Soha rosszabb világbajnoki szereplést, mondhatnánk a vívók lisszaboni teljesítményét értékelve, hiszen az utolsó nap előtt egy-egy arany- és ezüstéremmel, továbbá két bronzéremmel állt a csapat. Ezzel a teljesítménnyel Szabó Bence szövetségi kapitány előzetesen nagyon is elégedett lett volna, ám a tegnap befejeződött viadalon is ellentmondásosan szerepeltek legjobbjaink. Meglepő, de a férfiak messze elmaradtak a nők mögött, egyetlen érmet sem tudtak nyerni s ezen a szomorú helyzeten az utolsó napon az Európa-bajnok férfi párbajtőrcsapat sem tudott változtatni. Tegnap Kovács Ivánék a 16 között 45:41-re kikaptak a dél-koreaiaktól, s végül a 9. helyen végeztek.
Ezzel szemben a női szakágak feltűnően jól szerepeltek s ez akkor is igaz, ha valamennyi fegyvernemnél maradt hiányérzet. Mert kissé csalódottak lehettünk a női párbajtőrözők egyéni teljesítményét látva, amikor egyikük sem tudott a legjobb nyolc közé kerülni, ám legalább csapatban aranyéremmel javítottak. A női kardozók csapatban nyert ezüstérme sem szerzett felhőtlen boldogságot, hiszen a döntőben 30:14-es vezetést követően egyszerűen nem illik veszíteni.
A legeredményesebbek a női tőrözők voltak, egyéniben és csapatban egyaránt kiemelkedően vívtak, csakhogy náluk is volt „de”.
Az elődöntőig eljutó Mohamed Aida és Knapek Edina éppen a finálé kapujában torpant meg, s hiába bíztunk benne, hogy legalább egyikük az aranyéremért csatázhat, mindez csupán álom maradt, mert a kétfrontos magyar–orosz párviadalban elsöprő győzelmet aratott az ellenfél. Mindez annál is fájóbb, mert a női tőrözőknél utoljára 1974-ben Bóbis Ildikó nyert világbajnoki címet, Mohamednek pedig 1993 után másodszor adatott meg a lehetőség. Tíz éve újoncként meglepetésre lett ezüstérmes.
A tegnapi csapatversenyen jól kezdett együttesünk. Az első fordulóban a japánok ellen biztosan győztek 45:37-re, bár meglepő módon a távol-keleti tőrözőkkel éppen az egyéniben bronzérmes Knapeknak adódtak gondjai. A parádésan vívó Varga azonban nyolccal több találatot adott, mint amennyit kapott, s ez biztossá tette a sikert.
Knapek aztán a németek elleni negyeddöntőn javított. Az utolsó asszóban nyolc másodperccel a vége előtt még Bau vezetett ellene 36:34-re, ám két villámgyors találattal a Honvéd vívója kiegyenlített, majd a hosszabbításban megszerezte a győztes tust. Az elődöntőben azonban már esélye sem volt az együttesnek. Akárcsak egyéniben, ismét az oroszok következtek, s velük szemben Lisszabonban nem volt ellenszer, a 45:36-os vereség után a bronzéremért a románok ellen kellett pástra lépniük a lányoknak.
Sajnos, csapatunk „leesett” a dobogóról, mert nyolc asszó után hiába vezetett 32:26-ra a románok ellen, sőt az utolsóként pástra lépő Knapek még növelte is az előnyt (36:28), Carlescu Badea azonban egyenlített, majd a ráadásban a győztes találatot is ő adta.
Franciaország 45:34-re nyert Oroszország ellen a férfi párbajtőrözők döntőjében, a női tőr fináléjában pedig az orosz csapat 45:41-re legyőzte a lengyel együttest.
Torgyán József babérjaira tör a Tisza Párt elnöke
