A Detroit ismételhet

Ma hajnalban megkezdődött az észak-amerikai jégkorongbajnokság (NHL) 86. idénye, amelynek rajtjánál annak ellenére is több csapat reménykedhet, hogy egyáltalán nem lett kiegyenlítődöttebb a mezőny. A Carolina Hurricans legutóbbi döntőbe jutása viszont ékes példa arra, miként juthat a csúcs közelébe sztárok nélkül is egy jól szervezett együttes. Persze a Carolina sikereihez az is kellett, hogy a Keleti főcsoportban egyetlen klub sem emelkedett ki a többi közül, ezzel szemben Nyugaton a Stanley-kupagyőztes Detroit Red Wings és a 2001-es bajnok Colorado Avalanche az idei sorozatban is favorit.

Sütõ-Nagy Zsolt
2002. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-JÉGKORONG-
Csendesebben telt a nyári szünet, mint az elmúlt években, ezúttal nem voltak kedélyeket felborzoló és az erőviszonyokat átrajzoló átigazolások. A legjelentősebb veszteségeket a bajnok Detroit szenvedte el, de azt már tavaly is lehetett tudni, hogy Dominik Hasek csupán egyetlen idény erejéig erősíti a Vörös Szárnyakat, s amint megszerezte a gyűjteményéből még hiányzó Stanley-kupát, befejezte pályafutását. Talán még ennél is fájóbb veszteség a detroitiaknak, hogy a legendás edző, Scotty Bowman is visszavonult. Az NHL legeredményesebb szakvezetője pályafutása során csapataival kilencszer hódította el a Stanley-kupát. Háromszor a Detroittal, egyszer a Pittsburghgel és ötször a Montreallal diadalmaskodott. A távozások ellenére a Red Wings megvédheti címét, hiszen továbbra is az NHL egyik legegységesebb csapata.
Az első számú trónkövetelő az a Colorado, amely ugyan látványosan nem erősödött, ám mégis jobb lehet, mint tavaly, főleg, ha a liga legdrágább játékosa, Peter Forsberg végig tudja játszani a szezont. A legutóbbi alapszakaszt teljes egészében ki kellett hagynia Forsbergnek, mert 2001-es súlyos lépsérüléséből lassan épült fel, s csak a rájátszásban tudott jégre lépni. Ott kisebb csodát tett, hiszen a mérkőzéshiány ellenére, 20 találkozón 27 ponttal a rájátszás legeredményesebbje lett, s igazán nem rajta múlott, hogy csapata a konferenciadöntőben hatalmas küzdelemben alulmaradt a Detroittal szemben.
Az igazi meglepetés az lenne, ha nem ez a két csapat küzdene ismét a nagydöntőért. A nyugati versenyfutásba leginkább az előző sorozatban mind félelmetesebbé váló San Jose Sharks lehet esélyes.
Keleten a helyzet ugyan látszólag változatlan, mégis mindenki változást remél, elsősorban a New York-iak. A két nagyhoz – Detroit, Colorado – hasonlóan erős játékosállománnyal rendelkező Rangerst még a bajnoki címre is esélyesnek tartják a szakemberek. Csakhogy a sztárgárda legutóbb óriási csalódást okozva még a rájátszásról is lemaradt, s miután ez sorozatban harmadszor történt meg a Rangersszel, kisebb palotaforradalom tört ki. A feszültségekért első számú felelősnek kikiáltott Theon Fleury Chicagóba távozott, de már ott is gondok adódtak vele, így csak akkor kaphat játékengedélyt, ha részt vesz a liga által előírt személyiségfejlesztő kúrán. Mark Messier-vel, Eric Lindrosszal, Pavel Buréval így is az egyik leggólerősebb csapat lehet a Rangers, miközben a kapuban az NHL egyik legjobbja, Mike Richter véd.
Nem szabad megfeledkezni a liga legmasszívabb védelmével rendelkező Carolina Hurricansról sem, ám a keleti főcsoportelsőségért a Rangersszel a Toronto, a New York Islanders, valamint az Ottawa veheti fel a versenyt. A két kanadai klubot ráadásul egyfajta nemzeti büszkeség is hajthatja, hiszen utoljára 1994-ben a Vancouver játszhatott a Stanley-kupáért, míg az értékes trófeát tíz esztendeje, 1993-ban a Montreal hódította el a kanadai klubok közül legutóbb. Az NHL-rekorder, huszonnégyszeres győztes Montreal azonban idén sem tartozik az esélyes együttesek közé.
Bár a Calgary Flamesnek nem sok esélyt adnak, sőt már az is bravúr lenne a gárdától, ha túlélné az alapszakaszt, mégis érdemes lesz figyelni a kanadai klubra, hiszen jó esély van rá, hogy Szuper Levente bemutatkozzon az NHL-ben. Az előszezon során a Calgary ugyan a tartalékcsapatába, a Saint Johnba küldte vissza a kapust, de ha a gárda két hálóőre közül bármelyik megsérül, vagy formahanyatlás miatt pihenőre kényszerül, akkor sor kerülhet Szuper bemutatkozására.
Az alapszakaszban részt vevő 30 együttes 82 mérkőzésen lép pályára, majd a Keleti és Nyugati főcsoport legjobb nyolc-nyolc klubja kieséses rendszerben folytatja egészen a döntőig.
Nyáron néhány szabályváltoztatást is bevezettek. A legfontosabb, hogy a holtidők csökkentése érdekében gyorsítani kívánják a cseréket, s időkorlátokat vezetnek be. Szigorúbban büntetik a korong nélkül korcsolyázók akadályozóit, remélvén, hogy az üres térben mozgó játékosok előtt több gólhelyzet adódik. Védőhálót szereltek fel a kapuk mögötti plexi fölé, hogy a kivágódó korong ne okozzon sérülést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.