohama, v.: Ndoye – szenegáli).
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
