Magyarország vezető szerepre tör a zöldenergia termelésében és tárolásában, tavaly például 25 százalékkal itthon volt a legnagyobb arányú napenergia részesedés a teljes áramtermelésben. Ráadásul a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség napokban közölt éves statisztikája szerint 2015 és 2024 között Európában a magyar megújuló beépített teljesítmény bővült a legnagyobb mértékben – több mint nyolcszorosára – írta az Energiaügyi Minisztérium egy friss Facebook-bejegyzésben.
Az óriási zöldenergia kapacitásnak is köszönhető, hogy az importszaldó 2025 első felében a tavalyi azonos időszak közel 25 százalékához képest már húsz százaléknál kevesebbet tett ki a bruttó villamosenergia-forgalomban.
Az idei második negyedév adatai különösen kedvezően alakultak: áprilisban mindössze tíz, májusban 13,5, júniusban 13,7 százalék volt az importhányad. A tavalyi legjobb értéknél, az április 15,4 százaléknál tehát három hónapban is jobb arányt mutatott ki a MAVIR.
A zöldenergia-termelési képességek felfutásának köszönhetően a belföldi igények kiszolgálásán túl egyre gyakrabban állítunk elő exportálható mennyiséget is áramból. A kormány már eddig is több pályázaton összesen 180 milliárd forinttal támogatta a családokat és vállalkozásokat energiatárolók létesítésében. A délidei csúcstermelési időszakban előálló többlet a korszerű eszközök alkalmazásával a kora esti csúcsfogyasztási időszakra félretehető, még hatékonyabbá és kifizetődőbbé téve a tiszta energiahordozók hasznosítását. A Jedlik Ányos energetikai programban hamarosan újabb céges pályázat indul ipari energiatárolók létesítésének ösztönzésére 50 milliárd forintos keretösszeggel.