Sikertelen pályázat után

Lassan egy hónapja annak, hogy a magyar pályázat csak a második helyet szerezte meg Genfben, ahol az Európai Labdarúgó Szövetség illetékesei megnevezték a 2008-as futball Európa-bajnokság helyszínét. A sikertelen pályázat után Makray Balázs, a magyar pályázat projektigazgatója érthető elkeseredettséggel vette tudomásul a semmire sem elegendő második helyet.

Róth Ferenc
2003. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Milyen volt a karácsonya, hogyan teltek az elmúlt esztendő utolsó napjai?
– Köszönöm, elteltek… Azt nem állítom, hogy a lehető legvidámabb hangulatban éltem meg az év végét. Ahhoz, hogy valóban elégedetten koccinthassak szilveszter éjjelén, az kellett volna, hogy ma azt mondhassam: Magyarország rendezi a hat év múlva esedékes futball Európa-bajnokságot. Mivel nem járt sikerrel a pályázatunk, természetesen nem lehettem teljesen elégedett.
– A genfi szavazás olyan izgalmas volt, mint egy kupadöntő. Az utolsó pillanatig bármi lehetett, s végül egy gól döntött…
– Ezért is voltam szomorú és letört, amikor megtudtam, hogy az utolsó körben maradtunk alul, s akkor is a lehető legkisebb különbséggel veszítettünk.
– Hivatalosan senki sem erősítette meg, hogy valóban az utolsó fordulóban, s ott is csupán két vokssal maradtunk alul a svájci– osztrák pályázattal szemben…
– Nem is szokták közölni ezt. Legfeljebb csak akkor tudhatják meg a tagszövetségek, ha az UEFA közzéteszi ezt. A mi információink azok voltak, amelyeket akkor és ott megosztottunk a jelen lévő újságírókkal. Nem hiszem, hogy bárki kozmetikázta volna a nekünk elmondott híreket. A lényegen azonban semmit sem változtat, mert ebben az esetben valóban csak a győztesnek van becsülete. A másodikat nem jegyzik.
– Végső soron minek tulajdonítja, hogy nem járt sikerrel a pályázat?
– Összetett kérdés ez, nehéz röviden megválaszolni. Az egészen biztosan szerepet játszott benne, hogy a hazánkba ellátogató inspekciós bizottságnak nem tudtunk mutatni egyetlen „épkézláb” stadiont sem, csak maketteket. Ezek szépek és szakszerűek voltak ugyan, de mégsem értek fel azzal, amit mondjuk a svájciak nyújtottak, vagyis, hogy már megkezdték a baseli stadion átalakítását. Utólag könnyű okosnak lenni, de ha legalább egy nemzetközi színvonalú pályát tudtunk volna mutatni a vendégeinknek, jobbak lettek volna az esélyeink. Ennek a hiányában csak a terveinkről tudtunk beszámolni, amelyek tetszettek ugyan, de nem bizonyultak elegendőnek.
– Mennyi volt a pályázat teljes költsége?
– Most folyik az elszámolás, de egy-két millió forintos eltéréssel már meg tudom mondani az öszszeget. Kettőszáznyolcvanötmillió forintot költöttünk, ami, ismerve a többiek költségvetését, nem sok.
– Miért, ők mennyiből gazdálkodtak?
– Ha a győztest nézzük, a svájci–osztrák pályázatot, akkor több mint másfél milliárd forintról kell beszélni, ami sokszorosa a miénknek. Vagy ha a görög–török párost vesszük… Ebből csupán az egyik fél, a görög, egymaga kétszázötvenmilliót fordított a kampányra.
– Gondolja, ha több a pénz, nyertünk volna?
– Ezt nem állítom, s azt sem, hogy nem volt elegendő az összeg. Stadionokat, de legalább egyet kellett volna megépíteni, s akkor akár nyerhettünk volna.
– Mi lesz az Eb 2008 Kft. sorsa?
– Egyelőre létezik, hiszen még nem fejeződött be az elszámolás. A mérleg elkészítése után a labdarúgó-szövetségtől függ, hogy életben tartja vagy megszünteti.
– Amennyiben megmarad, az azt jelenti, hogy netán ismét pályázunk?
– Erre ma még nem tudok válaszolni, hiszen arra a kontinensbajnokságra kilenc év múlva kerül sor, s a pályázatot is csak két vagy három év múlva lehet benyújtani.
– Addigra akár fel is épülhet az áhított „garancia-stadion”…
– Ennek minimálisan teljesülnie kell, s nem csupán a reménybeli Eb-rendezés miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.