Elment a vidám berni győztes

Kettős haláleset sújtja a német labdarúgást: szinte egy időben távozott az élők sorából Helmut Rahn és Lothar Emmerich. Rahn 1954-ben, Emmerich 1966-ban volt tagja a világbajnoki arany-, illetve ezüstérmes válogatottnak.

Stefan Lázár
2003. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csapatban Sepp Herberger szövetségi edző volt a séf, Fritz Walter a kapitány és Rahn a boss, a nagyfőnök. A különben igen szigorú Herberger vele elnéző volt, a „pozitív improvizáció nagymesterének” tartotta, rendre őt jelölte Fritz Walter szobatársaként – különleges feladattal: „Helmuth, öntsön nekem lelket Fritzbe!” A svájci vb-n már harmincnégy esztendős, érzékeny, sokat morfondírozó Fritz Walter ugyanis hajlott arra, hogy kétségve vonja saját képességeit. A mókamester Rahnra várt a feladat, hogy elhessegesse a gondfelhőket. A döntőt megelőzően Rahn magabiztosan szajkózta: „Fritz, le fogjuk söpörni a magyarokat!”– majd igaza alátámasztásául két gólt lőtt Grosicsnak. A hat perccel a vége előtt elért találata halhatatlanná tette a Ruhr-vidéki fiatalembert. „Rahn a német futballtörténelem legfontosabb sikeréhez járult hozzá” – mondotta Franz Beckenbauer.
Pályafutása az akkor a legjelentősebb egyesületnek számító Rot-Weiss Essennél kezdődött, ott lett előbb német kupagyőztes, majd bajnok. A gyors, ügyesen cselező, gólveszélyes csatár hű maradt szülőföldjéhez akkor is, amikor csapata túráján Argentínába csábították, mert játékával elkápráztatta a Racing Buenos Aires vezetőit. Százötvenezer márkás ajánlatot tettek neki, ami horribilis összeg volt annak idején. De Rahn maradt a füstölgő kémények árnyékában, ahol a bányászok meg a munkások abban leltek kikapcsolódást, hogy a kocsmák pultjai mellett állva vitatták meg a világ dolgait. A gépkocsiszerelő Rahn is ott érezte otthon magát. A berni csoda után állítólag majd’ négy éven keresztül ünnepelt, magasra emelt pohárral.
Népszerűségének az sem ártott, hogy ittas vezetés miatt rövid időre becsukták. Negyvenszer játszott a válogatottban, ott huszonegy gólt rúgott, 1965-ben fejezte be pályafutását. A Nationalelf jövő szerdán, a stuttgarti Gottlieb-Daimler stadionban gyászszalaggal lép pályára Olaszország ellen.
A Borussia Dortmund hasonlóan rója le tiszteletét Lothar Emmerichhel szemben az 1860 München elleni Bundesliga-találkozón. „Emma” – a liga kétszeres gólkirálya – az 1966-os világbajnokságon a spanyolok elleni 2:1-es győzelmet jelentő góljával lett híres: éles szögböl lőtt a léc alá. Ugyanabban az évben a Dortmunddal megnyerte a kupagyőztesek Európa-kupáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.