Pénzre leltek, elutaztak

A labdarúgó-bajnokság rajtját megelőző sorozatunkban – sajátságos módon, immáron másodszor – a Siófok csapatát vesszük elő. Az első alkalommal a városban történt váratlan változások miatt írtunk róluk; Csank János vezetőedző akkor arról beszélt, hogy vége Siófok labdarúgásának, mert az önkormányzattól nem számíthatnak segítségre, így kénytelenek lesznek lehúzni a redőnyt. Hogy mi lesz, azt nem tudja, abban viszont biztos, hogy őt és a csapatot is becsapták – nyilatkozta január utolsó napján.

Róth Ferenc
2003. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
A mesteredző Törökországban edzőtáborozik a csapattal, ami akár azt is jelentheti, hogy az együttes megmenekült. Ezzel együtt úgy tűnik, a magyar futball a gyors és váratlan változások idejét éli. Tíz napja a siófoki mesteredző semmi jót nem tudott mondani, csőd közeli állapotról beszélt, a szakemberből leginkább az optimizmus hiányzott. Most a gárda a törökországi Antalyában készül, ami a szakmát, a labdarúgást tekintve akár üdvözölhető is lenne, hiszen – az egy hétig tartó, nem kevés forintba kerülő edzőtáborozást bizonyítéknak tekintve – az első osztály újonca folytatja.
A napokban úgy nyilatkozott Sallói István klubigazgató, hogy bízik a siófoki polgármesterben, aki a kapcsolatait kihasználva segítséget ígért. Nos, úgy látszik olyan gyorsan cselekedett, hogy vasárnap már Törökországban volt a csapat, s mire ezek a sorok megjelennek, már le is játszotta első edzőmérkőzését a svájci St. Gallen ellen.
Óhatatlanul is Tornyi Barnabás, a pórul járt dunaújvárosi edző szavai jutnak az ember eszébe a siófoki futball kapcsán, azaz: edző legyen a talpán, aki kiismeri magát a mai magyar futballvalóságban… Egyik nap még a létbizonytalanság fenyeget, néhány nap elteltével pedig, ki tudja, mi módon s hogyan, de lehetősége nyílik arra a városában nemkívánatos csapatnak, hogy nem kevés pénzt költsön egy antalyai felkészülésre.
Hogy van ez? Ki, miként s miért hozta meg az első döntést, a lefejezésről szólót, majd röviddel később ki s miként adta meg a szükséges pénzt a törökországi túrára?
A siófoki együttes – utólag, a mai tények ismeretében fenntartás nélkül leírható – erején felül teljesítette a bajnokság első tizenhét fordulóját, s az elegáns, a felsőház reményét jelentő hatodik helyről várhatja a március elsejei folytatást. Feltételezhetően tisztában volt ezzel a város, az önkormányzat akkor is, amikor megvonta a pénzt, s akkor is, amikor sebtiben juttatott forintokat a klubnak.
Ismétlem, nagy tudásúnak, jövőbe látónak kell lennie annak, aki ki akarja ismerni magát a magyar futballban.
Mert az antalyai utazástól függetlenül ott lóg Damoklesz kardja a város csapata fölött. A tavaszra tervezett és a léthez szükséges ötvenmillió forintból ugyanis húsz még hiányzik. Ezt tehát valahonnan elő kellene teremteni. Sallói felsorolta azokat az okokat, amelyek ebbe a kilátástalan helyzetbe sodorták a futballklubot, a lényeg: nem állítható, hogy így kellett ennek történnie. Ellenkezőleg: a csapat, pontosan az eddigi jó szereplésének köszönhetően, megérdemelte volna a segítséget, mert megdolgozott érte.
Az azonban nehezen érthető és értelmezhető, hogy a működéshez szükséges húszmilliós hiány mellett hogyan utazhatott el a csapat a számára méregdrága Antalyába.
Mert ha profi futballt várnak el tőlük, akkor fizessék meg őket, s utazzanak. Ha azonban amatőrt, akkor rugdossák a labdát a siófoki strandon. A kettő nem ugyanaz, úgy értve, nem ugyanaz a sportág.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.