Horváth Viktor vívódása

A székesfehérvári Horváth Viktor korán, huszonhárom évesen került a nemzetközi felnőtt élmezőnybe: 2001-ben első felnőtt-világbajnokságán egyéniben ezüstérmes lett, csapatban és váltóban első, s még két Európa-bajnoki aranyérem is került gyűjteményébe. Tavaly sérülés miatt egyéniben nem tudta megismételni korábbi teljesítményét, csapatban viszont ismét világbajnok lett.

Salánki Miklós
2003. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-ÖTTUSA-
Olyan magas a mérce a hazánkban sikersportágnak számító öttusában, hogy a fiatal Horváth Viktor az elmúlt esztendőben hiába nyert Világkupa-versenyt Madridban, hiába volt tagja a világbajnok csapatnak, elégedetlenül zárta az idényt.
– Tanulságos év volt számomra az elmúlt esztendő – magyarázta a huszonnégy éves öttusázó –, mert kiderült, hogy a futóedzésekre jobban oda kell figyelnem. Tavaly májusban ugyanis, valószínűleg fáradtság miatt, elszakadt a vádlimban az izomrost, és ezért két hónapig nem tudtam megfelelően készülni. Ezek után mérsékeltebb elvárással utaztam ki a világbajnokságra, ahol szerencsére a csapatunk megvédte elsőségét. Egyéniben azonban csak tizennegyedik lettem.
– Sérülése után a világbajnokságon nem a fizikai számokban, hanem a vívásban nyújtott gyenge teljesítményt: a 720 pontos eredménye miatt maradt le a dobogóról.
– Mivel a felkészülésem nem volt zavartalan, ezért a vívásom bizonytalan lett. Hiába küzdöttem, akartam, harcoltam, a világbajnokságon sem ment a vívás, és a páston hagyott 160 pont nagyon hiányzott a végelszámolásnál. Éppen ezért az idén ezt a tusát kiemelten kezeljük, például több vívóversenyen is indulok majd.
– Ebben a kemény, összetett sportágban hogyan vigyázhat arra, hogy ne terhelje túl a lábát a futóedzéseken?
– Ez valóban nem egyszerű dolog, hiszen a nemzetközi szintért nagyon keményen és sokat kell edzeni. A korábbihoz képest viszont változatosabb lesz a felkészülésem a futásban. Tehát a keményebb edzések után pihenőt kapok. Ez szükségszerű, mert decemberben a mátraházi háromhetes edzőtáborozás alatt a napi két futóedzés következménye az lett, hogy begyulladt az Achillesem. Szerencsére azóta rendbe jött, így most már zavartalanul készülhetek.
– Nehéz és hosszú év következik, mert a nyári Európa-bajnokságon és világbajnokságon, majd a decemberi Világkupa-döntőn is lehet olimpiai kvótát szerezni.
– Érthetetlen számunkra, hogy az athéni Világkupa-döntőt hogyan tehették decemberre, amikor már el kellene kezdeni a felkészülést a 2004-es olimpiára. Ezért jó lenne úgy indulni az athéni finálén, hogy már kiharcoltam az olimpiai szereplést. Erre a világbajnokságon és az Eb-n is lesz lehetőségem, ehhez az első háromban kell végeznem. A célom az, hogy úgy zárjam az idényt, hogy a következő évben már ne kelljen az olimpiai kvalifikáció miatt idegeskednem, mert 2004-ben még lesz egy lehetőségünk, a budapesti Világkupa-verseny, amelynek első két helyezettje kvalifikálja magát Athénra.
– Hogyan élték meg a versenyzők, hogy tavaly ismét felmerült, az öttusa lekerülhet az olimpia műsoráról?
– Szomorúan. Érthetetlen, hogy egy ilyen hagyományos és kiváló sportág hogyan kerülhetett ismét veszélybe. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság vezérkara számunkra jó döntést hozott. A magam szemszögéből nézve 2008-ban az öttusa még olimpiai sportág lesz, utána viszont valószínűleg már nem fogok versenyezni.
– Ha önkritikusan vizsgálja az eredményeit, hány tusázónak tartja magát?
– Kiváló edzőimnek köszönhetően már huszonhárom évesen elmondhattam, hogy öttusázó vagyok, mert nincs lyukas számom. Ez azért jó, mert így mind az öt számban egyformán lehetőségem van a fejlődésre. Az idén elsősorban a vívásomat kell stabilizálni. A lovaglásban is sokat kell még edzenem, hogy problémás lóval is megoldjam a versenyeken a feladatot.
– Volt klubtársaitól bizonyára hallott arról, hogy korábban a vidéki versenyzőknek hátrányos volt a helyzetük a válogatottban.
– Ma már ez nem így van. A központi felkészülés megszűnt, így a válogatottak elsősorban az egyesületeikben edzenek. Itt, Fehérváron kiválóak a feltételek, elkészült a fedett lovarda is, így télen is jó körülmények között lovagolhatunk. A tárgyi feltételek tehát az Alba Volánnál nemzetközi szintűek. Csak rajtam múlik, hogy a 2001-es sikereimet az idén megismételjem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.