Ullrich önbizalma már a régi

Walter Godefroot, a német Telecom profi kerékpárcsapatának sportigazgatója 2002 júliusának egyik estéjén sötét arccal lépett a sajtó képviselői elé. Az újságírók hamarosan megtudták rossz hangulata okát. Kénytelen volt ugyanis bejelenteni: „Nem folyósítjuk tovább Jan Ullrich fizetését. A szerződése beláthatatlan időre szünetel.” Előzőleg a német szövetség sportbírósága hat hónapos eltiltást szabott ki az egyik müncheni szórakozóhelyen amfetamint tartalmazó kábítószert fogyasztó, majd a doppingellenőrzésen fennakadó versenyzőre.

Stefan Lázár
2003. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Kerékpársport -

Jan Ullrichnak, a Tour de France 1997-es győztesének a neve azóta is rendszeresen helyet kap a lapokban, de a jövőjéről a szakmában senki nem hajlandó állást foglalni – sem pozitív, sem negatív értelemben.
A különleges fizikai adottságokkal megáldott kerekes túl sok alkalommal lépte túl a sportszerű életmód határait, és túlsúllyal, alkohollal, autóbalesettel s droggal hívta fel magára a figyelmet. A Telecom belga sportigazgatója így fején találta a szöget, amikor megállapította: „Jan nem Armstrong. Amíg Armstrong húzza magával a csapatát, addig Ullrich csak húzatja magát.”
E nem éppen hízelgő jellemzés ellenére azonnal megindult a versenyfutás Ullrich után azt követően, hogy a Telecom bejelentette: a proficsapat szponzorálására fordított összeget harminc százalékkal csökkenti, és 2003-ban már csak hétmillió eurót hajlandó fordítani erre a célra.
Időközben a versenyző térdműtéten esett át, és komoly edzéseket mind a mai napig nem folytat – csak lazán kerekezik. Ullrich egykori csapattársa, a dán CSC-t vezető Bjarne Riis volt az első, aki hangoztatta, hogy a márciusig eltiltott sportolót hajlandó lenne szerződtetni. Jóval később jelentkezett a Ruhr-vidék közepén, Essenben székelő Coast csapat. Ullrich menedzsere, Wolfgang Strohband ettől kezdve ügyesen lavírozott a két nyilvánosságra hozott lehetőség között, és egyben rendíthetetlenül állította: még további két – meg nem nevezett – érdeklődő is áll a háttérben.
Ullrich mindenekelőtt magánéletének rendezésével foglalkozott, feladta lakhelyét a dél-németországi Merdingenben, és átköltözött a Bodeni-tó svájci oldalára, a Thurgau kantonhoz tartozó Scherzingenbe. Elhatározását úgy állítja be, mint további pályafutásának egyik alapkövét: „Magaslati körülmények között készülhetek, jelentős előny, ha mindig ezerötszáz méterrrel a tenger szintje felett edzhetek.”
Azt a feltételezést, hogy áttelepülésének első számú oka az adóelőnyökben rejlik, a leghatározottabban visszautasítja. Visszatérését a Telecomhoz kizártnak minősítette, mondván: „Itt csak stagnált a teljesítményem. Egy profinak szüksége van arra, hogy új kihívást keressen. Másodszorra is meg akarom ugyanis nyerni a Tour de France-t. Ennek a célnak az érdekében pedig népszerűtlen döntéseket is magamra kell vállalnom.”
Az idén Párizsból induló, majd ugyanoda visszatérő körversenynek minden idők legnépszerűbb német kerekese a Coast csapat tagjaként vág neki, ugyanis január 15-én aláírta hároméves, ötmillió euróról szóló szerződését.
Ügyesebben dolgoztak tehát az esseni textilvállalkozó, Günther Dahms megbízottai, akik a „hegymászó-specialisták” egész armadáját (Angel Casero, Manuel Beltran, Aitor Garmendia) alkalmazták. Igaz, hogy a nemzetközi szövetség csak az utolsó napokban adta meg a nagy körversenyek rajtjogát a Coast csapatnak, annak menedzsere, Marcel Wüst viszont büszkén szögezhette le: „Már most a világranglista ötödik helyén állunk.”
Ullrich nem egyedül szerződött új istállójához, magával hozta edzőpartnerét, az eddig a német Gerolsteiner színeiben kerekező Tobias Steinhausert, illetve Rudy Pevenagét, a Telecom belga csapatfőnökét.
Ullrich saját internetes oldalán biztatta rajongóit: „A megoperált térdem jól tartja magát, panaszom nincs. Ezért meggyőződéssel hiszem, hogy hamarosan a régi erőmben leszek majd. Nem azért akarok visszatérni, hogy elbújjak a mezőnyben!”
Ullrich még tovább is ment, hiszen a minap kijelentette: jelenleg egyedül ő lehet képes legyőzni a sportág egyeduralkodóját, az amerikai Lance Armstrongot.
„Rajtam kívül senki nem tudja megakadályozni őt abban, hogy egymás után ötödször is megnyerje a Tour de France-t, és ezzel beállítsa a spanyol Miguel Indurain rekordját. Számomra maga Armstrong jelenti a motivációt, és nagyon keményen edzek, mert az a célom, hogy az idén ő nézze az én hátamat a francia körverseny hegyi szakaszain” – mondta a 29 éves olimpiai bajnok.
Szakértők szerint viszont – tekintettel a hosszú kihagyásra – legfeljebb a 2004-es Touron találkozhatunk majd az ismét esélyesek közé sorolható Jan Ullrichal.
A Coast új sztárja mindenesetre már ezen a héten megkezdi felkészülését a spanyolországi Gandíában, igaz, március 23-ig egyetlen viadalon sem állhat rajthoz, mivel az eltiltása addig érvényben van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.