Zsivótzky nem tart a csődtől

A Magyar Atlétikai Szövetség vasárnapi rendkívüli közgyűlésén új elnököt választanak. Héder Barna szeptember 11-i lemondása után ketten pályáznak az elnöki tisztségre: Rábold Gusztáv, a budapesti szövetség elnöke és Zsivótzky Gyula, az országos szövetség alelnöke, aki két hónapja megbízott elnökként dolgozik. Talán meglepő, hogy az elmúlt évszázad atlétájának megválasztott olimpiai bajnok kalapácsvető, Zsivótzky Gyula hatvanöt évesen vállalkozik arra, hogy beüljön a jelenleg egyáltalán nem kényelmes elnöki székbe.

Salánki Miklós
2002. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Atlétika -

Versenyzőként Zsivótzky Gyula mindent elért, a volt világcsúcstartó négy olimpián egy arany- és két ezüstérmet nyert, s így méltán érdemelte ki a század legjobb magyar atlétája címét. A kiváló sportoló másfél évtizede tagja az elnökségnek, öt éve pedig alelnöke. Szeptemberben Héder Barna lemondása után megbízták az elnöki teendők ellátásával, így Mérei László főtitkárral és Kun László elnökségi taggal együtt vizsgálták ki és tárták fel a szövetség anyagi helyzetét. A felmérésből kiderül, hogy felelőtlen gazdálkodás miatt a szövetség a 171 millió forintos tartalékát felélte, és a hiány több millió forint. Ebben a nehéz helyzetben vajon Zsivótzky miért vállalta a jelölést?
– Nem személyes becsvágyból – magyarázta az elnökjelölt. – Dicsekvés nélkül mondhatom, az elnöki cím nélkül is elismernek, megbecsülnek a sportágban. Ezért is érzem kötelességemnek, hogy megpróbáljak segíteni. A magyar atlétika az elmúlt másfél évben ellentmondásos helyzetbe került, mert míg az eredményei javultak, addig a túlköltekezés miatt anyagilag csődhelyzetbe került. Ezért a szövetség a szerződésekben vállalt kötelességeit sem tudta még kifizetni. Az érintett versenyzőktől és szakosztályoktól levélben kértünk türelmet.
Az elmúlt hetekben a kialakult helyzet miatt sok kritikát kapott a volt elnök, Héder Barna, akinek vezetésével a szövetség stabil gazdasági helyzete megrendült. A kialakult csőd első számú felelőse Héder lett, pedig döntéseihez az az elnökség is asszisztált, amelynek Zsivótzky Gyula is tagja volt.
– Nem mentség, hanem tény, hogy az elmúlt évben olyan jelentős kiadások is történtek, amelyről az elnökségnek nem volt tudomása. Az ellenőrző bizottságtól sem kaptunk vészjelzést, s csak az elnök lemondása után szembesültünk azzal, hogy a szövetség kiadása jócskán meghaladta a bevételt. Éppen ezért megválasztásom esetén az egyik legfontosabb feladatom az lesz, olyan átlátható és tiszta gazdálkodást alakítsak ki, hogy többé ilyen váratlan negatív meglepetés ne érje a sportágat.
A magyar atlétika vezetése az olimpiász félidejében nehezen megoldható feladatot kapott, ráadásul míg a sportminisztérium előző vezetése kiemelten kezelte a sportágat, a választások óta hasonló elbánásra nem számíthat. Ezért például veszélybe került a 2004-es budapesti fedettpályás világbajnokság megrendezése is. Nem lesz könnyű ebből a zsákutcából Zsivótzky Gyulának kivezetni a sportágat.
– Nem nekem, hanem a magyar atlétikának van egy olyan programja, amellyel a sportág gazdasági helyzetét stabilizálni lehet. Szerencsére a sportminisztérium és a Magyar Olimpiai Bizottság vezetői is megértik gondjainkat, és ígéretet kaptunk a segítségre. Az elmúlt két hónap arra jó volt, hogy felmérjük a helyzetet, s bizakodva jelenthetem ki, látok megoldást a gondokra. Ha az ígért anyagi segítséget megkapjuk, akkor a szövetség törlesztheti az adósságát. Jövőre pedig egy takarékos gazdálkodással biztosítani lehet, hogy az olimpiai felkészülés szempontjából is fontos szakmai programot végre tudjuk hajtani. Megnyugtató, hogy a Nemzeti Atlétikai Program megmarad, a szövetség felügyelete alá kerül úgy, hogy az erre kapott pénzt csak az egészségmegőrző programra fordíthatjuk. Felelőtlenül nem akarok ígérni, de az eddigi tárgyalásokból kiderült, hogy a sportág szponzori köre növelhető. De csak úgy, ha nem csupán kérünk, hanem adunk is cserében a támogatóknak. A pénzünk ugyan most kevés, viszont a sportág rendelkezik egy fiatal, tehetséges gárdával, amely az elkövetkező világversenyeken sikeresen szerepelhet. Megítélésem szerint ez kedvezőbb, mint a fordítottja, ha gazdagok lennénk, de nemzetközi szintű versenyzőkben szegények.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.