-KÉZILABDA-
Egy hete, amikor csupán rendkívüli szerencsével jutott a középdöntőbe a magyar válogatott, alighanem sokan csupán kincstári optimizmusnak tekintették a játékosok fogadkozását, hogy most aztán élni kell a váratlan lehetőséggel. Azóta azonban kiderült, nem a levegőbe beszéltek, s a legfontosabb összecsapásokon a szükséges mértékben győztek. A középdöntő utolsó fordulójában hárommal kellett nyerni a szlovénok ellen, és Skaliczki László szövetségi kapitány játékosai idegőrlő küzdelemben éppen 28-25-re győztek. Következhetett az 5–8. helyért Jugoszlávia, és még nagyobb harcban, de ismét a magyar válogatott nyert, ezzel pedig valóra vált az álom, tizenkét esztendő után szerepelhet újra a férficsapat az olimpián.
Alaposan megedzették játékosai Skaliczki Lászlót, hiszen Portugáliában a poklot és a mennyországot is megjárta a kapitány, miközben a válogatott három találkozón egy góllal kapott ki, a legfontosabb pillanatokban éppen a szükséges mértékben nyert.
A legutóbbi világbajnokságon bronzérmet szerző jugoszlávok ellen ragyogóan kezdett a csapat,
6-3-ra elhúzott, de nem sokáig örülhettünk a vezetésnek, mert az ellenfél hamar fordított. Ráadásul Buday sérülése miatt Lendvayt kellett szerepeltetnie irányítóként a kapitánynak, és a spanyol Bidasoa kézilabdázója a vb-n addig gyengén játszott. A jugoszlávok a félidőben 12-11-re vezettek, sőt a fordulást követően 14-11-re elhúztak. Mielőtt azonban nagyobb lett volna a baj, egy parádés tíz percet nyújtott az együttes, a kapuban ezúttal a Szathmári helyén álló Fazekas szenzációsan védett, és 17-15-re már a magyar csapat vezetett. Ettől kezdve a hajráig sikerült megőrizni az előnyt.
A dráma az utolsó percekben 25-25-nél kezdődött igazán. A mérkőzés egyik legjobbja, az összesen 13 gólt szerző Pérez büntetőt, Pásztor ziccert hibázott, szerencsére Fazekas bravúrjainak köszönhetően a jugoszlávok sem tudtak gólt lőni. Maradt a döntetlen, s következett a kétszer öt perces hosszabbítás. Mindkét csapat sokat kapkodott, ám öt másodperccel a vége előtt
27-26-ra az ellenfél vezetett. Csakhogy hétméterest lőhetett a magyar csapat, s ezúttal Pérez biztos kézzel egyenlített.
Újabb hosszabbítás következett. Az idegek háborúját azonban a magyar kézilabdázók bírták jobban, s éppen Lendvay főszereplésével előbb 30-27-re elhúzott a csapat, majd két perccel a vége előtt 34-31 volt az állás. A jugoszlávok ugyan az utolsó pillanatban szorossá tették az eredményt, de a vereséget már nem tudták elkerülni.
A siker után érthetően hatalmas ünneplés kezdődött, mert az utolsó napi eredménytől függetlenül valóra vált az álom, s az újjáalakult magyar válogatott kiharcolta az athéni fellépés jogát.
– Büszke vagyok a játékosaimra, mert ha nem is mindig jó játékkal, de óriási szívvel, nagy küzdelemben elértük célunkat, s ott lehetünk az olimpián – foglalta össze tömören a lényeget a kapitány.
Tegnap már két elégedett csapat lépett pályára az 5. helyért megrendezett találkozón, s talán az oroszok voltak egy kicsit motiváltabbak. Az első félidő közepén átvették az irányítást, a szünetben pedig 16-11-re vezettek. Később ugyan már hét gól is volt az előnyük, ám a magyar játékosok összekapták magukat, s gondoskodtak róla, ne legyen csúfos a búcsú. Mert a vereség ellenére aligha lehet az, hiszen az 1986-os ezüstérem, az 1997-es negyedik hely után ez a 6. helyezés a harmadik legjobb teljesítmény a világbajnokságok történetében. Az pedig csak hab a tortán, hogy a világbajnokság gólkirálya 64 találattal Pérez Carlos lett.
Az 5–8. helyért: Magyarország–Jugoszlávia 34-33 (11-12,
25-25, 27-27), góldobók: Pérez 13/4, Lendvay, Pásztor 6-6, Rosta, Kertész 3-3, Nagy 2, Bendó 1, illetve Skrbics 8, Jovanovics 6/1, Milosavljevics, Perunicsics 4-4, Lapcsevics 3, Szudzum 3/1, Petrics 2, Vojinovics, Maksics, Bojinovics 1-1. 7 méteresek: 5/4, illetve 2/2, kiállítások: 16, illetve 14 perc.
5. helyért: Oroszország–Magyarország 30-25 (16-11), góldobók: Rasztvorcev 9, Tucskin 7, Ivanov, Moszkalenko, I. Lavrov 3-3, Kamanyin 2, Gorpicsin, Kokcsarov, Krivoszlikov 1-1, illetve Nagy, Pérez 7-7, Rosta, Gál, Iváncsik, Kertész 2-2, Laluska, Pásztor, Fazekas (kapus) 1-1. 7 méteresek: 5/3, illetve 4/1; kiállítások: 10, illetve 10 perc.
A bronzmérkőzésen: Franciaország–Spanyolország 27-22. A döntőben: Horvátország–Németország 34-31.
*
Megtartották a jövő évi szlovéniai férfi kézilabda Európa-bajnokság selejtezőinek sorsolását: a magyar válogatott Macedónia ellen lép pályára. Az első mérkőzést június 14-én vagy 15-én idegenben, az egy héttel később esedékes viszszavágót pedig hazai környezetben játssza.
Halló, itt Brüsszel
