Rüstü és az olasz liga

Az eddigi vb-ken ritkán fordult elő, hogy egy brazil győzelem után ne valamelyik dél-amerikai parádéjától legyen hangos a világsajtó. Hétfőn, a törökök elleni debütálás alkalmával sem sokan gondolták, hogy más lehet a meccs hőse, mint Ronaldo, Rivaldo vagy Roberto Carlos. Mindhármukat felülmúlta azonban a török kapus, Recber Rüstü.

Szabó Tamás
2002. 06. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

Rüstü tökéletesen látta el a dolgát. Már az első félidőben korlátlan úr volt a kapuja előtt, Juninhóéknak csak a hitetlenkedés jutott a parádéi láttán. (Nem mellesleg, a török kapus immár egy éve nem kapott gólt az első félidőben.) A szünet után előbb Ronaldo, majd a koreai játékvezetőnek köszönhetően Rivaldo 11-esből ugyan megadásra késztette, de csapata egyik legjobbja volt.
Rüstü szereti a kihívásokat, pályafutása kezdetén is azonnal kemény feladat elé állították. Huszonegy éves korában az Antalyasporból szerződtette a Fenerbahce, ahol akkoriban az ország egyik legelismertebb kapusa, Engin Ipekoglu védett. Rüstü és veterán riválisa között 12 év volt a különbség, így az elején még felváltva védtek. A fiatal kapus kivárta a sorát, és miután Engin visszavonult, előbb a Fenerben, majd a válogatottban is átvette a helyét. Rüstü a címeres mezt stílszerűen Engintől vette át 1994 októberében, az Izland elleni Eb-selejtező 87. percében csereként lépett az „öreg” helyére. Attól fogva ő lett a félholdas együttes első számú kapusa, az 1996-os angliai Európa-bajnokságon rendre Rüstü nevével kezdődött a török válogatott összeállítása. A kontinensviadal azonban nem sok sikert hozott neki, hiszen mindhárom alkalommal vesztesként hagyta el a játékteret. Néhány hónap múlva kárpótolhatta magát, ráadásul a rossz emlékű Angliában. A Fenerbahce Bajnokok Ligája mérkőzésre utazott a Manchester Unitedhez, és óriási meglepetésre 1-0-ra győzött. Rüstü valósággal megbabonázta az ellenfelet, a siker duplán értékes volt, tudniillik korábban még soha nem nyert török klub Angliában kupameccset.
A válogatott közben elbukta a vb-selejtezőket, így nem lehetett ott a franciaországi világbajnokságon. 1999-ben az MTK is megismerkedhetett Rüstüvel, és Kenesei Krisztiánék alaposan meglepték őt Isztambulban. A kék-fehérek 2-0-ra nyertek, mire a török sajtó alaposan kifakadt Rüstü teljesítménye láttán, a kapus nyakába varrta a váratlan vereséget. Ez a kudarc nem törte ketté pályafutását, ő védett a 2000-es Eb-n, ahol a törökök a negyeddöntőig meneteltek, és rendre ő állt a vb-selejtezők alkalmával is a válogatott kapujában. Rüstü az idei esztendőben ünnepelte 29. születésnapját, és nem akármilyen ajándékot kapott: tavasszal a Manchester United és az Aston Villa is bejelentkezett érte. A Fenerbahce vezetői viszont egyelőre hallani sem akarnak arról, hogy távozzon, de maga is úgy tervezi, hogy kitölti a 2003-ig szóló szerződését.
– A Fenerbahce Törökország legnagyobb múltú klubja, itt lettem elismert kapus. Az illem úgy kívánja, hogy kitöltsem a szerződésem – tette hozzá a kapus.
A Manchesteren és az Aston Villán kívül persze mások is kiszemelték már Rüstüt, és a világbajnokság után nyilván emelkedik a kérők száma. Arra, hogy szíve szerint hova igazolna, érdekes választ adott.
– A csapat fontosabb, s nem az, melyik bajnokságban szerepel. Máskülönben miért hagynám ott a Fenert? Ha választanom kell, akkor legszívesebben Spanyolországban, Franciaországban vagy Angliában védenék. Az olasz bajnokságot nem szeretem, unalmasnak tartom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.