A szigetnek mindenki jobban örül

-ÚSZÁS- Új határozatot hozott szerdán a kormány, így 2006-ban a lágymányosi egyetemi városrész helyett a margitszigeti Hajós Alfréd uszoda lesz a budapesti úszó Európa-bajnokság fő helyszíne. A Hajóst 1,75 milliárd forintos beruházással teszik alkalmassá a kontinenstorna megrendezésére, emellett 1,25 milliárdot költenek a Kőér utcai uszodára, Lágymányoson pedig 2,5 milliárd forintból építenek egy új létesítményt. A legújabb megoldásról minden érintett a teljes elégedettség hangján szólt.

Kemenczky Zoltán
2003. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A három több, mint az egy – mondta tegnap Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, miután a kormány megváltoztatta május 28-i döntését, amely szerint 7,8 milliárd forintból a lágymányosi egyetemi városrészben építették volna fel a 2006-os úszó Eb-nek otthont adó vízipalotát. Július 2-án, szerdán új határozat született: az Eb fő helyszíne a margitszigeti Hajós Alfréd uszoda, Lágymányoson 2,5 milliárd forintból építkeznek, és bővítik, illetve felújítják a Kőér utcai uszodát. A három beruházás becsült összértéke 5,9 milliárd forint. Az állam emellett 1,4 milliárd forintot ad a rendezésre is.
De mi is történt a két kormányhatározat között? Két nappal a május 28-i döntés után a miniszter, a sportági szakszövetségek vezetői, valamint a lágymányosi beruházásban érintett egyetemek – a műszaki egyetem és az ELTE – képviselői egyeztetést tartottak, amelyen – Gyurcsány szavaival – „az egyetemek megkérdőjelezhetetlenül jogos igényeket vetettek fel, és még egy elvi egyezséget tartalmazó papírt sem tudtunk aláírni”. A minisztert meglephette az események ilyetén alakulása.
A probléma magva, hogy a hatmedencés komplexum helyigénye a BEAC több sportlétesítményét fenyegette. Lázár Antal, a műegyetem tanszékvezetője, Ybl-díjas építész kérdésünkre elmondta: „Néhány szabadtéri pályát és a BEAC-csarnokot el kellett volna bontani.” Varga Miklós, a BEAC elnöke később úgy nyilatkozott a Magyar Nemzetnek: az ő információi szerint az atlétikai pálya és a füves futballpálya is erre a sorsra jutott volna.
„Az ELTE és a BEAC álláspontja teljesen megegyezett abban, hogy erre nem kerülhet sor. Úgy vélem, végül sokkal ésszerűbb megoldás született, mert így Lágymányoson egy egészségesebb struktúrájú sportcentrum alakulhat ki” – mondta Varga.
A sporttárca háttéranyagában szerepel, hogy a korábbi részletes szakértői jelentés szerint „a területen lévő egyetemi (részben sport-) létesítmények kiváltása szükséges. Jelentős (közel egymilliárd forint) költséget igényel a fennálló kötelezettségek feloldása.” Magyarán – joggal – benyújtották a számlát. Mivel ezzel az egymilliárddal és a rendezéshez adandó 1,4 milliárdos központi támogatással együtt az államnak már 11,57 milliárd forintjába került volna az Eb, a megszavazott 7,8 milliárd semmire nem lett volna elég. Más megoldás kellett tehát, ami gyorsan megszületett.
Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke Rómába utazott, ahol Bartolo Consolo, az Európai Úszóliga vezére elé terjesztette a „B tervet”. Consolo június 24-i levelében a maga, illetve Sven Folvik főtitkár és Nory Kruchten gazdasági igazgató nevében hozzájárult ahhoz, hogy az Eb-t a felújított Hajós Alfréd uszodában rendezzék meg. A LEN-elnök utalt a 2001-es vízilabda-Eb és a 2002-es Bajnokok Ligája négyes döntő fantasztikus hangulatára és nagyszerű rendezői munkájára. Consolo a továbbiakban így fogalmaz: „Mindazonáltal tájékoztatnunk kell a LEN végrehajtó bizottságát a koncepcionális változásokról, hiszen az eredeti pályázatot ez a testület bírálta el, tehát minden tagot értesíteni kell. A legvalószínűbb, hogy ez a szeptemberi LEN-kongresszuson történik meg.”
Tehát, ha minden jól megy, akkor már csak a munkák vannak hátra: a Margitszigeten a nyitott 50-es medencét tízpályássá építik át, a mostani 33-as helyén pedig egy új 50-es épül, ugrótoronnyal kiegészítve. A Kőér utcai uszodában felépül egy nyitott 50-es, majd a fedett 33-ast nagyobbítják meg. Lágymányoson egy 52 méteres, fedett uszoda és egy 25 méteres medence születik.
Kérdésünkre, hogy a 2006-ra rendelkezésre álló uszodaegyüttessel esélyes lehet-e Budapest egy esetleges vb-pályázaton, Martin György, a Magyar Vízilabda-szövetség (MVLSZ) elnöke kijelentette: a margitszigeti helyszín „minden szempontból alkalmas egy világbajnokság megrendezésére is”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.