Skandináv kedvencek Liverpoolban

Az FC Liverpool sikersztoriját eddig szinte kizárólag szigetországi labdarúgók írták, arrafelé rendre házon belül oldották meg az erősítést. A korábbi hősök közül a skót Kenny Dalglisht vagy a walesi Ian Rusht természetesen nem számították légiósnak, ám mostanság más szelek fújnak. A Mersey partján nyilván soha nem gondolták volna, hogy lesz idő, amikor egy finn viseli a kapitányi karszalagot, és egy norvéghoz ír dalt a híres liverpooli szurkolótábor, a Kop.

2003. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Pedig így áll a helyzet. A Liverpool kapitánya jelenleg a finn hátvéd, Sami Hyypiä, míg a norvég John Arne Riiséhez valóban dalt írt a Kop. De menjünk sorjában! Hyypiä elég nagy utat tett meg addig, mire karszalagot köthetett a karjára. A csapat edzője, Gerard Houllier 1999-ben 4,8 millió fontért csábította Liverpoolba, Hyypiä akkoriban a holland Willem hátvédsorát igazgatta. Az angol szaksajtó azóta is Houllier legnagyobb vételének tartja a finn megszerzését. Hyypiä egyébként tizenkilenc évesen debütált a finn élvonalban, egy bizonyos Myllykosken együttesében; a klubbal 1992-ben finn kupát nyert. Három év múlva, 1995-ben került Hollandiába. A Willemnél remekelt, huszonöt évesen már csapatkapitányként irányította a gárdát, sőt a finn válogatottnak is oszlopos tagja lett. Nyilván ekkor keltette fel Houllier figyelmét – habár amikor megszerezte az aláírását, a legtöbb liverpooli drukker még a nevével viccelődött, mintsem komolyan vette volna a finn bekket. Hyypiä aztán robbantott, uralta a légteret, a remek védő fejjátékkal vétette magát észre, ráadásul akkor sem jött zavarba, amikor a földön kellett terelgetnie a labdát. Első szezonja pazarul sikerült, remek párt alkottak Stephane Henchoz-val, az 1999–2000-es szezonban a Liverpool kapta a legkevesebb gólt a bajnokságban. Egy évvel később a gárda FA-, Liga- és UEFA-kupát nyert, Hyypiät Finnországban az év sportolójává választották, ami nem csekélység egy olyan országban, ahol a futball korántsem a nemzet legjellemzőbb sportága. A finn hátvéd a 2000– 2001-es idényben eszméletlen dolgot produkált: a teljes szezont sárga és piros lap nélkül játszotta végig, majd Jamie Redknapp és Robbie Fowler sérülése után megkapta a kapitányi karszalagot. Később a két sztár távozott, így 2002 áprilisától Houllier végleg őt nevezte ki.
Amikor a Pool Hyypiävel a soraiban 2001-ben triplázott, a nyáron nagy bevásárlásba kezdett, amelynek egyik vétele a norvég John Arne Riise volt, Houllier 6,3 millió fontot fizetett érte a Monacónak. Egyébként nemcsak ő, hanem a Fulham menedzsere, Jean Tigana is csábította Riisét, ám a liverpooli összeg überelte a Fulhamét. A norvég bemutatkozása sikeres volt, kezdésként Charity Shieldet nyert a csapattal (a kupagyőztes Liverpool 2-1-re verte a bajnok Manchester Unitedet), majd az európai Szuperkupa-döntőben győztes gólt lőtt a Bayern Münchennek, itt a vörösök 3-2-re nyertek. Riise átlaga pazar volt, két döntő, két kupa. A baloldalon bárhol bevethető játékos végül teljesen belopta magát a liverpooli szívekbe: a Premier League rangadóján, a Manchester United ellen gyönyörű szabadrúgásgólt szerzett, amely megihlette a Kop táborát, és dalt írtak a találatról. A címe: „Hogy lőtted azt a gólt?” Riise tavaly nyáron szerződést hosszabbított a Liverpoollal, új kontraktusa 2007-ig köti az Anfield Roadra. Több mint valószínű, hogy kitölti az idejét, mégpedig eredményesen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.