Haller és Pető újra világelső

Megvédte világbajnoki címét kétpárban Haller Ákos és Pető Tibor, akárcsak tavaly Luzernben, most Sevillában is a magyar kettős végzett az élen. Sikerük elsősorban annak köszönhető, hogy a döntőben meg tudták valósítani azt a taktikát, amelyet elterveztek, s hogy előzetes elképzeléseik megalapozottak voltak, bizonyítja: egy pillanatig sem okozott gondot nekik, hogy csak a hajrában, az utolsó ötszáz méteren álltak az élre.

Malonyai Péter
2002. 09. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Evezés -

Sok jót nem ígértek az előzmények a magyar kettősnek, hiszen hiába lettek elsők az előfutamban, nem voltak elégedettek az evezésükkel. Aztán Pető Tibornak a dereka fájdult meg, majd a hajóval is gondok akadtak, az erős szél ledöntötte az állványról, így jó néhány tartozékot ki kellett rajta cserélni. A középdöntőben már nyugodtabb volt Haller Ákos és Pető Tibor, idegeskedni kezdtek viszont a kívülállók, hiszen az egység csak a harmadik helyen ért a célba. (Tavaly Luzernben az első helyen kerültek be a fináléba.) Az ausztrál és az angol hajó előzte meg a magyarokat, akik aztán szombaton, a lehető legjobbkor, a döntőben bizonyítottak.
Úgy indult a 2000 méteres futam, hogy a németek azonnal az élre álltak. Erre számítani lehetett, számítottak rá a magyar evezősök is, ahogy később elmondták, a németeknek nem volt más választásuk, hiszen nem igazán jók a hajrában. Pető és Haller féltávnál is még csak a harmadik helyen állt, s hasonló volt a helyzet az utolsó 500 métert megelőzően is, igaz, ekkor a magyarok már a második helyen eveztek. A hajrá aztán minden eldöntött, Pető és Haller növelte a csapásszámot, s végül több mint egy másodperces előnnyel megnyerte a versenyt. Győztes idejük igazán elismerésre méltó (6:05.74), hiszen mindössze egy másodperccel maradtak el a nem hivatalos világcsúcstól.
A magyar kettős hajója a célba érkezés után a vízbe borult, aminek azonban – mint a világbajnokok elmondták – nem a fáradtság volt az oka, ahogy Pető fogalmazott: „Így történt és kész…” Ami arra is utal, hogy nincs mindig értelme mélyebb okokat keresni az egyszerű történések mögött. Győzelmük után Haller és Pető azt is elmondták, hogy elsősorban az ausztrál, a cseh és az olasz párostól tartottak, így rájuk különösen figyeltek verseny közben, már amennyire figyelni lehet akkor, amikor az ember a világbajnoki címért küzd. Az a legtermészetesebb, hogy mindketten határtalanul boldogok voltak, hogy sikerült megvédeniük világbajnoki címüket, panaszkodni csak az időjárásra panaszkodtak, az erős széllel keményen meg kellett küzdeniük.
A magyarok vasárnap is érdekeltek voltak a döntőkben, a könnyű súlyú kormány nélküli ketteseknél Pető Mercédesz és Pető Tímea azzal a céllal szállt vízre, hogy érmet szerez, ám végül a negyedik helyen végeztek. Érthető mentségük lehet, hogy ők – ellentétben a Szegeden készülő Pető–Haller kettőssel – részesei voltak a dunavarsányi edzőtáborban történt szalmonellafertőzésnek, így csak az utolsó pillanatban dőlt el, hogy egyáltalán ott lehetnek Sevillában.
*
Evezős-világbajnokság, Sevilla. Férfiak, kétpár, világbajnok: Haller Ákos, Pető Tibor 6:05.74 perc, 2. Agostino Abbagnale, Franco Berra (Olaszország) 6:06.93, 3. Andre Willms, Andreas Hajek (Németország) 6:07.77. Nők, egypár, világbajnok: Rumjana Nejkova (Bulgária) 7:07.71 …12. Székely Viktória 7:36.34. Könnyű súlyú kormányos nélküli kettes, világbajnok: Naomi Ashcroft, Leonie Barron (Nagy-Britannia) 7:29.91 … 4. Pető Mercédesz, Pető Tímea 7:57.68

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.