Sanyarú helyzetű menők

Halász Miklós
2002. 09. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombaton kezdődik a férfi első osztályú tekebajnokság, a Nemzeti Szuperliga. A válogatott szövetségi kapitánya, Karsai Ferenc – aki egyben a bajnokcsapat, a MÉH-Szeged egyesület elnöke is – azért kesereg, hogy csak nyolc együttes vesz részt a legjobbak versengésében, néggyel lettek kevesebben, mint amennyien voltak az elmúlt szezonban. A mezőnyt azért kellett szűkíteni, hogy ne csökkenjen a színvonal, s azért gyengült a bajnokság, mert egyre kevesebb pénzt kap e sok dicsőséget szerzett sportágunk.
Elég csak a kilencszeres világbajnok Csányi Bélát említeni, nevére még azok is felkapják fejüket, akik ritkán járnak tekemeccsre, hiszen neki sokat köszönhet a sportág. Csányi – a Szeged, majd a Fradi klasszisa – több mint egy évtizede külföldön él, a nyolcvanas évek végén szerződött Németországba, és jelenleg a bajor Bamberg edzője. Hozzá hasonlóan tucatnyi versenyző ment külföldre, valamelyik osztrák vagy német klubhoz profinak. A vándorlás folyamatos, ezért a szövetségi kapitány attól tart, hogy a világranglista 5.-6. helyét elfoglaló magyar válogatott előbb vagy utóbb kicsúszik az élmezőnyből.
Karsai Ferenc szerint a bajok forrása, hogy hat városra – Budapest, Szeged, Szolnok, Pápa, Sopron, Bélapátfalva – szűkült az élmezőny, mint a vízilabdában. Csakhogy a póló olimpiai sportág és a vízilabdásoknak legalább tíz európai színvonalú pályájuk van.
Magyarországon kívül sok országban népszerű, Németországban, Ausztriában, Romániában, Szlovéniában nem csupán a versenysport, de a szabadidős sportok között is jelentős helye van: tízezrek űzik. Hazánkban az NB III.-tól felfelé hétezer igazolt játékost tartanak nyilván, az első osztályban pedig kétszázan szerepelnek. Európában rajtunk kívül a felsorolt országok számítanak tekenagyhatalomnak. A nemzetközi szövetség 23 tagországból áll. Németországban az 1972-es müncheni olimpiára szerették volna a sportágat műsorba iktatni, ám az íjászlobbi erősebb volt. Így a soron következő olimpiákat figyelembe véve Karsai Ferenc jóslata szerint a tekének csak akkor lenne esélye az ötkarikás játékokon szerepelni, ha Magyarország kapná meg a rendezés jogát. A következő tíz esztendőben a jelenlegi három európai színvonalú magyar pálya helyett legalább egy tucatot szeretnének építeni.
A most kezdődő bajnokságot nemcsak a pénz és a létesítmény hiánya árnyékolja be. A fentiekből következik, hogy az utánpótlás is csökken. Szegeden egy serdülő versenyzőnek óránként ötszáz, Budapesten pedig 1000-1200 forintot kell fizetnie a pályahasználatért. Rendszeres edzés esetén a rezsi eléri a 10-12 ezer forintot is, amit természetesen a szülők fedeznek. A mai anyagi körülmények között szinte csak a fanatikusok képesek ilyen áldozatokra. A pályák üzleti alapon működnek, csak a felnőtt versenyzőknek ingyenesek, de az ő megbecsültségük is messze elmarad más sportolók mögött. Még a válogatottak sem kapnak semmilyen juttatást. A bajnok MÉH-Szeged éves költségvetése annyi, mint egyetlen élvonalbeli magyar labdarúgó keresete. Ennek ellenére a magyar bajnok azt tűzte ki célul, hogy címét megvédi és a Bajnokcsapatok Európa-kupájában, ahol a legutóbb negyedikek volt, dobogón végezzen.
***
Az alkoholtilalom áldozata. A teke mindössze egyszer, az 1932-es Los Angeles-i olimpián szerepelt a műsoron. A sportág óriási népszerűségnek örvendett a harmincas évekig az Egyesült Államokban, hiszen a bevándorló közép-európaiak – főként a németek – gyorsan meghonosították, ám a szesztilalom idején az alkohol mellett a tekét is betiltották, mondván „célzóvízként” még maguk a sportolók is fogyasztanak sört, fröccsöt. Az amerikai ember azonban leleményes volt s a tengerentúlon ezt követően találták ki a tízbábus változatot, a bowlingot, amelyre már nem vonatkozott a törvényi tiltás. A teke háttérbe szorult az Egyesült Államokban, s ezért az utóbbi évtizedben inkább a bowling műsorba iktatása merült fel, míg elsősorban Németországban és Közép-Európában továbbra is a teke maradt népszerű. (S. N. Zs.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.