Klasszisgyártás futószalagon

-KOSÁRLABDA- Jugoszlávia kosárlabda-válogatottja világbajnoki mérkőzésen harminckét évvel ezelőtt győzte le először az Egyesült Államokat, akkor hazai pályán, az 1970-es vb-n érte el a történelminek titulált győzelmet. Most a dream teamet otthonában múlta fölül, ráadásul a sikerét követően szertefoszlott az amerikaiak verhetetlenségéről szőtt mítosz: még dobogóközelbe sem jutott a házigazda, Jugoszlávia pedig világbajnok lett a sportág őshazájában. Egy ilyen ragyogó teljesítmény természetesen nem lehet előzmény nélküli.

Sebestyén Imre
2002. 09. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Töretlen volt a jugoszláv kosárlabda diadalútja az előző bő három évtizedben: a válogatott érmet éremre halmozott, most ötödször lett világbajnok. Címvédőként, ami külön terhet ró minden csapatra. Az öt arany mellett közben szerzett még öt ezüst- és bronzérmet is, amelyet időnként kudarcként emlegetnek.
Jugoszláviában ugyanis a minőség okoz gondot, a válogatott sztártúltengésben szenved, ami Indianapolisban is sok fejtörést okozott Szvetiszlav Pesics szövetségi kapitánynak. Gyakran kellett cserélnie a játékosokat a pályán, kockáztatva ezzel, hogy megbontja a játék nehezen kialakított ritmusát. Ha nem ezt tette volna, akkor a kispad felrobban a feszültségtől. Hogy ne így legyen, a kapitánynak néhány játékost – akik a kvalitásaik szerint joggal utazhattak volna Indianapolisba – otthon kellett hagynia, Vladimir Radmanovicsot pedig a lelátóra küldenie a kispadról, mert az edző utasításait hallgatva banánt kezdett falatozni. „Az uraság tanuljon meg viselkedni!” – oktatott Pesics. Furcsa, de kevesebb gondja volt Puerto Rico, Brazília vagy Németország edzőjének, hiszen megvolt az öt kezdőjátékosa, az öt tartalékja, s mindegyikük tudta, hol a helye, mit várnak tőle. Nem voltak trónkövetelők, ami a fegyelmet is alaposan próbára tevő feszültségeket teremthet.
Meglehet, éppen a bőség zavara volt az oka a jugoszláv válogatott ingadozó formájának a világbajnokság kezdetén. Ám a gyenge kezdést lendületes folytatás követte – s ez is jellemezhet egy csapatot –, majd a zárószakaszban a kékek túlszárnyalták önmagukat, miközben még a szerencse istenasszonyát is megnyerték maguknak. Fortuna többször a pártfogásába vette őket. Még a döntőben is, igaz, a hosszabbítás már teljes egészében a feltartóztathatatlan pláviké volt.
Kérdés lehet, hogy megengedhető-e ekkora formaingadozás a tizenkét kiemelkedő profiból álló együttesnél, amelynek öt tagja az NBA-ben játszik, a többi pedig a vezető európai csapatokban? Azon is vitatkoztak sokan, hogy jó volt-e a válogatás (remek játékosok maradtak otthon), erre a kérdésre végül a döntő adta meg a választ. De megadta-e?
Jugoszláviában senki nem tart attól, hogy elfogy az utánpótlása a nagy csapatoknak, a világbajnokságot nyerő válogatottnak, hiszen még a Nagy-Jugoszlávia széthullása sem okozott visszaesést a sportágban. Az egykor Petrovic, Zdovc, Kukoc, Radja, Paspalj, Divac nevével fémjelzett Jugoszlávia kosárlabda-nagyhatalom maradt, sőt azóta a horvátok is szereztek érmet világbajnokságon. Tehetséges fiatalokból most sincs hiány. Nyomulnak előre, követelik a bizonyítás lehetőségét. A siker titka pedig a hagyományosan képzett szakemberek hada, a mesterekből még külföldre is jut, legyen elég annyi, hogy Pesics most éppen a Barcelonánál van. A rendszer az eredményes évtizedek jóvoltából bejáratott gépezetként működik, s egyszerűen gyártja a kosárlabdasztárokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.