Csapataink aranyra hajtanak Barcelonában

A férfi vízilabdázóknál Spanyolország mellett Magyarország és Szerbia-Montenegró számít a ma kezdődő barcelonai úszó-, műúszó-, műugró-, hosszútávúszó- és vízilabda-világbajnokság esélyesének, míg a nőknél legalább négyen – köztük a magyar csapat – pályáznak jó eséllyel a végső sikerre. A két szövetségi kapitány, Kemény Dénes (férfi) és Faragó Tamás (női) válogatottjai közül az utóbbi kezd előbb: holnap este a házigazda spanyolok ellen száll vízbe.

Kemenczky Zoltán
2003. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-VÍZILABDA-
Harminc éve annak, hogy Magyarország férfiválogatottja először és utoljára világbajnoki címet szerzett. A hagyományos olimpiai pólótornák és az Európa-bajnokságok mellett 1973-ban, Belgrádban rendezték meg az első vb-t, amelyet a Szovjetunió és a házigazda Jugoszlávia előtt nyert meg együttesünk. Ez volt egyébként Gyarmati Dezső első világversenye szövetségi kapitányként. Érdemes felsorolni a csapat tagjait: Cservenyák, Molnár, Balla, dr. Bodnár, Csapó, Faragó, Görgényi, Kásás,
dr. Konrád F., Sárosi, Szívós.
Sajnos, azóta nyolc világbajnokságon aranyérem nélkül maradtunk, a nemzeti csapat négyszer lett második. Legutóbb 1998-ban, az ausztráliai Perthben, ahol a spanyoloktól kaptak ki a mieink 6-4-re. A spanyolok – ha már szóba kerültek – aztán a 2001-es fukuokai vébén megvédték címüket. Joan Jané szövetségi kapitány gárdája Barcelonában házigazdaként nyilvánvalóan ismét ott akar lenni a végelszámolásnál, ezért – az Európa-bajnoki ötödik hely ellenére – a torna egyik nyilvánvaló esélyese. De favoritnak számít az utóbbi két kontinenstornát megnyerő szerb-montenegrói és az olimpiai bajnok magyar válogatott is.
Kemény Dénes szövetségi kapitány csapatáról már mindenki tudja (annyiszor elmondták, leírták), hogy a világbajnoki aranyérem az egyetlen nagy siker, amelyben eddig nem volt része. Perthben egy hajszál hiányzott, Fukuokában ennél azért sajnos több: a japán városban ötödik lett a társaság.
A 2000-es sydneyi olimpia óta tehát nem szerzett aranyérmet a minden világversenyen a legnagyobb esélyesek közé sorolt együttes, amely a játékosok egyéni képességei alapján a legjobb erőkből álló alakulat. Vélemények szerint a magyar válogatottnak elsősorban arra a pluszra van szüksége, hogy a kulcsfontosságú meccseket adott esetben gyengébb játékkal is meg tudja nyerni. Ehhez pedig az kell, hogy a döntő pillanatokban mentálisan is az ellenfele fölé kerekedjen.
No persze, elméletben ez mind nagyon okosan hangzik, mégsem mond semmit. Tény, hogy a csapaton óriási a nyomás, és ezt csak úgy lehet kezelni, ha a játékosok kiűzik az elméjükből a „Mit veszíthetek, ha nem sikerül…” típusú gondolatokat. Ők pedig azért profik, azért olimpiai bajnokok, hogy ezt képesek legyenek megtenni. Hogy belássák: a múltban történtek és a kétes kimenetelű jövő nem számít, csupán az éppen megoldandó feladat.
Barcelonában Kemény Dénes együttese a horvát, a kanadai és a román válogatottal alkotja az A csoportot. A magyarok első mérkőzésüket (hétfő, 16 óra) rögtön azzal a horvát válogatottal vívják, amelytől az Eb-elődöntőben 10-9-re kikaptak. Ha a csapat ezt a találkozót megnyeri, valószínűleg csoportgyőztesként zár, és egyből a legjobb nyolc közé jut, ahol a B vagy a D csoportból kaphat ellenfelet. Ha kikap a horvát gárdától, minden bizonnyal második lesz, s akkor a nyolc közé kerülésért a B csoport harmadikját kapja. A B csoportban Szerbia-Montenegró mellett az Egyesült Államok, Ausztrália és Japán küzd. A magyar és a szerb csapat reálisan az elődöntőben találkozhat egymással július 24-én, a korábbi randevúra a papírforma szerint meglehetősen kicsi az esély.
A vb-k harminc éve íródó történetében négy országnak – Spanyolország, Olaszország, Jugoszlávia és a Szovjetunió – sikerült két-két alkalommal győznie, a kilencedik, pontosabban az első aranyérmet Magyarország nyerte meg.
A barcelonai világbajnokság pólótornáját kétnapos ritmusban játsszák. Hétfőtől minden második nap a férfiaké, a páratlan napokon a női torna mérkőzéseit rendezik. A hölgyeknél meglehetősen sűrű az élmezőny, amelyhez az utóbbi három év Európa- és világbajnokságait felváltva nyerő olasz és magyar együttesen kívül feltétlenül oda kell sorolni az olimpiai bajnok ausztrál válogatottat (szövetségi kapitány: Görgényi István), az ötkarikás és Világkupa-ezüstérmes amerikai és az orosz csapatot is. A hölgyeknél eddig csupán öt világbajnokságot rendeztek, mert a szakág csak az 1986-os madridi eseményen került fel a programra. Az ötből két aranyérmet nyertek az olaszok (az utóbbi kettőt 1998, 2001), egy-egy első helyet szereztek az ausztrálok (1986), a hollandok (1991) és a magyarok (1994). Faragó Tamás szövetségi kapitány és csapata lassan három éve a legjobbak közé tartozik, a cél tehát most sem lehet más, mint a döntőbe jutás. Nem beszélve arról, hogy szép lenne megismételni az 1994-es római sikert.
A mieinket a D csoportba sorolták be a házigazda spanyol, a kazah és a nagy ellenfél olasz csapat társaságában. Faragó hölgytársulata holnap 19.45-kor a házigazda spanyolok ellen mutatkozik be, kedden pedig már a címvédő és Európa-bajnok olaszok ellen játszik.
***
A VB VÍZILABDATORNÁINAK PROGRAMJA.
FÉRFIAK. Csoportbeosztás, A csoport: Kanada, Horvátország, Románia, Magyarország. B csoport: Ausztrália, Szerbia-Montenegró, Japán, Egyesült Államok. C csoport: Kína, Görögország, Olaszország, Németország. D csoport: Spanyolország, Oroszország, Brazília, Szlovákia. A magyar csapat csoportmérkőzései. Július 14., hétfő, 16 óra: Horvátország–Magyarország. Július 16., szerda, 17.15: Magyarország–Románia. Július 18., péntek, 9.30: Kanada–Magyarország.
NŐK. Csoportbeosztás, A csoport: Nagy-Britannia, Ausztrália, Kanada, Brazília. B csoport: Japán, Hollandia, Oroszország, Venezuela. C csoport: Németország, Görögország, Franciaország, Egyesült Államok. D csoport: Olaszország, Magyarország, Kazahsztán, Spanyolország. A magyar csapat csoportmérkőzései. Július 13., vasárnap, 19.45: Magyarország–Spanyolország. Július 15., kedd, 18.30: Olaszország–Magyarország. Július 17., csütörtök, 18.30: Magyarország–Kazahsztán.
A VB-KERETEK, férfiak: Gergely István, Szécsi Zoltán – kapusok; Benedek Tibor, Biros Péter, Fodor Rajmund, Kiss Gergely, Molnár Tamás, Vári Attila, Kásás Tamás, Madaras Norbert, Steinmetz Barnabás, Varga Tamás, Varga II Zsolt. Nők: Sós Ildikó, Horváth Patrícia – kapusok; Drávucz Rita, Györe Anett, Kisteleki Dóra, Pelle Anikó, Primász Ágnes, Rédei Kata, Stieber Mercédesz, Szremkó Krisztina, Tiba Zsuzsanna, Valkay Ágnes, Valkay Erzsébet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.