A nemzetközi sportvilágban sajnos már mindennapos, hogy sikeres sportolók fennakadnak a doppinghálón. Szinte alig akad olyan nap, hogy a hírügynökségek ne számolnának be újabb lebukásról. A sportágak között eddig a kivételek közé tartozott a kajak-kenu, amelyben csak ritkán történt egy-egy doppingeset. Két világbajnok lebukására pedig még nem volt példa.
Két lengyelt, Marcin Kobierskit és Michal Gajownikot a nemzetközi szövetség képviselői márciusban ellenőrizték, a vizsgálat nandrolont mutatott ki a szervezetükben. A két kenus B próbája is pozitív lett, ezért két év eltiltás vár rájuk, így nem indulhatnak a jövő évi olimpián, Athénban sem.
Ludasi Róbert kenus mesteredzőt a doppingeset meglepetésként érte: „A vízparton ugyan mindig keringenek pletykák, de amíg valaki nem bukik le, addig tisztának kell tekinteni. A kenu nem tartozik a doppingérzékeny sportágak közé, a fokozódó ellenőrzés csak gátolhatja a tiltott szerek használatát. Nem akarok utólag okosnak tűnni, de két éve a lengyelországi világbajnokságon nekem nem Kobierski versenyzése volt feltűnő, hanem a társáé, Szlivinszkijé. Az ukrán származású, volt szovjet kenus ugyanis 1988-ban és 1992-ben ötszáz méteren nyert olimpiai ezüstérmet, két éve viszont párjával ezer méteren verhetetlenek.
Az olimpiai bajnok Kolonics Györgyöt is meglepte a hír, mert ugyan az elmúlt években előfordult vádaskodás, kisebb lebukás a sportágban, de doppingbotrány nem. Éppen ezért volt váratlan, amikor tavaly az olimpiai bajnok cseh Martin Doktor edző édesapja, Jozef Doktor vérdoppinggal vádolta meg a nemzetközi élmezőnyt.
– Felháborított ez a vádaskodás – magyarázta Kolonics György. – Úgy hallottam viszont, hogy lett következménye, mert Martin Doktor apját a nemzetközi szövetség kizárta a világversenyekről, így a jövő évi olimpián sem vehet részt. A lengyelek eltiltása a kenus kettesek mezőnyét érintheti a hosszabb távon, nem mindegy, hogy egy kétszeres világbajnok egység indulhat-e az idei világbajnokságon s a jövő évi olimpián, vagy nem.
Brüsszel bármi áron támogatja Ukrajnát
