-VÍZILABDA-
Harminc éve annak, hogy Magyarország férfiválogatottja először és utoljára világbajnoki címet szerzett. A hagyományos olimpiai pólótornák és az Európa-bajnokságok mellett 1973-ban, Belgrádban rendezték meg az első vb-t, amelyet a Szovjetunió és a házigazda Jugoszlávia előtt nyert meg együttesünk. Ez volt egyébként Gyarmati Dezső első világversenye szövetségi kapitányként. Érdemes felsorolni a csapat tagjait: Cservenyák, Molnár, Balla, dr. Bodnár, Csapó, Faragó, Görgényi, Kásás,
dr. Konrád F., Sárosi, Szívós.
Sajnos, azóta nyolc világbajnokságon aranyérem nélkül maradtunk, a nemzeti csapat négyszer lett második. Legutóbb 1998-ban, az ausztráliai Perthben, ahol a spanyoloktól kaptak ki a mieink 6-4-re. A spanyolok – ha már szóba kerültek – aztán a 2001-es fukuokai vébén megvédték címüket. Joan Jané szövetségi kapitány gárdája Barcelonában házigazdaként nyilvánvalóan ismét ott akar lenni a végelszámolásnál, ezért – az Európa-bajnoki ötödik hely ellenére – a torna egyik nyilvánvaló esélyese. De favoritnak számít az utóbbi két kontinenstornát megnyerő szerb-montenegrói és az olimpiai bajnok magyar válogatott is.
Kemény Dénes szövetségi kapitány csapatáról már mindenki tudja (annyiszor elmondták, leírták), hogy a világbajnoki aranyérem az egyetlen nagy siker, amelyben eddig nem volt része. Perthben egy hajszál hiányzott, Fukuokában ennél azért sajnos több: a japán városban ötödik lett a társaság.
A 2000-es sydneyi olimpia óta tehát nem szerzett aranyérmet a minden világversenyen a legnagyobb esélyesek közé sorolt együttes, amely a játékosok egyéni képességei alapján a legjobb erőkből álló alakulat. Vélemények szerint a magyar válogatottnak elsősorban arra a pluszra van szüksége, hogy a kulcsfontosságú meccseket adott esetben gyengébb játékkal is meg tudja nyerni. Ehhez pedig az kell, hogy a döntő pillanatokban mentálisan is az ellenfele fölé kerekedjen.
No persze, elméletben ez mind nagyon okosan hangzik, mégsem mond semmit. Tény, hogy a csapaton óriási a nyomás, és ezt csak úgy lehet kezelni, ha a játékosok kiűzik az elméjükből a „Mit veszíthetek, ha nem sikerül…” típusú gondolatokat. Ők pedig azért profik, azért olimpiai bajnokok, hogy ezt képesek legyenek megtenni. Hogy belássák: a múltban történtek és a kétes kimenetelű jövő nem számít, csupán az éppen megoldandó feladat.
Barcelonában Kemény Dénes együttese a horvát, a kanadai és a román válogatottal alkotja az A csoportot. A magyarok első mérkőzésüket (hétfő, 16 óra) rögtön azzal a horvát válogatottal vívják, amelytől az Eb-elődöntőben 10-9-re kikaptak. Ha a csapat ezt a találkozót megnyeri, valószínűleg csoportgyőztesként zár, és egyből a legjobb nyolc közé jut, ahol a B vagy a D csoportból kaphat ellenfelet. Ha kikap a horvát gárdától, minden bizonnyal második lesz, s akkor a nyolc közé kerülésért a B csoport harmadikját kapja. A B csoportban Szerbia-Montenegró mellett az Egyesült Államok, Ausztrália és Japán küzd. A magyar és a szerb csapat reálisan az elődöntőben találkozhat egymással július 24-én, a korábbi randevúra a papírforma szerint meglehetősen kicsi az esély.
A vb-k harminc éve íródó történetében négy országnak – Spanyolország, Olaszország, Jugoszlávia és a Szovjetunió – sikerült két-két alkalommal győznie, a kilencedik, pontosabban az első aranyérmet Magyarország nyerte meg.
A barcelonai világbajnokság pólótornáját kétnapos ritmusban játsszák. Hétfőtől minden második nap a férfiaké, a páratlan napokon a női torna mérkőzéseit rendezik. A hölgyeknél meglehetősen sűrű az élmezőny, amelyhez az utóbbi három év Európa- és világbajnokságait felváltva nyerő olasz és magyar együttesen kívül feltétlenül oda kell sorolni az olimpiai bajnok ausztrál válogatottat (szövetségi kapitány: Görgényi István), az ötkarikás és Világkupa-ezüstérmes amerikai és az orosz csapatot is. A hölgyeknél eddig csupán öt világbajnokságot rendeztek, mert a szakág csak az 1986-os madridi eseményen került fel a programra. Az ötből két aranyérmet nyertek az olaszok (az utóbbi kettőt 1998, 2001), egy-egy első helyet szereztek az ausztrálok (1986), a hollandok (1991) és a magyarok (1994). Faragó Tamás szövetségi kapitány és csapata lassan három éve a legjobbak közé tartozik, a cél tehát most sem lehet más, mint a döntőbe jutás. Nem beszélve arról, hogy szép lenne megismételni az 1994-es római sikert.
A mieinket a D csoportba sorolták be a házigazda spanyol, a kazah és a nagy ellenfél olasz csapat társaságában. Faragó hölgytársulata holnap 19.45-kor a házigazda spanyolok ellen mutatkozik be, kedden pedig már a címvédő és Európa-bajnok olaszok ellen játszik.
***
A VB VÍZILABDATORNÁINAK PROGRAMJA.
FÉRFIAK. Csoportbeosztás, A csoport: Kanada, Horvátország, Románia, Magyarország. B csoport: Ausztrália, Szerbia-Montenegró, Japán, Egyesült Államok. C csoport: Kína, Görögország, Olaszország, Németország. D csoport: Spanyolország, Oroszország, Brazília, Szlovákia. A magyar csapat csoportmérkőzései. Július 14., hétfő, 16 óra: Horvátország–Magyarország. Július 16., szerda, 17.15: Magyarország–Románia. Július 18., péntek, 9.30: Kanada–Magyarország.
NŐK. Csoportbeosztás, A csoport: Nagy-Britannia, Ausztrália, Kanada, Brazília. B csoport: Japán, Hollandia, Oroszország, Venezuela. C csoport: Németország, Görögország, Franciaország, Egyesült Államok. D csoport: Olaszország, Magyarország, Kazahsztán, Spanyolország. A magyar csapat csoportmérkőzései. Július 13., vasárnap, 19.45: Magyarország–Spanyolország. Július 15., kedd, 18.30: Olaszország–Magyarország. Július 17., csütörtök, 18.30: Magyarország–Kazahsztán.
A VB-KERETEK, férfiak: Gergely István, Szécsi Zoltán – kapusok; Benedek Tibor, Biros Péter, Fodor Rajmund, Kiss Gergely, Molnár Tamás, Vári Attila, Kásás Tamás, Madaras Norbert, Steinmetz Barnabás, Varga Tamás, Varga II Zsolt. Nők: Sós Ildikó, Horváth Patrícia – kapusok; Drávucz Rita, Györe Anett, Kisteleki Dóra, Pelle Anikó, Primász Ágnes, Rédei Kata, Stieber Mercédesz, Szremkó Krisztina, Tiba Zsuzsanna, Valkay Ágnes, Valkay Erzsébet.
Hatalmas vihar a fővárosban
