Tíz éve volt a tatamicsoda

Néhány napja múlt tíz esztendeje, hogy befejeződtek a barcelonai olimpián a cselgáncsozók küzdelmei. Véget ért a Blaugrana-csarnokban az a verseny, amely soha nem látott magyar sikert hozott. Olyant, amely során és után a japán újságírók a magyar kollégáikat keresték meg információkért, ugyan, áruljuk már el nekik a magyar tatamicsoda titkát. Nem tudtunk eget rengető dolgokról beszélni nekik, legfeljebb azt mondhattuk el, hogy összeállt egy kiváló, tehetséges, szorgalmas, maga elé a lehető legnagyobb célt kitűző csapat.

Róth Ferenc
2002. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-CSELGÁNCS-
Az eredményekre, a sikerekre még ma is örömmel emlékezhetünk vissza. Kovács Antal aranyérmére, Hajtós Bertalan és Csák József ezüstjére, Csősz Imre harmadik helyezésére.
Négy versenynap után – egészen pontosan Hajtós Bertalan súlycsoportjának a mérkőzései előtt – a japánok előtt álltunk a pontversenyben, annak köszönhetően, hogy az ázsiaiak addig még nem szereztek aranyat, nekünk pedig már zsebben volt egy, Kovács Anti jóvoltából. Ekkora csúfságot nem élt még át a japán dzsúdó. Azt, hogy a szinte ismeretlen magyarok – akik pontosan a japán mesterektől kezdték el megtanulni, hogy mit is kell csinálni a tatamin – elébb állnak a pontversenyben, mint ők.
Ezek után – bár tíz esztendeje nem fogtuk fel ezt ilyen nyugodtan – nem volt mit csodálkozni azon, hogy Bercivel „elveszejtették” a japán versenyző ellen vívott olimpiai döntőt, bár írhatnánk azt is, hogy elcsalták, ellopták tőle az aranyat.
A barcelonai hősökből aktív versenyzőként mára csupán egyetlen maradt. Kovács Antal, aki nem sokkal a májusban betöltött harmincadik születésnapja után is készül még a nagy versenyekre. A jövő évi kvalifikációkra, az Eb-re, s persze a legfontosabbra, a 2004-es athéni játékokra. A többiek? Köszönik, jól vannak, de nekik elég volt. Csősz Imre csak akkor megy tatamira, amikor már igazán hiányzik neki a dzsúdó. Csák József az UTE-ban edzősködik, Hajtós Bertalan saját cselgáncsiskolát nyitott, ott próbálja felnevelni a „kis Berciket.”
Ha ezekről a csodálatos napokról írunk, nem szabad elfelejtenünk egy embert: a főnököt, a szövetségi kapitányt, Moravetz Ferencet. Az „Öreget”, aki sok-sok vita és unszolás után egy évvel Barcelona előtt vállalta el másodjára is a kapitányi megbízatását. Hogy mi történt a válogatottban – s persze a klubokban –, arról az olimpiai eredmények beszélnek a legékesebben. Arról már kevésbé büszkén lehet szólni, hogy a nagy-nagy siker után mindenki magáénak vindikálta a jogokat, mindenki részt kért a gratuláló kézfogásokból – és persze a pénzből. Lett is olyan szégyenteljes vita és veszekedés a siker „szétosztása” kapcsán, hogy annak törvényszerűen a sportág itta meg a levét. A cselgáncs, amelyről úgy beszélhettünk akkoriban, mint a legújabb magyar sikerágazatról. Egy év sem kellett ahhoz, hogy módszeresen tönkretegyék a saját közelmúltjukat. Mert bár egy évvel később szereztünk még egy aranyat (Kovács) és egy ezüstöt (Hajtós) a hamiltoni vb-n, utána törvényszerűen elérkezett a csönd. Az, amelyben már csak nosztalgiázhattunk a barcelonai napokról, ahelyett, hogy a sportág vezetése kihasználta volna az olimpiai siker adta lehetőséget és az államilag biztosított anyagi előnyöket.
Nem tette, így ma csak reménykedhetünk, hogy a következő években ismét lesz egy csapat. Egy csapat, amelyik újból olyan népszerűségre emeli a dzsúdót, mint tette ezt egy évtizede a Blaugrana-csarnokban az Öreg és a fiai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.