Becsületet mentő nők

2002. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soha rosszabb világbajnoki szereplést, mondhatnánk a vívók lisszaboni teljesítményét értékelve, hiszen az utolsó nap előtt egy-egy arany- és ezüstéremmel, továbbá két bronzéremmel állt a csapat. Ezzel a teljesítménnyel Szabó Bence szövetségi kapitány előzetesen nagyon is elégedett lett volna, ám a tegnap befejeződött viadalon is ellentmondásosan szerepeltek legjobbjaink. Meglepő, de a férfiak messze elmaradtak a nők mögött, egyetlen érmet sem tudtak nyerni s ezen a szomorú helyzeten az utolsó napon az Európa-bajnok férfi párbajtőrcsapat sem tudott változtatni. Tegnap Kovács Ivánék a 16 között 45:41-re kikaptak a dél-koreaiaktól, s végül a 9. helyen végeztek.
Ezzel szemben a női szakágak feltűnően jól szerepeltek s ez akkor is igaz, ha valamennyi fegyvernemnél maradt hiányérzet. Mert kissé csalódottak lehettünk a női párbajtőrözők egyéni teljesítményét látva, amikor egyikük sem tudott a legjobb nyolc közé kerülni, ám legalább csapatban aranyéremmel javítottak. A női kardozók csapatban nyert ezüstérme sem szerzett felhőtlen boldogságot, hiszen a döntőben 30:14-es vezetést követően egyszerűen nem illik veszíteni.
A legeredményesebbek a női tőrözők voltak, egyéniben és csapatban egyaránt kiemelkedően vívtak, csakhogy náluk is volt „de”.
Az elődöntőig eljutó Mohamed Aida és Knapek Edina éppen a finálé kapujában torpant meg, s hiába bíztunk benne, hogy legalább egyikük az aranyéremért csatázhat, mindez csupán álom maradt, mert a kétfrontos magyar–orosz párviadalban elsöprő győzelmet aratott az ellenfél. Mindez annál is fájóbb, mert a női tőrözőknél utoljára 1974-ben Bóbis Ildikó nyert világbajnoki címet, Mohamednek pedig 1993 után másodszor adatott meg a lehetőség. Tíz éve újoncként meglepetésre lett ezüstérmes.
A tegnapi csapatversenyen jól kezdett együttesünk. Az első fordulóban a japánok ellen biztosan győztek 45:37-re, bár meglepő módon a távol-keleti tőrözőkkel éppen az egyéniben bronzérmes Knapeknak adódtak gondjai. A parádésan vívó Varga azonban nyolccal több találatot adott, mint amennyit kapott, s ez biztossá tette a sikert.
Knapek aztán a németek elleni negyeddöntőn javított. Az utolsó asszóban nyolc másodperccel a vége előtt még Bau vezetett ellene 36:34-re, ám két villámgyors találattal a Honvéd vívója kiegyenlített, majd a hosszabbításban megszerezte a győztes tust. Az elődöntőben azonban már esélye sem volt az együttesnek. Akárcsak egyéniben, ismét az oroszok következtek, s velük szemben Lisszabonban nem volt ellenszer, a 45:36-os vereség után a bronzéremért a románok ellen kellett pástra lépniük a lányoknak.
Sajnos, csapatunk „leesett” a dobogóról, mert nyolc asszó után hiába vezetett 32:26-ra a románok ellen, sőt az utolsóként pástra lépő Knapek még növelte is az előnyt (36:28), Carlescu Badea azonban egyenlített, majd a ráadásban a győztes találatot is ő adta.
Franciaország 45:34-re nyert Oroszország ellen a férfi párbajtőrözők döntőjében, a női tőr fináléjában pedig az orosz csapat 45:41-re legyőzte a lengyel együttest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.