A királyok között elveszett a korona

A világ sok országa elégedett lett volna azzal a két arany- és egy bronzéremmel, amelyet a magyar férfi kajakosok nyertek a sydneyi olimpián. A nagy sikerből az elmúlt évi világbajnokságra egy arany és két ezüst maradt, az idei sevillai vb-n viszont már csak két bronzérem lett a mérleg. A világbajnokság óta másfél hónap telt el, talán elegendő idő, hogy Sári Nándor szakágvezető edző megtalálja a gyengébb szereplés okát, s ráleljen az útra, amelyen legjobb férfi versenyzőink visszatérhetnek a csúcsra.

Salánki Miklós
2002. 10. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-KAJAK-KENU-
Olyan sikersportágban, mint a kajak-kenu, a jó és a gyengébb szereplés között nagyon kis különbség van. A férfi kajakválogatott a szegedi Európa-bajnokságon az öt olimpiai versenyszámban egy arany- és két ezüstérmet nyert, s úgy nézett ki, hogy tartani tudja az önmagának felállított magas szintet. Sári Nándor, a Csepel edzője szerint viszont ebben az idényben a kétszeri csúcsformába hozás nem sikerült. Pontosabban, az eredményes hazai Európa-bajnokság után tanítványai ugyan becsületesen készültek, de néhányan az edzéseken nem „haraptak”, márpedig kiélezett csatában csak százszázalékos hozzáállással lehet eredményesen helytállni.
– Nehéz megmagyarázni a gyengébb világbajnoki szereplést, a kérdés nagyon összetett – magyarázza Sári Nándor. – El lehetne ugyan intézni az egészet azzal, hogy nem mi gyengültünk, hanem az ellenfelek meglepően fölgyorsultak, de nem akarok senkit sem meggyanúsítani, mert az nem vezet sehová. Az én csoportomban a gondok már tavaly jelentkeztek, a csapat egysége megtört. Storcz Botond és Horváth Gábor kétezerben került hozzám, majd a sikeres olimpiai szereplés után sok lett a dudás a csárdában, s egyre nehezebben tudtam fegyelmet tartani közöttük. Néhányan úgy gondolták, az olimpiai aranyhoz kiváltság is jár, például ők határozhatják meg azt is, hogy mikor akarnak edzeni. Persze senki ne gondoljon nagy dolgokra, ha egy versenyző vizsgája vagy szponzori tárgyalása miatt elmarad a négyes edzése, az még önmagában nem tragédia. De a sok kicsinek az lett az következménye, hogy az olimpiai bajnok négyes egy másodperccel lemaradt a dobogóról a világbajnokságon.
Kérdés, hogy Sári Nándor miért nem fogta keményebb kézzel a sok világklasszist? Pozitív példa erre itthon is akad, mert Fábiánné Rozsnyói Katalin egymaga irányítja a női válogatott felkészülését, a belső rivalizálásnak náluk az idén hat világbajnok aranyérem lett az eredménye.
– Nem akarok mentségeket keresni, de az edző kezében kevés olyan kényszerítő eszköz van, amellyel például egy olimpiai bajnokot arra ösztönözhet, hogy beálljon a sorba. A tíz tanítványom négy egyesület versenyzője, közülük csak négy csepeli. Az idén a csoportban már olyan ellentét, feszültség alakult ki, amely kedvezőtlenül befolyásolta a szakmai munkát. Klikkek alakultak ki, a sok-sok egyeztetés rengeteg időt vett el. Szerencsére a figyelmeztetés még időben jött, az olimpiász félidejében, amikor még lehet és kell is változtatni. Visszatérve a női válogatottra, nem akarom Fábiánné érdemeit csökkenteni, de ő a szakágában monopolhelyzetben van, a lányok jól tudják, hogy vagy vele, vagy sehogy.
A hazai férfi kajak szakág vitathatatlanul legnagyobb egyénisége Vereckei Ákos, aki 1998 óta 500 méteren sorra nyerte meg a világbajnokságokat. A szegedi Európa-bajnokságon fantasztikus nagy csatában győzött, a hazai kontinensbajnokság hőse lett. Ezután viszont a világbajnokságon ugyan Veréb Kriszitánnal 1000 méteren bronzérmes lett, de 500 egyesben csak hetedikként ért célba.
– Ákos hetedik helyezése ugyan csalódás, de ennek ellenére változatlanul a világ egyik legjobbja, amelyet az Eb-n sikerült bizonyítania, a világbajnokságon viszont nem. Ő ugyan nem keresett mentséget, de tény, hogy a Sevillában annyira fájt a háta, hogy a csütörtöki előfutam előtt még azt sem tudta, hogyan fog hajóba ülni. Jó formáját jelzi, hogy így is biztosan került be a döntőbe, ott viszont a lazaság hiányzott a versenyzéséből, s emiatt kiváló technikája nem érvényesülhetett. A vereség fájó, de Ákos igazi profi, munkacentrikus, az edzéseken is maximalista. Önmagával és társaival szemben egyaránt. Ezért, amikor tavaly úgy látta, hogy az edzéseken nem mindenki hajt egyformán, kiszállt az olimpiai bajnok négyesből.
A rendcsinálás első áldozata Storcz Botond lett, aki az októberi újrakezdésnél tanulmányi elfoglaltságra hivatkozva nem vállalta a rendszeres edzéseket, ezért Sári Nándor kénytelen volt megválni tőle.
– Jövőre olimpiai kvalifikációs világbajnokság lesz, két év múlva pedig olimpia. Az idei eredmények jelezték, változtatni kell, aki nem áll be a sorba, s nem rendel mindent alá a kajaknak, attól meg kell válni. Előfordulhat, hogy például a válogatott négyes felkészítése során együtt dolgozom majd Botonddal, de a csoportom a célját csak úgy érheti el, ha mindenki egyformán és egyfelé húz. Elismerem, hiba volt az is, hogy az egységek összeállításánál figyelembe kellett vennem az egyéni érdekeket is. Ez is közrejátszott abban, hogy a négyes érmet sem nyert Sevillában. Ha meg akarjuk védeni az olimpiai címet Athénban, olyan négyest kell kialakítani, amely a feladatra maximálisan felkészül.
Sári Nándor szerint a férfi kajakban nincs pánik, a szakágnak továbbra is több világklasszis versenyzője van, ők képesek lehetnek visszaevezni a nemzetközi mezőny élére.
– Szerencsére a lemaradásunk minimális, egységeink csak méterekkel maradtak le a világbajnokoktól, ezért feszültségmentes munkával a hátrányunk ledolgozható. Ha az időjárás engedi, tanítványaim november végéig vízen edzenek. A jövő évi világbajnokság csak szeptember közepén lesz, ezért megnyugodva, nyugodtan készülhetünk rá.
***
VISSZAPILLANTÓ, FÉLIDŐBEN. A magyar férfi kajakosok eredményei az olimpiai versenyszámokban. 2000, olimpia. K1 500 m: 4. Vereckei. K1 1000 m: Kökény a középfutamban kiesett. K2 500 m: 1. Kammerer, Storcz. K2 1000 m: 3. Bártfai, Veréb. K4 1000 m: 1. Magyarország (Kammerer, Storcz, Vereckei, Horváth). 2001, világbajnokság. K1 500 m: 1. Vereckei. K1 1000 m: 4. Vereckei. K2 500 m: 6. Bártfai, Veréb. K2 1000 m: 2. Bártfai, Veréb. K4 1000 m: 2. Magyarország (Storcz, Kökény, Horváth, Kammerer). 2002, világbajnokság. K1 500 m: 7. Vereckei. K1 1000 m: 7. Borhi. K2 500 m: 3. Storcz, Kammerer. K1 1000 m: 3. Veréb, Vereckei. K4 1000 m: 4. Magyarország (Storcz, Kökény, Horváth, Kammerer).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.