Az ételmérgezés a lehető legrosszabbkor jött, a világbajnokságra utazás előtti napokban. Szerencse a balszerencsében, hogy a világbajnok Haller Ákos, Pető Tibor kétpárevezős hazai pályán, Szegeden fejezte be a vb-felkészülését, így ők egészségesek. Dr. Kokas Péter, a szövetség alelnöke a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy hétfőn meglátogatták a világbajnokságra készülő versenyzőket Dunavarsányban. Akkor még minden rendben volt, s úgy nézett ki, hogy a hét egységből három éremszerzési, kettő döntőbe jutási, kettő pedig a B döntőbe kerülési eséllyel utazhat a világbajnokságra. Kedd reggelre azonban többen megbetegedtek, bélfertőzésük és magas lázuk lett. A Sportkórház orvosai a helyszínen próbáltak segíteni, az ÁNTSZ gyorsvizsgálata a madártejből és a beteg versenyzők székletéből is kimutatta a szalmonellafertőzést. A fizikailag legyengült sportolókat szerdán a László-kórházba szállították.
Az orvosi véleményeket figyelembe véve a csapatvezetés úgy határozott, hogy csak az egészséges Haller, Pető páros, az egypárevezős Székely Viktória és csak a jövő hét végén versenyző Pető Mercédesz és Pető Tímea kétpárevezős utazhat a világbajnokságra. Itthon marad az éremre esélyes Varga Tamás és a Kulifai Krisztina, Barz Gitta kormányos nélküli kettes is.
Az alelnök kérdésünkre elmondta, minden megoldást megvizsgáltak, de a szalmonellával fertőzött betegek csak negatív lelettel mehetnek közösségbe, ezért kockázatos és etikátlan lett volna versenyzőinket kiutaztatni a világbajnokságra, amelyen 57 ország 900 evezőse indul. A szövetséget és a versenyzők egyesületeit sok millió forintos kár érte, mert az utazás és a szállás költségét előre ki kellett fizetni.
Az anyagi kárnál jelentősebb az erkölcsi, mert a kényszerűségből itthon maradó kilenc versenyző ez évi felkészülése kárba veszett. Szerencsére az elnökség felmentést adott a magyar evezőssport első világbajnok párosának, a Haller, Pető duónak a dunavarsányi edzőtáborozáson való részvételtől, engedélyezte, hogy Szegeden készüljön a duó.
– Természetesen nagyon sajnáljuk társainkat, akik nem vehetnek részt a világbajnokságon – magyarázta Pető Tibor. – Annak viszont örülünk, hogy Szegeden edzettünk, hiszen mi is szeretjük a madártejet, ezért valószínűleg ettünk volna belőle. A felkészülésünk jól sikerült, a Világkupát már sikerült megnyernünk, és reméljük, a címünket is megvédjük Sevillában. A mezőny nagyon erős lesz, ezért szoros küzdelemre számítunk.
Nagyon keserű lett a madártej az edzőtáborban, amely a példátlan eset után teljesen kiürült. Még folyik a vizsgálat, amelynek azt kell megállapítania: egy országos edzőtáborban hogyan fordulhatott elő ilyen botrányos eset.
***
Ki a felelős az ételmérgezésért? Géczi Gábor, a Sportfólió Kht. kiemelt edzőtáborokért felelős igazgatója elmondta, hogy a kht. már korábban bérbe adta a Future Clean nevű cégnek a konyha üzemeltetését, s azóta a tevékenységével kapcsolatban semmi panasz nem érkezett. Hugyecz Ferencné, a dunavarsányi edzőtábor igazgatója azt hangsúlyozta: amíg nem zárul le az ÁNTSZ vizsgálata, addig nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy ételmérgezés történt. Az ÁNTSZ illetékesei kedden jelezték: a konyhában nem észleltek szabálytalanságot, minden tiszta volt. Elképzelhető, hogy egy olyan vírus okozta a fertőzést, amelyet nem lehet kivédeni. Az evezősökön kívül sajnos hat, a Bécs–Budapest futóversenyre készülő atléta is megbetegedett. Dr. Martos Éva, a Sportkórház élsportért felelős főigazgató-helyettes főorvosa: „Az első vizsgálati eredményeket szerdán reggel kaptam meg az ÁNTSZ-től, ez a madártejben és négy székletmintában egyértelműen kimutatta a szalmonellafertőzést. Az ételmérgezés gyanúját erősíti az is, hogy aki nem evett a madártejből, vagy csak keveset fogyasztott, az nem, vagy csupán enyhén betegedett meg.” (MTI)
Ukrán gyerekeket szállított az kungyalunál balesetezett autóbusz
